Õigesti valitud liist kaunistab ruumi nagu raam pilti


Õigesti valitud liist kaunistab ruumi nagu raam pilti
Foto: Shutterstock

Liistude panek on sageli omaette projekt. Seda märgib kas või naljaga pooleks poetatud ütlus, et "liistud paneb järgmine omanik". Selleks ajaks, kui jõutakse liistude juurde, siis on selja taga suur remont või ehitus ning väsimus peal ja ega poes liiste valides sugugi kergemaks ei lähe. Leida ruumi ilus ja üldise lahendusega sobiv liist ei ole küll kerge ülesanne, kuid siiski ka mitte nii üle jõu käiv, et seda mitte teha. Liist viimistleb ruumi, rõhutab viimistlusmaterjalide ilu ja võimaldab ruumi mitmekülgselt kujundada.

Liistude esmane ülesanne on varjata ühenduskohti, aga samas need ka piirtlevad ääri ja ilmestavad tehtud tööd. Seetõttu on sama otstarbega liiste saadaval nii lihtsa profiili ja minimaalse laiusega kui ka laia, efektse ning keeruka profiiliga.

Liistude hulka kuuluvad klaasiliistud, põrandaliistud, piirde- ja katteliistud, käsipuuliistud, sise- ja välisnurgaliistud, ümar- ja nelikantliistud ning uksepiirde- ja saunaliistud. Liistude materjalina on levinuim oksavaba mänd, kuid ka tamm, haab, saar ja pöök. Värvituna on eriti sobiv liistumaterjal MDF (keskmise tihedusega puitkiudplaat), seda kasutatakse ka väärispuuspooniga pealistatuna. Sõrmjätkatud puidust (oksad on välja lõigatud, oksavabad jupid uuesti sõrmtapiga kokku liimitud) liistud pole Eestis kuigi levinud, ehkki värvi all ei jää liitekoht näha. Kauni tekstuuri tõttu on puitliistud kõige ilusamad lakituna või mõne muu läbipaistva viimistlusega — kui selline variant ruumi värvilahendusega sobib.

Foto: Shutterstock
Seotud lood:

Liistude paigaldamine

Kvaliteetseks paigalduseks on hädavajalik juhikutega nurgasae kasutamine, ilma selleta ei ole korralikke liiteid võimalik saada. Naelapeade süvistamiseks läheb vaja torni, liistude jaoks müüakse ka spetsiaalseid naelu, mille pea kuju ja värvus tagavad nende minimaalse silmatorkavuse. Liistusid saab paigaldada ka silikooni või liimiga. Kui liistude värv seinast erineb, on mõistlikum need värvida või lakkida enne seina külge kinnitamist.

Saagimine on protsessi raskeim osa

Kõige raskem osa on liistude väljasaagimine. Paigaldamisega saab üldjuhul lahtiste kätega remondihuviline ise hakkama. Liistu paigaldamist on soovitav alati alustada nurgast. Kui toa nurgad ei ole täpselt täisnurksed, vajavad välisnurkade kaldtapid lihvpaberiga parajaks lihvimist.

Pikkade seinte puhul peab paratamatult liiste jätkama. Selleks puhuks kasuta kaldset jätkseotist. Sae liistude otsad saega 45- kraadise nurga all. Pane ühenduskohtadesse natuke liimi ja kinnita liistud seinas olevate sõrestikupostide või kiviseinas olevate puitklotside külge. Naeluta liistud liistunaeltega seina külge. Kipsplaatseina puhul löö naelad sõrestikupostidesse, kasuta nende leidmiseks postidetektorit. Kiviseinte puhul märgi puitklotside asukohad, siis saad naelutada otse nende külge.

Hea oleks kasuta naelatorni, et naelad liistu pinnast sügavamale lüüa. Kui kõik liistud on kinnitatud, täida naelaugud ja ühenduskohad pahtliga.

