Varem öeldut pean täpsustama, et suured metallesemed ja konstruktsioonid võivad, eriti võimenduse puhul, väga omapäraselt käituda.
Muidugi on põhimõtteliselt võimalik ruumi akustilisi omadusi ka muuta. Lisades või eemaldades neelduvaid/peegelduvaid esemeid ja pindu. Mida suurem on ruum, seda töömahukam ja kulukam see on. Ning tihti on tegemist katse-eksitusmeetodiga, millega kaasneb ka ajakulu.
Kuidas mõjutavad akustikat ruumis olevad inimesed?
Inimkeha on heli neelav objekt. Kui väike tuba on inimesi täis, siis see tuba ei kaja. Aga kui lagi on väga kõrgel, siis see efekt väheneb oluliselt.
Mida soovitad teha, kui on pikk kaja (nt Balti jaamas)?
Muidugi on olemas akustikale keskenduvad füüsikud, kellelt saab tellida professionaalseid lahendusi konkreetse ruumi omaduste muutmiseks. Aga laias laastus võib korrata, et kõrgeid sagedusi neelavad väga edukalt pehmed ja poorsed objektid. Madalamate sagedustega on keerulisem. Nendest saab lahti, kui paigutada ruumi eri suuruses ja peegeldusnurkadega esemeid. Nende vahel võiks olla veidi õhuruumi. Rõhk on ebakorrapärasusel. Seda saab suurendada ka veidrate vaheseinte või massiivsete ruumikorrapärasust lõhkuvate laekaunistustega, ning delay liinid, ehk eesti keeles hilistamine, on siin abiks.
Andro Urb töötab helindajana Rahvusooperis Estonia. Ta on lõpetanud Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli helindaja erialal, Mustpeade majas on ta kontserte helindanud üle kahe aasta.
Küsis Robert Kaasik
LOE LISAKS:
Tunned huvi restaureerimise vastu? Õpi kiviehitiste restauraatoriks!