Kuidas kõige lihtsamalt puhastada kiviplaatide vahelt umbrohtu?

 (10)
Kuidas kõige lihtsamalt puhastada kiviplaatide vahelt umbrohtu?
Shutterstock

Paljud kasutavad oma koduümbruse kõnni- või sissesõiduteel kas tavalisi tänavakive või kiviplaate. Vaade on küll ilus, kuid paratamatult koguneb kivide vahele mulda ja sodi, mis on heaks pinnaseks umbrohu kasvamisele. Kivide vahel kasvavad võililled ja muu umbrohi ei kaunista aga enam kuigi sissesõiduteed. Kuidas kõige paremini kivide vahele tekkivat umbrohtu eemaldada ja oma kiviteed hooldada?

Kui kivide vahel on natuke mulda ja sodi ladestunud ning taimed pole veel kasvada jõudnud, piisab üldjuhul täiesti ühest korralikust tänavapuhastusharjast, millega regulaarselt kivipinda pühkida. Selle toiminguga saab välistada umbrohu kasvamiseks sobiva pinnase teket. Kindlasti ei tee halba ka teatud aja tagant survepesuri ja pesuvahendiga kivide puhastamine. Survepesurit kasutades tuleb kindlasti meeles pidada, et surve tuleb reguleerida minimaalseks ning vuugivahedest liiva ei tohi ära pesta. Vajadusel tuleb sel juhul vuugivahed täita täiendava liivaga.

Kasuta spetsiaalset vuugipuhastusharja

Kui olete hooletult ümber käinud oma kiviteega, on üsna tõenäoline, et kivide vahele on tekkinud sammalt ja mulda, kust võivad välja paista ka väikesed rohukõrred. Sellise väiksema probleemi lahendamiseks on olemas spetsiaalne vuugipuhastushari. Tegemist on spetsiaalse tööriistaga, mille tugevad metallist harjased lubavad kivide vahelt, trepiservadest, seinaäärtest jms kohtadest muretult eemaldada sinna kogunenud mulla, sambla ja ka väiksema rohu.
Parematel vuugiharjadel on harjaste osa ka eraldi vahetatav, mis tähendab, et kulumise korral ei pea tervet harja uuesti soetama, vaid saate vahetada välja vaid kulunud osa.

Seotud lood:

Raskematel juhtudel kasuta vuugikaabitsat

Juhul, kui kivide vahel kasvavad juba suuremad taimed nagu võililled, ei pruugi vuugiharjaga enam väga hästi hakkama saada. Selle jaoks on olemas juba natuke võimsam tööriist – vuugikaabits.
Põhimõtteliselt on tegu metallist kaabitsaga, mille kuju ja mõõdud on välja töötatud just selleks tarbeks, et kõige mugavamalt suuremat rohtu ja muid taimi kivide vahelt kätte saaks. Vuugikaabitsa kasutamisel võite esialgu proovida suuremaid taimi ka käsitsi välja tõmmata, sest oluline on ka juurte osa kätte saada. Kui käega tõmmates kasu ei ole, siis metallist kaabits on piisavalt peenike, et vajadusel mahtuda ka kivide vahele, aidates hõlpsamalt juured kätte saada.
Vuugikaabitsat valides eelistage kindlasti erikarastatud terasest tööriista, sest kivi ja metalli kokkupuutel on kriimustused kerged tekkima ning tavaline värvitud teras saab sel moel kiiresti kahjustada ning hakkab korrodeeruma.
Olles kivide vahed puhtaks saanud ning platsi tekkinud sodist puhtaks pühkinud ning seejärel ka pesuri ja pesuvahendiga üle pesnud, jätke meelde, et ilusa kiviala eelduseks on järjepidevus. Alati koguneb mulda ja liiva väiksemates kogustes kivide vahele. Sellest ei pääse ning kui jätate mulla sinnapaika, saab sellest hea soodne pinnas umbrohu kasvamiseks. Raske on öelda seda, kui tihti peaksite kivipinda puhastama, pigem vaadake seda vajadusepõhiselt.
Kivitee on ilus vaadata, hoidke see puhtana ning ärge laske umbrohtu kivide vahele kasvama, sedasi kindlustate, et kõnni- või sissesõidutee kestab kaua ilus ja värske.
Allikas:Stokker