Algas Põlva keskväljaku ehitus, mis valmib järgmise aasta kevadel


Algas Põlva keskväljaku ehitus, mis valmib järgmise aasta kevadel
Nii hakkab välja nägema uus Põlva keskväljak. EV100

Täna alustati Põlvas EV100 projekti „Hea avalik ruum“ raames kavandatud keskväljaku ehitust, mille käigus rajatakse valgustatud väljak koos disainitud atraktsioonidega, Orajõeni ulatuv pargi- ja puhkeala koos mööbli, purskkaevu, lipuväljaku ja kõnniteedega. Lisaks rajatakse kontaktalale kaks päris uut sõiduteed, Maarja ja Oja tänavad koos tänavavalgustusega. Erinevalt paljudest teistest Eesti väikelinnadest Põlval seni keskväljakut ei olnud.

„Põlva keskväljak valmib meie jaoks suurel juubelite aastal: tähistame Eesti riigi 100. ja Põlva linna 25. sünnipäeva,“ rääkis Põlva vallavanem Georg Pelisaar. „Põlva on veerandsajandi jooksul tormiliselt arenenud, aga riigi toetus nõnda noorele linnale keskväljaku rajamiseks oli kahtlemata hea kingitus. Ala, kus kunagi olid räämas tööstushooned ja tolmune turuplats, vajas ammu korrastamist. Lisaks ehitatakse välja Oja ja Maarja tänavad koos kõigi kommunikatsioonidega, mis loovad ettevõtjatele selles piirkonnas täiesti uued võimalused.“

„Usun, et tulevane keskväljak saab heaks kohtumispaigaks põlvalastele ja annab uue hingamise kogu piirkonnale,“ lisas Pelisaar. „Tänan hea koostöö eest Eesti Arhitektide Liitu, kelle kaasabil valmis just Põlvasse sobivaim polüfunktsionaalne keskväljaku lahendus ja loodan, et ehitajad Lemminkäinen Eesti ASist teevad parima, et tulemus oleks juba järgmise aasta võidupühaks igati nauditav.“

Seotud lood:

„Tore, et Põlva saab endale EV100 Hea avaliku ruumi arhitektuuriprogrammi raames suure tüki väärilist linnalist keskkonda. Ja seda tänapäevaseimal ning parimal võimalikul tasemel. Põlva saab parem ja ilusam, ja nii saab parem ja ilusam ka tükikene Eestit. See on ilus kingitus Eesti Vabariigi sajandaks sünnipäevaks,“ sõnas EV100 juhtrühma esimees Toomas Kiho.

Uue keskväljaku, rajatavate kommunikatsioonide ning uute juurdepääsuteedega luuakse tingimused linna keskuses elukeskkonna parendamiseks ja ettevõtluse arendamiseks. Ca 6000 ruutmeetrisele alale rajatakse linna tänavavõrguga ühendatud tehnovõrgud (elekter, vesi, kanalisatsioon jne) selleks, et äriettevõtted saaksid rajatava või laiendatava kinnisvara (hooned) ühendada vajaminevate kommunikatsioonidega. Tehnovõrgud rajatakse keskväljakule nii, et suurürituste läbiviimiseks ajutiselt paigaldatavat lavatehnikat oleks võimalik nendega ühendada.

Nurgakivi asetamine tulevasele keskväljakule. Aron Urb/EV100

Põlva keskväljaku rekonstrueerimisele andis tõuke EV100 arhitektuuriprogramm “Hea avalik ruum”, mille raames korraldati ala parima lahenduse leidmiseks avalik arhitektuurikonkurss. Selle võitis ideekavand märgusõnaga „Puulinn“, mille autorid on Stuudio 2 Arhitektid OÜ ja Metusala Arhitektid OÜ ühiskollektiiv koosseisus Helen Rebane, Egon Metusala, Kaie Kuldkepp, Liis Uustal ja Vilve Enno. Konkursi võidutöö on Põlva uue keskväljaku rekonstrueerimise aluseks.

Kogu keskväljaku projekti ala algab Põlva Muusikakooli hoone otsast ning kulgeb Ora jõeni. Detailplaneeringu koostamisel lähtuti küll keskväljaku projektist, kuid sellesse haaratakse palju laiem territoorium, sest tulevikus vajab korrastamist kogu jõe-äärne ala.

Projekti teostamise kogumaksumuseks on 2,3 miljonit eurot, seda toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus programmi „Piirkondade konkurentsivõime tugevdamine" meetmetest 1,38 miljoniga.
Ehituse teostab Lemminkäinen Eesti AS, projekti lõpptähtajaks on planeeritud 16. mai 2018.

Teiste linnade keskväljakute plaanide ja ideedega saab tutvuda siin.

Ehitus ja Remont