FOTOD | Muuda kelder lahedaks elutoaks, vannitoaks või hoopis kodukontoriks


FOTOD | Muuda kelder lahedaks elutoaks, vannitoaks või hoopis kodukontoriks
Foto: Shutterstcok

Tundub, et kodus kipub alati ruumi nappima ning me otsime võimalusi, kust ja kuidas seda juurde tekitada. Olgu siis asjade hoiustamiseks, puhkeruumiks või lihtsalt veel üheks mõnusaks nurgakeseks kodus. Tihtipeale pakub sellist laienemisvõimalust kelder või soklikorrus.

Kui eelarve lubab, on tore terve maaalune pind otsast lõpuni renoveerida ja ümber kujundada, kuid teinekord piisab ka selle osalisest kohendamisest. Siin on mõned võimalused, kuidas kelder parimal võimalikul moel kasutusele võtta. Jagame nõu, mida tasub teada elutoa, vannitoa ja kodukontori keldrisse rajamisest.

1. Raja keldrikorrusele tööstusliku hõnguga elutuba

Jäta laed viimistlemata. Siin pildil näha olev nutikas ümberehitus on hea näide keldripinna osalisest renoveerimisest: lagi on jäetud katmata. Enamikul hoonetest pole ruumikat ja kõrgete lagedega keldrit ja nii kuluvad kõrguse ja avaruse osas nutikad nipid marjaks ära. Kuigi tänapäeval olemas ka kenasid ja stiilseid ripplae lahendusi, võib laeosa katmata jätmine ruumile hoopis põnevama ilme anda. Kui jätad laetalad paistma ning värvid need näiteks julgelt mustaks, aitab see luua illusiooni sügavusest, pannes laed visuaalselt taanduma. Lisaplusse annab see, et juhtmestik või torustik on sulle alati kättesaadav, ilma et peaksid kipsplaati auke lõikama.

Seotud lood:

Loobu kipsplaadist seintel. Ülevärvimine on tihtipeale kõige kiirem ja odavam viis ruumi värskendamiseks või uuendamiseks. Kui keldris on paekivist või tellistest seinad, tasub mõelda ka nende puhastamise peale. Teine võimalus on katta kipsplaadiga vaid teatud osa ruumist - see aitab ruumi erinevaid osasid piiritleda, muudab ruumi ilme huvitavamaks ning pole nii kulukas.

Kasuta valge värvi väge. Siin pildil nähaolev kõrgemal asuv kelder saab küllaltki palju loomulikku valgust. Suurepärane viis keldriruumides vähese valguse kinnipüüdmiseks ja lagedele kõrguse lisamiseks on värvida kogu ruum valgeks. Selle ruumi katmata lagi ning säravvalgeks värvitud seinad sulandavad seina- ja laepinna üheks, nii et on raske öelda, kus seinad lõppevad ning lagi algab.

Siin pildil on näha peaaegu olematute akendega kelder, mis on eluruumiks muudetud, ning kus on kasutatud heledaid toone nii seintel, laes kui ka põrandal. Hele pind kompenseerib loomuliku valguse puudumist ning muudab ruumi helgeks ja elatavaks. Hubasust loob ka kaunis kamin.

Loo fookuspunkt. Lase käia ja sisusta oma kelder või soklikorrus just niisama hubaselt ja mugavalt, kui teeksid seda ülakorruste tubade puhul. Suurepärane viis õdusa ilme saavutamiseks on alustada kindlast fookuspunktist. Siin ruumis on sisekujundaja võtnud fookuspunktiks diivani, väikese baarileti ja industriaalse hõnguga riiulipinnad. Mustrilised vaibad, suuremõõduline pehme mööbel ja mahe valgus toovad ruumi soojust ja elu.

2. Sea keldrisse sisse pesuruum

Paljude jaoks meist tähendab keldris asuv pesuruum pimedat ja niisket paika, kus riided kiiresti masinasse visata, hiljem need seal välja kiskuda ning siis ruttu jälle ülekorrusele pageda. Kuid asi ei pea üldsegi nii olema. Vähese vaevanägemisega on sul võimalik muuta inetu ruum kohaks, kus sa hea meelega aega veedad.

