Eesti kinnisvaraturul tegutseb ohtlikult palju libamaaklereid

 (3)
Tallinna kinnisvaratehingutest kolmandiku teevad just sellised!
Lasnamägi
Foto: Madis Veltman

1Partner Kinnisvara konsultant Margus Suumann räägib, et eelmisel nädalal Pealtnägijas paljastatud libamaakler pole Eestis mingi haruldus ning eriti ettevaatlik peab olema kinnisvara broneerimistasu makstes.

Margus Suumanni sõnul ei ole kinnisvaramaaklerite tegevus Eestis seadusega reguleeritud ning maakleriks võib sisuliselt hakata iga inimene.

“Klient peab ise olema maaklerit valides ettevaatlik, sest Tallinna kinnisvaraturul teevad kolmandiku tehingutest asjaarmastajad — nii-öelda kilekotiga maaklerid. Tulemusena on lepingud pahatihti ebakorrektsed, raha liigubki kilekotis ja ka maksud jäetakse tasumata,” ütles Suumann ja lisas, et 14. märtsi Pealtnägija juhtumi puhul oli tegemist nahaalse petisega, kes kahjustas korrektsete kinnisvaramaaklerite mainet.

“Sarnased juhtumid on tõenäolisemad ühemehefirmade puhul, kus kinnisvarabürool puudub kindla aadressiga kontor ning sisuliselt on ettevõtte juht ja maakler sama isik. Konfliktsituatsioonis ei ole petetud kliendil kellelegi kaebust esitada, rääkimata kohaletulemisest. Juhul, kui ka telefoninumber on välja lülitatud, siis jääb üle ainult politseisse pöörduda,” rääkis Suumann.

Ära tee ettemaksu otse maaklerile ega müüjale!

Margus Suumanni sõnul ei tasu kinnisvara ostes anda ettemaksu maakleri või müüja kätte, vaid see tuleks hoiustada kinnisvarafirma või notari deposiitkontol. “Mingil juhul ei peaks andma sularaha tundmatu maakleri kätte,” hoiatas Suumann.

Seotud lood:

“Maakleri usaldusväärsust näitavad Eesti Kinnisvaramaaklerite Koja liikmelisus ning ka maaklerifirma taust. Hea mainega kinnisvarafirma ei saa mainekahjuga riskeerida ja vastutab oma töötajate tegevuse eest. Korrektse firma esindaja sõlmib alati kliendiga käsunduslepingu, nagu seda nõuab ka maakleri kutsestandard,” lisas Suumann.

“Soomes ja Rootsis on maakleri teenus riiklikult reguleeritud ja pettuste vähendamiseks peaks see ka Eestis nii olema,” ütles Suumann.

Kuidas turvaliselt kinnisvara soetada

Seaduse järgi peavad kõik kinnisvaraga seotud lepingud olema notariaalsed. Ka vara broneerimist on kindlam teha notari juures ning tasuda raha notari deposiitkontole.

Lihtkirjaliku broneerimislepingu puhul tuleb see sõlmida mitte ostja ja maakleri, vaid ostja ja müüja vahel. Ülekandega makstes tuleb kasutada deposiitkontot ning sularaha puhul pitseerida ümbrik kinni ning hoiustada see kinnisvarafirmas.

Uuri maakleri ja tema esindatava firma tausta ning teisi müügisolevaid objekte — kas kõik tundub korras.

LOE LISAKS:

Uue tulumaksuseaduse ohud on hakanud kinnisvaraturul realiseeruma

Kuidas müüa kinnisvara tulumaksuvabalt? Loe spetsialisti selgitusi