9 nõuannet terrassi ehitamiseks


9 nõuannet terrassi ehitamiseks
Foto: Shutterstock

Terrassihooaeg on alanud. Kel veel plaanis rajada selleks suveks mõnus ajaveetmise koht, siis siinkohal mõned olulised punktid, mida tasuks teada.

1) Mõtle läbi, mida vajad, leia sobiv asukoht ja tee plaan. Asukohta valides jälgi, et terrass ei jääks tuulte koridori ning otsusta, kas tahad nautida päikest või varju.

2) Materjali valikut kaalu hoolikalt. Harilik töötlemata laud peab vastu umbes 5 aastat. Seevastu immutatud või kuumtöödeldud puit ja lehis kestavad õige hoolduse puhul aastakümneid. Võid valida ka plastjäätmetest terrassilauad, mis on ilmastikukindlad ega vaja iga-aastast hooldust. Vastupidav peab olema ka alusmaterjal – tugiraamistiku prussid ja vahetalad.

3) Immutatud puitu on müügil rohelist ja pruuni värvi, kuumtöödeldud puit on meekarva. Lehise värv varieerub kollasest punakani, kuid muutub aja jooksul halliks. Kõiki laudu saab toonida õlitamisega, immutatud puitu võib hakata õlitama alates teisest aastast.

4) Õige terrassilaud on soonilise pinnaga, see ei muutu vihmaga libedaks.

Shutterstock
Seotud lood:

5) Ehitamist alusta vundamendist. Liivasele pinnale raja kergplokkidest või betoonist alus, savise pinnase ja maja külge kinnituva terrassi puhul paigalda tugipostid kuni maa külmumispiirini (1,2 meetri sügavuseni). Tugipostiks sobib plastikust või metallist toru, mis tuleb täita betooniga.

6) Kata terrassi alune killustiku, liiva või geotekstiiliga, et takistada umbrohu kasvu.

7) Ehita vundamendile prussidest tugiraamistik, paiguta vahetalad ning kinnita neile pealislauad. Alusraamistik tee tihe, nii ei hakka põrand vetruma. Laudade vahele jäta 5-10 millimeetrit puidu paisumisruumi.

8) Kui ehitad immutatud puidust, vali spetsiaalsed terrassi jaoks mõeldud kinnitusvahendid, tavalised kruvid roostetavad kiiresti läbi.

9) Terrassi ehitamise käigus töötle ilmastikukindlaks ka laudade saetud otsad. Puidu eluiga saad pikendada lina- ja tõrvaõliga lakkides.

Allikas: K-Rauta