Lähene sisekujundusele loominguliselt. Tänu loovale lähenemisele on sellest pesuruumist saanud puhas ja kena nurgakene. Ruum on kaetud hubasust loova laudisega ja põrandad plaaditud stiilse kahhelplaadiga. Valge ja hall loovad kena ning maitseka kontrasti ning miski ei viita soklikorrusele kui niiskele ja kõledale ruumile.

Mõtle praktiliselt. Selle pesuruumi ülesehitus on lihtne, kuid täielikult funktsionaalne ning loovalt teostatud. Tööpind pakub rikkalikult pinda pesu kokkulappamiseks ja hoiustamiseks. Stangele saab riputada aga juba triigitud riided. Üldilmet täiendavad lihtsad, kuid praktilised pesukorvid.

3. Ehita keldrisse vannituba

Keldrisse lisavannitoa rajamine on igati väärt mõte. Esiteks on see funktsionaalne ning teiseks lisab see su kodule väärtust. Tähelepanu tasub aga pöörata sellele, kas olemas oleksid vajalikud veetorud ja kanalisatsioon– vastasel juhul võib ettevõtmine päris kulukaks osutuda.

Lähtu olemasolevast keskkonnast. See tualettruum lähtub puhta betooni toorest ilust, mis annab interjöörile laheda industriaalse ilme. Puidust kapike lisab karmile üldilmele pisut pehmust ja hubasust.

Kompenseeri puuduvat valgust lahedate valgustitega. Ühest küljest on valgustid vältimatud detailid, kuid teisalt on võimalik nende abil ka ruumi ilmet muuta. Näiteks industriaalses stiilis metallvalgustitega saad rõhutada betooni toorest ilu ning lisada ruumi julget modernset puudutust.

4. Sea sisse mõnus tööruum

Tihtipeale on just tööruum see, millest elamises vajaka jääb ning kui sa leiad võimaluse sellele keldris sobiv nurgake eraldada, siis oled oma otsusega hiljem kindlasti rahul. Mõneti üllatavalt ei vaja tühjale kohale valgusküllase ja funktsionaalse tööruumi rajamine just väga suuri pingutusi.

Möbleeri ja dekoreeri. Siin pildil näha olev keldrisse rajatud tööruum toimib hästi, sest seal olemas kõik, mida sul vaja võib minna. Sisekujunduses on inspiratsiooni ammutatud keldriruumile omastest materjalidest - põrand on betoneeritud ja osaliselt on esile toodud ka kena tellissein. Lisaks kontorilauale on selle kõrvale sisse seatud ka mõnus puhkeala.

Loo ruumile põneva vaiba abil fookuspunkt. Selle üleni valgeks värvitud tööruumi fookuspunktiks on põnev ja värvikas vaibaplaatidest põrandakate. Vaibaplaadid on keldripinna puhul hea odav põrandakattevõimalus, neid saab osta kasti kaupa ning kasutada ruumi erinevate osade eraldamiseks või külma betoonpõranda soojustamiseks.

Raja lastele eraldi nurgakene. Lastel on alati palju asju, mänguasjadest alustades ning raamatute ja meisterdamisvahenditega lõpetades ning kena väike töönurgakene keldris on suurepärane viis nende asjade organiseerimiseks.

Siin soklikorrusele rajatud tööruumis on töölaud loomuliku valguse maksimaalseks ärakasutamiseks akna alla sätitud, eredaid värvilaike lisavad seintel ja riiulitel eksponeeritud laste kunstitööd ning ühte seina kattev mustriline tapeet muudab ruumi visuaalselt huvitavamaks. Lisatud on kipsplaadist seinad ning põrand on saanud uue viimistluse, kuid sama hästi toimiks ruum ka lihtsalt värvitud põrandate ja seintega ning vähema kipsplaadi kasutamisega.

Allikas: Houzz.com

  • Tutvu lisaks ühe ägeda koduga, mida kajastasime ühes varasemas artiklis ja mis on tervenisti sisse seatud soklikorrusele:

Huumoriga kujundatud soklikorrus, kuhu ei paista kunagi päike