NÕUANDEID | Kuidas tõsta oma korteri turuväärtust?


NÕUANDEID | Kuidas tõsta oma korteri turuväärtust?
Foto: Unsplash

Omanikud seisavad korteri müügi eel sageli küsimuse ees, kui palju peaks puhastamisse ja renoveerimisse panustama, et kiiresti müüa ja head hinda saada. Kõlab arvamusi, et enne korteri müüki pole mõtet koristada ega remonti teha, kuna uued omanikud soovivad niikuinii kõik oma nägemuse järgi ümber korraldada.

Müüdava kinnisvara juures on maaklerite kinnitusel kõige olulisem, et see oleks puhas ja korras. Kui näiteks seintel on näha eelmise omaniku väljakolimise järel pildiraamide või kappide ja muu mööbli asukoha jäljed ning ventilatsiooniavade ümber on tumedad ringid, siis visuaalselt see ostma ei kutsu. Reeglina hakkab ostuhuviline kohe rääkima, et vajalik on remondi tegemine ja hinda võiks alandada.

Teisalt ei tasu jälle üle pingutada, sest toreduslikest parendustes reeglina raha tagasi ei saada. Erandeid on siiski sõltuvalt korteri suurusest ja asukohast. Kui korter on atraktiivses piirkonnas (Kadriorg, Kalamaja ja vanalinn), siis seal saab mõistlikult investeeritud remondiraha suurema tõenäosusega tagasi kui näiteks "mägedel" asuvatelt korteritelt.

Jäta korterist objektiivne mulje

Vana hea nipp on seinte valgeks värvimine, mis annab üldjuhul suurepärarase tulemuse, muutes ruumi visuaalselt avaramaks ja ka valgusküllasemaks. Paljudel ostjatel on lihtsam valge värviga viimistletud ruumis oma sisustust ette kujutada. Värvilised seinad aga ei pruugi meeldida kõigile.

Seotud lood:

Ostjale tuleks jätta korterist kindlasti võimalikult objektiivne, mitte petlik ettekujutus. Selleks, et vältida edaspidiseid probleeme, tuleks võimalikult ausalt kajastada korterit puudutavat infot — millised on eelised, mis on puudused. Puhtinimlikust aspektist on lihtsam müüa korras ja puhastatud korterit, siis on võimalik küsida ka turule vastavat hinda, musta ja räpase korteri puhul võib hind olla oluliselt odavam ja müügiaeg pikem.

Inimlik on muidugi ka väita, et minu korter on hinnalt väärtuslikum, kui naabertrepikoja samalaadne korter või piirkonna samalaadne korter. Igal omanikul on isiklik emotsionaalne suhe oma korteriga, mis teebki selle kõikidest sarnastest paremaks. Et veenda selles ostjat, selleks tuleb välja tuua vettpidavad argumendid, miks on just teie korter parem — kas korrus, seisukord, vaade, kortermaja kui terviku seisukord jne. Mõjutavaid faktoreid on palju.

Fotod ja tegelik seisukord peavad olema kooskõlas

Põhiliseks veaks, mida korteri müügil tehakse, on see, et korteri kohapealne seisukord ei vasta kinnisvaraportaalis esitletud fotodel kajastatud seisukorrale. Näiteks on piltidel korter sisustatud, kuid kohapealsel ülevaatusel selgub, et mööblit pole, see on demonteeritud või ilmnevad muud erisused. Ostjal aga on tekkinud ootus kinnisvarakuulutuse fotodelt nähtud korterile.

Väga oluline on toimiva ühistu olemasolu

Toimiv ühistu on reaalselt väga oluline, sest sellest sõltub ju otseselt maja elanike kulude pool. Kui kortermajas ei tehta parendusi, ei renoveerita ega hooldata küttesüsteeme, ei soojustata fassaadi, siis on ka korteriomanikel eluaseme ülalpidamiskulud suuremad. Oluline on ka ühistu rahaline seis, juhatuse liikmete ja majahalduri pädevus ning usaldatavus.

Allikas: Arco Vara

LOE LISAKS:

Mida peaks teadma kasutusloata ehitise ostmisest ja müümisest ning kui suur on trahv sellises majas elamise eest?

Mis saab, kui veeavarii või tulekahju on kahjustanud naabrite vara?

Kas osta korter uusarenduses või kümme aastat vanas majas? Vaata plusse ja miinuseid