Liimiga käib töö lihtsalt

Kinnitamise võimalusi on muidugi mitmeid. Kui seintesse on paigaldatud torud või elektrijuhtmed, siis polegi soovitav kinnituseks kasutada kruvisid, vaid montaažiliimi. Siinpuhul võikski eelistada põrandaliiste, mille kinnitamiseks on vaja vaid montaažiliimi. Seda tuleb lasta ribake liistu taha ja sõltuvalt seina kõverusest või sirgusest liistu surve all hoida. Sellise paigaldusviisi miinus on mõistagi pärast liistu eemaldamist töötlemist vajav sein.

Liistud võib kinnitada lisaks liimile ja naeltele ka kruvide või ankrutüüblitega. Kruvikinnituse puhul on vaja teada, millest sein on valmistatud ja vastavalt sellele osta liistu jaoks sobivad kruvid. Kui tulevikus on aga soov liistu remondi ajaks eemaldada, tasub mõelda kinnitusviisi valikul klambrite peale. Klambritega paigaldatava liistu eelis on võimalus peita selle taha juhtmeid, mis pole võimalik liimitava või kruviga paigaldatava liistu puhul.

Foto: Shutterstock

Uksepiirdeliistud
Uksepiirdeliistude puhul on miinimumnõudeks, et liistu laius peab olema suurem kui uksekarbi prussi paksus. Liiste toodetakse laiusega 47(42)–90 mm.

Põrandaliistud
Isegi liimivaba spoonparketi paigaldamisel peab keskmiste mõõtudega ruumis jääma parketi servade ja seina vahele vähemalt 10 mm suurune lõtk, et võimaldada parketi paisumist ruumi õhuniiskuse muutumisel. Vajaduse tõttu katta küllalt suurt pilu seina ja põranda vahel on põrandaliistud suhteliselt paksud, laius aga 40–90 mm.

Välisnurgaliistud
Välisnurgaliist on vältimatu laudvoodri nurga katmisel. Soovitatav on välisnurki kaitsta ka värvitud pinna korral, sest kõik pahtliga kaetavad variandid on üsna õrnad.

Sisenurgaliistud
Sisenurgaliistud on kasutusel rohkem lagede viimistlemisel, toa nurkades kasutatakse neid harvemini, sest muud variandid (plastiknurk, teip jm) on pahteldamisega varjatavad. Nurkadesse sobiks sisenurgaliist eelkõige laudvooderdise korral, ent ka siis saab nurgale hea väljanägemise ilma liistuta.

Nõuandeid ja nippe liistude paigaldamiseks

Üldiselt ei maksa selle tööga kiirustada, ikka kehtib põhimõte, et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika.

 • Kui tegemist on küprokseinaga, siis kõige lihtsam on põrandaliiste paigaldada naeltega. Juhul, kui pole naelu kuhugi kinnitada, siis peaks mõtlema liimi või silikooni peale.
 • Kui esimene liist on välja saetud, tuleks saagida ka teine liist valmis ja kontrollida enne kinnitamist seda, kas need omavahel sobivad.
 • Enne lõika natukene pikem liist kui lühem — maha saab alati saagida!
 • Liistu paigaldades jälgi, et see kohapealt ei liigu.
 • Soovitatav oleks liistud kinni lüüa väikse haamriga.
 • Naela ära löö lõpuni sisse, kuna nii võid vigastada liistu.
 • Liiste saab paigaldada ka kruvidega. Enne kruvide sisselaskmist puuri ette auk, et kruvi ei vigastaks liistu
 • Kasuta liistuga sama värvi naelu
 • Kui liim või silikoon tungib liistu vahelt välja, tuleb see ettevaatlikult ja kohe eemaldada.
 • Naeltega kinnitades võib veel liistu keskele silikooni või liimi panna, et see jääks kindlamalt püsima.
 • Kui on soov naelapead kenasti liistuga ühele tasapinnale lüüa, siis peaks kasutama torni ettevaatlikult.
 • Kui vigastad liistu, võid osta värvi, mis kattub liistu värviga ja vead parandada.

Allikad: puumarket.ee, puuinfo.ee

LOE LISAKS:

Viis levinumat viga, mida kodus ise remonti tehes vältida tasuks

Praod puitpõrandas — miks need tekivad ja mida ette võtta?