Kas korter või maja või hoopis korter koos suvilaga? | Millist kodu eelistab keskmine eestlane

 (2)
TALLINN, TELETORNI ÜMBRUS
FOTO: Marko Mumm

Keskmiselt vahetab inimene elu jooksul kodu viis korda, kuni jääb kuskile lõplikult pidama. Tavaliselt alustab eestlane iseseisvat elu üürikorteris, mis üüritakse kas õpingute või töö tõttu teises linnas. Päris esimene oma korter soetatakse enamasti soodsam ja lisatagatiseks seatakse vanematekodu. Vanuse, kogemuse ja sissetuleku kasvades vaadatakse kas suuremat korterit või juba maja — täpsem valik sõltub pere suurusest ja rahalistest võimalustest. Kui lapsed on pesast välja lennanud, siis enamasti hakkavad ka vanemad otsima väiksemat ja ökonoomsemat kinnisvara. Lahe Kinnisvarabüroo abiga panime kokku keskmise tallinlase, pärnaka, viljandlase ja tartlase kodueelistuste ülevaate.


Keskkooli lõpetanud noored ja üliõpilased vanuses 1822 alustavad peaasjalikult üürimisest. Või kui noortel on varakamad vanemad, siis tehakse ka esimene koduost, milleks on 1-2-toaline korter.

Kui esimene korter üüritakse, siis jäävad selle üürihinnad 200—400 euro kanti, millele lisanduvad kommunaalkulud, ja ostu puhul tuleb hind sõltuvalt korteri asukohast 50 000—100 000 eurot. Selles vanuses noored enamasti õpivad ja paljud käivad kooli kõrvalt ka tööl, nende sissetulekud on keskeltläbi 600—900 eurot kuus. Palju on ka juba koos elavaid paare.

Noored vanuses 22—28, kes on lõpetanud ülikooli või loonud pere, otsivad endale väiksema uuema või juba suurema “mägedel” asuva korteri, kus alustatakse oma elu. Noorte sissetulekute suurus on vahemikus 1200—2500 eurot kuus. Enamjaolt finantseeritakse korteriostu laenuga, millele seatakse lisatagatisi.

Sama vanad noored, kelle kuusissetulekud on üle 2500 euro, soovivad esialgu soetada endale kallima üürikorteri või siis osta korteri kesklinna uuselamu rajoonis. On ka selliseid noori ja iseteadlikke, kes austavad ja hindavad vanemate elamupiirkondade võlu.

Pered vanuses 28—50 otsivad tänu pere juurdekasvule ja ka suuremale finantsvõimekusele juba 3—5-toalisi äärelinna kortereid. Vaadatakse ka parema asukohaga suuremaid elamisi, nagu ridaelamud ja majad, eriti teevad seda need, kelle sissetulekud on 2500 eurot ja enam. Keskeltläbi jäävad selles vanuses inimeste sissetulekud siiski vahemikku 1200—2500 eurot.

Inimesed vanuses 50 ja üle selle vahetavad sageli oma suure elamise väiksema, odavama ja käepärasema vastu, eriti siis, kui lapsed on pesast oma elu peale läinud.

Liigu noolega edasi järgmisele lehele