ENERGIASÄÄST | Mida säästulampi ostes silmas pidada?

 (20)
ENERGIASÄÄST | Mida säästulampi ostes silmas pidada?
Foto: Unsplash

Kindlasti on kodusid, kus helendavad veel vanad head hõõglambid ja oma hõõglambivarudest rääkides hõõrutakse heameelest käsi. Ent vanad head hõõglambid võisid kulutada kuni veerandi kodu elektriarvest. Pelgalt lampide vahetusega saab valgustuse kulu kuni 80% võrra vähendada. Säästulamp, nagu nimigi ütleb, kulutab sama valgusvoo andmiseks vähem elektrit kui hõõglamp. Lisaks on ta keskkonnahoidlik — üks säästupirn hoiab oma käibeaja jooksul kokku kuni 500 kg põlevkivi. Vaatame üle, mida täpsemalt räägivad säästulampide pakendil olevad numbrid ja koodid, et koju saaks õige lamp.

Kõik säästulambid ja LED-lambid kuuluvad energiamärgistusega A…A++-klassi, täiustatud halogeenlambid aga C- või D-klassi. Näiteks vajab C-klassi halogeenlamp A-klassi säästulambist ligi kolm korda rohkem energiat.

Uute lampide ostmisel jälgi pakendilt lambi valgusvoogu (luumenites — lm). Näiteks vastab 60 W hõõglambile valgusvoog 700—750 lm, mida tekitab 33—48 W halogeenlamp, 11—12 W säästulamp või sama võimas LED-lamp.

Seotud lood:

Jälgi lampide värvustemperatuuri (kelvinites — K). Mida madalam väärtus, seda soojem ja lõõgastavam on valgus (soe valge 2700—3000 K, valge 3500 K, külm valge >4000 K). Sooja valgust eelista eluruumides, külma valgust tööruumides. Jälgi pakendilt kindlasti ka seda, kas valitud säästulamp või LED-lamp on kohandatud hämardamiseks, kui soovid seda timmida.

Lampide eluead

Mida lühem on lampide eluiga, seda halvem on nende mõju.

harilik hõõglamp — 1000 tundi;
halogeenlamp — 500—3000 tundi;
säästulamp — 6000—20 000 tundi;
LED-lamp — 25 000—50 000 tundi.

Kohtadesse, kus lülitamisi on rohkem kui kolm korda päevas, tuleks valida tavalise säästulambi asemel suure lubatud lülituste arvuga mudel.

Välistingimustes või saunas kasutatavate lampide ostmisel tuleks vaadata, kas pakendil on töötemperatuuri märk, sest kõik säästulambid ja LED-lambid ei talu äärmuslikke temperatuure. Ka ei talu säästulamp niiskust.

Allikas: energia.ee

LOE LISAKS:

ELEKTRIARVE LIIGA SUUR? Lihtsad nipid, kuidas elektrikulusid vähendada

Vana elektrisüsteem pole mõeldud moodsaid kodumasinaid toitma