Milline oleks tiigile parim asukoht? Tiigi asukoha valikul tuleks arvestada, et vesi toob aeda rohkem elu – tiigis elutsevad konnad, vesilikud, kõikvõimalikud putukalised, samuti käivad seal ennast kastmas ja joomas aeda külastavad linnud, loomad. Ideaalis võiks tiik olla nähtav elutoa aknast, terrassilt või lihtsalt puhkekohast.
„Tiigi vahetus läheduses ei tohiks olla suuri puid ning põõsaid, sest nendelt langevad lehed, okkad jõuavad tiiki ning nende lagunemine tekitab vette suurel hulgal orgaanilisi jäätmeid, mille ümbertöötlemine on tiigile tihtipeale suureks lisakoormuseks,“ seletab Viljo Jõela Tiigitehnika OÜst.
Kokkuvõtteks võib öelda, et otsese päikesevalguse käes olev tiik läheb liiga soojaks, seepärast on parim asukoht tiigile poolvarjuline, kuid mitte põlispuude all, samas siiski mugavalt kogu aiast jälgitav paik.
Kui sügav peaks olema üks toimiv tiik? „Tiigi sügavuse ja suuruse osas soovitaksin, et mida suurem ja sügavam, seda parem. Sellel on ka lihtne põhjus – suurem keskkond on stabiilsem, esineb vähem temperatuurikõikumisi, päikesekiired ei jõua tiigi põhja. Samas peaks jälgima siiski seda, et väikseses aias võib suur veepeegel liiga domineerivaks osutuda, suures aias väiksem tiik jälle visuaalselt ära kaduda. Tiigi sügavuse määrab üldjuhul tiigi otstarve – taimedega ilutiik võib olla tunduvalt madalam kui ujumiseks või dekoratiivkalade kasvatamiseks mõeldud veesilm. Soovitavalt võiks sügavus jääda vahemikku 70-200 cm,“ soovitab Viljo Jõela.
Tiigi rajamine kavanda perspektiivitundega
Kuidas rajada tiiki? Kui tegemist on naturaalse tiigiga, mis täitub põhjaveega, siis on vajalike ehitusmaterjalide hulk üsna tagasihoidlik: võib kasutada liiva või kruusa rannaala loomiseks, maakive kallaste ilmestamiseks, erinevat liiki puitu sildade või terrasside ehitamiseks.
Tehismaterjalidest tehtava tiigi puhu on Viljo Jõela sõnul loetelu tunduvalt pikem. Sõltuvalt pinnasest võib olla vajalik 10-15 cm paksuse liivapadja ehitamine tiigikile alla. Seejärel tuleks paigutada geotekstiil, mis kaitseb tiigikilet teravate kivide ja puujuurte eest.
Järgmise etapina tuleb paigaldada tiigikile ise. Tiigikilesid on erinevaid ning seega tasub tähelepanelikult jälgida tootjapoolseid juhiseid. Tiigikile peale sõltuvalt vajadusest ja tiigi suurusest paigaldada uuesti geotekstiil, millele omakorda panna koormus, et põhjavesi kilet üles ei kergitaks.
Viljo Jõela sõnul on tiigi rajamise kõige olulisem etapp kavandamine. „Mõelge enda jaoks kohe algul selgeks, millisena näete tiiki ja selle ümbrust paari, viie ja miks mitte ka kümne aasta möödudes. Mida pikemat perioodi suudate ette näha, seda vähem potentsiaalseid lisakulutusi peate hiljem tegema,“ lisab ta.
Järgmisena tuleb kalkuleerida eelarve. Kuigi tehismaterjalidest tiiki saab ehitada ka järk-järgult, on kasulik juba alguses paigaldada ka erinevate seadmete jaoks vajalikud läbiviigud.
Kolmandaks etapiks on ehitus. „Siin määravad protsesside kiiruse sageli ilm, tiigi asukoht ja põhjavee tase. On juhtunud, et ühel nädalal kaevatud auk on järgmisel nädalal põhjavett täis ning tiigikile paigaldus seetõttu raskendatud või üleüldse võimatu,“ seletab Viljo Jõela.