Maksu- ja Tolliamet: alates jaanuarist saab riigihangetelt välistada ümbrikupalga kahtlusega ehitusfirmad

 (12)
Maksu- ja Tolliamet: alates jaanuarist saab riigihangetelt välistada ümbrikupalga kahtlusega ehitusfirmad
Foto: Unsplash

Alates jaanuarist peab hankija kontrollima ehitustööde riigihangetel pakkuja ja tema alltöövõtjate töötajate keskmiseid töötasusid.

Kui ettevõtte töötajate keskmine töötasu on viimasel kuuel kuul alla 70 protsendi ehitusvaldkonna keskmist, võib hankijal olla alus pakkumus tagasi lükata liiga madala maksumuse tõttu.

Maksu- ja tolliameti (MTA) maksuauditi osakonna üksusejuhi Oscar Õuna sõnul on tegemist riigihangetel alapakkumuse hindamise meetmega, kuid selle peamine eesmärk on vältida tööjõumakse mittetasuvate ettevõtjate võidukaks osutumist riigihangetel.

„Maksumaksjate ühiselt riigieelarvesse kogutud raha peab jõudma nende ettevõtjateni, kes maksavad töötajatele õiglast tasu ja tasuvad sellelt maksud. Vaid sedamoodi saame vähendada ümbrikupalga maksmist ehitussektoris laiemalt,“ selgitas Õun.

Selleks, et ettevõte saaks mugavalt oma keskmist töötasu tõendada, on MTA ehitusettevõtetele loonud e-maksuametisse/e-tolli „Nõuded ja kohustused“ rubriiki keskmise töötasu tõendi, mille on võimalik ise
koostada ning hankijale esitada. Tõendi koostamist on ettevõtte juhatuse liikmel võimalus volitada ka mõnele oma töötajale, kes pakkumuste esitamisega parajasti tegeleb.

Tõendil on kajastatud:

1) ettevõtja töötajate keskmine töötasu
brutosumma;
2) ehitusvaldkonna töötajate keskmine töötasu brutosumma;
3) ettevõtja töötajate ja ehitusvaldkonna keskmise töötasu suhe
protsendina;
4) võrdlusperioodi algus ja lõpp;
5) tööjõumaksude
deklaratsioonide arv võrdlusperioodil.

Seotud lood:

„Omalt poolt oleme võtnud eesmärgiks ka hakata seirama, kas riigi ja kohalike omavalitsuste asutused on keskmise töötasu tõendit täiel määral hangetel kasutusse võtnud. Lisaks kutsume ka eratellijaid üles seadma üheks hanke tingimuseks keskmist töötasu, et surve ümbrikupalgast loobuma oleks suurem,“ lisas Õun.

Allikas: Maksu- ja Tolliamet, loe lähemalt SIIT.

LOE LISAKS:

Ehitusvaldkonna ettevõtjad lähevad uuest aastast üle kohustuslikule kutsesüsteemile

HINNAVÕRDLUS | Kui suur on erinevate kaupade hinnavahe Eesti ja Läti ehituspoodides?

Analüütik: 2018. aastal on oodata kinnisvaraturul tööjõupuudust