Märgmädanik on asunud aknalaua ja aknaraami kallale. Mida saab ette võtta?

 (3)
Märgmädanik on asunud aknalaua ja aknaraami kallale. Mida saab ette võtta?
Shutterstock

Nii mõnigi meist on kokku puutunud ja näinud vaatepilti, kus aknaraami ja aknalaua nurk mädaneb. Märgmädanik on asunud puitu kahjustama. „Kodu remonditööd“ annab nõu, mida saaksid teha olukorra parandamiseks.

Märgmädanik muudab puidu pehmeks, tavaliselt tabab see aknalaudu ja raamide alumist osa, kuhu kipub niiskus kogunema.
Suurte kahjustuste puhul on ainsaks võimaluseks raamid ja aknalaud asendada uutega. Väiksemaid kahjustusi saab ise parandada. Selleks läheb tarvis puidu kõvendajat ja täidist.
NB! Kuiva mädaniku korral on kindlasti vaja spetsialisti.
Tööriistadest läheb tarvis naasklit, meislit, kuumapuhurit, puidu kõvendajat ja täidist, pintslit, pahtlilabidat, lihvimisklotsi.
Kahjustuste ulatuse määramiseks torgi puitu naaskliga – mädanenud puit on pehme ja käsnjas. Eemalda kahjustatud puit peitliga. Kui puit on niiske, siis tuleks seda kuivatada kuumapuhuriga.
Järgnevalt pintselda pinda puidu kõvendajaga ja lase sel kuivada. Vajadusel kanna peale veel teinegi kiht.
Sega vaigupõhine täidis ja kõvendaja ning määri segu pahtlilabidaga pinnale. Jäta kiht pinnast pisut kõrgemaks. Kui on tarvis mitut kihti, siis lase eelmisel enne järgmise peale kandmist kuivada. Kui täidis on kuivanud, siis lihvi see ümbritseva pinnaga ühetasa. Edasi saab juba värvimistööde juurde asuda.
Allikas: „Kodu remonditööd“, Varrak