Isikukaitsevahendid võib üldse jagada 3 rühma:
I rühm. Lihtsad isikukaitsevahendid. Näiteks hooajariietus, jalatsid, päikeseprillid, kaitsepõll.
II rühm. Kõik muud isikukaitsevahendid, mis ei kuulu I ega III rühma. Näiteks kuulmiskaitsevahendid, kaitsejalanõud, ohutusvestid.
III rühm. Surmava või tervist raskelt kahjustada võiva ohuteguri eest kaitsvad isikukaitsevahendid. Näiteks kukkumisvahendid, hingamiselundite kaitsevahendid, kaitsevahendid töötamaks ohtlike kemikaalidega.
Hingamisteede kaitsevahendid peavad kaitsma kahjustuse eest, mida põhjustavad sissehingatavas õhus leiduvad tolm, aurud, gaasid, hapnikupuudus. Ühekordseks kasutuseks mõeldud respiraatorid ei ole piisavalt efektiivsed toksiliste ainete puhul. Kaitsevõime poolest on kõige paremad isoleerivad maskid. Isikukaitsevahend, mis kaitseb gaaside eest, ei kaitse tolmu eest ja vastupidi. K
Hingamiskaitsevahendid võib liigitada omakorda kolme suurde rühma:
* tolmumaskid (respiraatorid), mis kaitsevad tahkete osakeste ja tolmude eest,
* gaasimaskid, mis kaitsevad mürgiste aurude ja gaaside eest,
* hingamisaparaadid, mis kaitsevad mürkkemikaalide eest, aga ka siis, kui mõne aine kontsentratsioon on ruumis nii suur, et hapniku osa jääb õhus liiga väikeseks.
Hingamiskaitsevahendid takistavad õhus leiduvate saasteainete sattumist hingamiselundkonda. Mõned mudelid on kasutamiseks olukorras, kus õhus ei leidu piisaval määral hapnikku. Tavalisemad saasteained on puidu- ja metallitolm, kemikaaliaurud ja mitmesugused gaasid.
Kui on täpselt teada, missuguseid saasteaineid õhk sisaldab, kasutatakse kas respiraatorit, poolmaski või täismaski koos sobilike filtritega. Õige hingamiskaitsevahend kaitseb kasutajat, aga valesti valitud või mujal kui algses sihtkeskkonnas kasutatav filter võib olla riskifaktoriks.
Kaitsevahendi valikut mõjutab ka kasutamise aeg. Kui hingamiskaitsevahendit kasutatakse kaua või kui sellega on raske hingata, siis oleks soovitatav hankida motoriseeritud mudel. Motoriseeritud maskiga saab vajadust mööda ühendada poolmaski, täismaski, kapuutsi või kiivri.
Töökohtadel, kus hingamiskaitsevahendite kasutamine on ette nähtud, tehakse valik töökeskkonna analüüsi põhjal. Maalrid peaksid hingamisvahendeid kasutama vähemasti lahustipõhiste värvide ja lakkidega töötades. Suvilat remontides või kuuri koristades aitab filter vältida hingamisteede ärritusi ja nakatumist viiruslikku neeruhaigusse. Ruumides, kus on närilisi ja nende väljaheiteid, võib lammutus- või remonditolmust saada epideemilise nefropaatia viiruse. Selle vältimiseks on soovitatav kasutada peene tolmu jaoks mõeldud P2-märgistusega respiraatorit.
Enne ostu tuleks infoga põhjalikult tutvuda