Kui palju tapeeti tapeetimiseks kulub? Nõuandeid tapeediarvutuseks

 (3)
Maakodu. Mustri tapeedid
Foto: Karin Kaljuläte

Sobiva tapeedi väljavalimise järel on vaja kindlaks teha, kui palju seda osta tarvis, et saaks enam-vähem täpne kogus, ja mitte üleliia vähe ega palju. Allpool kasulikke näpunäiteid, kuidas tulla koju õige koguse tapeedirullidega.

Standardmõõdus tapeedirull on üldjuhul 10 m pikk ja 52—53 cm lai. Mustriliste tapeetide puhul jääb mustrisamm vahemikku 1—64 cm. Tavamõõdus ruumi kõrgus on vahemikus 2,40—2,80 m. Sellest lähtuvalt saab teha lihtsa arvestuse, et kui tapeedipaani kõrguseks on 2,4—2,8 m, saame ühest rullist 3 täispikkuses paani kuni 64 cm mustrisammu puhul. 3 paani ehk 1 rull katab seega 1,56—1,59 meetri laiuse seinapinna (3 x 0,52 või 3 x 0,53 cm).

Mõõtes ära seinte laiused, mille soovid tapeediga katta (täiskõrguse — maast algavad aknad ja uksed võib välja arvestada, sest üldjuhul jääb igast rullist üle paanijuppe, millega saab suurte akende ja uste pealsed katta, mustrilise tapeedi puhul tuleks väiksemate akende pinnad sisse arvestada) ja jagades paani laiusega (0,52/0,53m), saame teada mitu paani kulub. Kui jagad tulemuse 3-ga ja ümardad selle täisarvuni, saad vajamineva rullide arvu.

Näide: sein, mida soovitakse tapetseerida on 4,5 m lai ja 2,6 m kõrge ning selles on üks 0,8 m laiune uks. Lahutad seina laiusest ukse, saad 3,7 m. Kui jagad selle paani laiusega 0,52 m ja ümardad täisarvuni, siis saad teada, et vajad 8 paani. Kui jagad 3-ga, saad teada, et vaja on 3 rulli. Võid ka jagada seina laiuse 3,7 m 1,56-ga (3 x 0,52 paani laius), saad 2,371.. ehk 3 rulli. Ülejääva materjaliga katab ära ukse pealse.

Foto: Ingmar Muusikus
Seotud lood:

Juhul, kui seina kõrguseks on 2,5 m või vähem ning tapeet on ühevärviline või triibuline ehk mustrisammuta, tuleb 10-meetrilise rulli puhul välja 4 paani ehk üks standardlaiusega rull katab 2,08—2,12 m laiuse seinaosa.

Kui ruumis on raskesti väljamõõdetavaid soppe, kaldlagesid, tasub hankida pigem üks rull rohkem, et töö pooleli ei jääks.

NB! Kui juhtub, et rullide arv pole piisav ja materjali on juurde vaja tellida, siis on oluline tellimuse vormistamisel öelda ka vajamineva rulli partiinumber (batch nr), see on olemasoleva rulli ümbrisetiketil artikli numbri läheduses, vastasel juhul võib juhtuda, et puudu olev rull tuleb teisest partiist ja toonivahega.

Kui on õnne, saad poest ka ilma tellimata puuduva rulli.

Allikas: tapeedid.ee

LOE LISAKS:

Vedeltapeediga lood kodus tervisliku sisekliima

Põhjused, miks tapeeti ei või üle tapeetida. Vaata videost, kuidas vana tapeet seinalt lihtsalt eemaldada