Kas osta uus või renoveerida vana? Loe, millised on vanade majade levinumad probleemid


Kas osta uus või renoveerida vana? Loe, millised on vanade majade levinumad probleemid
Foto: Pixabay.com

Enne kui tormad soodsa hinnaga vana maja ostma, tasub end kurssi viia levinumate probleemidega, millega ostjad rinda peavad pistma. Kuigi mõned muret tekitavad kitsaskohad võivad olla hõlpsasti lahendatavad, leidub ka terve rida detaile, mis vajavad suurt hulka tööd. Vana maja iseenesest on keeruline defineerida — mõni peab vanaks majaks juba ka 30-aastase ajalooga ehitist. Mis aga vanusest ehk tähtsamgi — eelkõige tasub märgata seda, kuidas maja on hooldatud ja millises korras ta on.

Vundamendiprobleemid

Kindlasti tasub tähelepanu pöörata ehitise vundamendile. Üheks ohumärgiks on viltune põrand, mis võib viidata probleemidele maja vundamendis. Küll aga ei anna kõik vundamendiprobleemid endast kaldus põranda näol märku ning kõige asjalikuma ülevaate oskab anda muidugi spetsialist. Ka uksed ja aknad, mis ei sulgu korralikult, võivad viidata maja vajumisele. Samuti vajavad tähelepanu praod seinas ja seda eriti uste ning akende läheduses. Juhul, kui vundament on väga nigelas seisukorras, tuleb arvestada külalltki suurte kulutustega.

Venitatsioon ja küttesüsteemid

Kindlasti tasub end kurssi viia, millise küttesüsteemiga on tegemist ja milliseid probleeme see endaga kaasa võib tuua. Odavalt saadud maja, mis võib olla isegi suhteliselt heas korras ei välista suuri küttekulusid. 1960-1970. aastatel ehitatud täiskeldritega majades tuleb teinekord kütta ka keldrit, vastasel juhul ohustab tervet maja hallitus. Seega tasub veenduda, kas küttesüsteem on vajadusel ka väljavahetatav. Ahiküttega majades tasub pilk peale visata ka küttekollete seisukorrale ja teha kindlaks, kas need vajavad väljavahetamist või mitte. Küttesüsteem on kululiik, millega tuleks kindlasti arvestada.

Seotud lood:

Lekkiv katus

Katus on maja puhul üks olulisemaid kohti. Paljud hädad saavad alguse just vett läbi laskvast katusest, sest kui vesi pääseb majja, kujutab see ohtu hoone konstruktsioonidele. Kui märkad seintel märgasid plekke, siis kontrolli maja katust. Pilk tasub visata ka pööninguruumidele ja veenduda, kas kuskilt paistab valgust sisse või ei. Kui kahtlustad, et katusega on miskit viltu, tasub maja koos spetsialistiga veelkord üle vaadata.

Uuendamist vajavad kohad

Vanades majades on sageli vaja teha remonditöid, mis ei piirdu ainult tapeedi maha kraapimise, pahteldamise ja värvimisega. Tihti on vaja muuta planeeringut, vahetada torustikku ja elektrijuhtmeid. Ebameeldiv lehk keldris viitab tihti viletsale või puudulikule äravoolusüsteemile. Kui maja kelder läheb hallitama, siis liigub hallitus üle kogu maja ja hakkab kahjustama nii maja kui ka inimese tervist.

Vananenud ruumilahendus

Kui ostad vana maja, siis tõenäoliselt on ruumiplaneering ajast, mil maja ehitati. Tõenäoliselt soovid viie kitsa toa asemele kolme avarat tuba ja see tähendab mõningasi lammutustöid. Samuti tasub siinkohal enne ostuprotsessi pidada nõu spetsialistiga, kes oskaks nõu anda, milliste seinte eemaldamine on antud konstruktsiooniga majas võimalik.

Allikas: houzz.com

LOE LISAKS:

Kui palju maksab palkmaja? 12 tegurit, millest sõltub maja hinna kujunemine

Soovid pangast majaehituseks laenu saada? Vaata, milline peab olema pangale esitatav maja ehituskalkulatsioon

6 põhjust, mis kahjustavad fassaade kõige rohkem