Ei mingit asfalti või betooni. Kas tulevikuteed ehitatakse mõne päevaga ja plastist?

 (7)
Ei mingit asfalti või betooni. Kas tulevikuteed ehitatakse mõne päevaga ja plastist?
Kuvatõmmis videost

Oleks ju tõesti tore, kui teedeehitus võtaks kuude asemel aega vaid päevi. Samas lahendatakse korraga ära ka kommunikatsioonide paigaldamine. Plastteede hilisem hooldus on väga lihtne. Samuti leiab üha kuhjuv plastprügi maailmas väärika väljundi. Igatahes on leidunud julgeid firmasid, mis selles suunas usinasti arendustöid ja katsetusi teevad.

Hollandlased tahavad plastprügile anda uue elu. 2015. aastal loodud ehitusettevõtte KWS-i kontseptsiooni kohaselt valmistatakse kokku kogutud plastjäätmetest kerged paneelmoodulid, mille õõnsustesse saab paigaldada torusid ja kaableid. Tehases toodetud mooduleid oleks lihtne transportida ja paigaldada. Kuna paneelid on kerged, on oht tee vajumisele väiksem kui traditsioonilisel tee-ehitusel.
Lahenduse eesmärk on luua traditsioonilisele teele keskkonnasõbralikum alternatiiv.

Kuvatõmmis

Uuel lahendusel on mitmeid eeliseid. Näiteks nõuab see vähem hooldamist ja talub suuremaid temperatuurikõikumisi – sobides nii –40 C° kliimasse kui ka +80 C° piirkonda. Lisaks saab tee paigaldatud paari nädalaga, praeguste kuudepikkuste ehitusperioodide asemel. Kiirem ehitus tähendab ka vähem tee-ehituse piiranguid. Kergem tee aga seda, et paigaldamiseks on vaja vähem rasketehnikat.
Selle loojad usuvad, et tee on kolm korda pikema elueaga kui tavapärane asfalttee.
Vaata lähemalt videost.