15 nippi, kuidas hoida ehituseelarve kontrolli all


15 nippi, kuidas hoida ehituseelarve kontrolli all
Unsplash

Võiks arvata, et majaehituse juures on kõige olulisem krunt või maja ise, ja kuskile maale peab see isegi paika, aga ilma raha ja eelarve ohjamiseta ei tule ei head krunti ega majagi. Kõige olulisem osa sinu ehitusest on eelarve, sest ilma selleta ei saa astuda ühtki otsustavat sammu, nii et esimesele sammule ka teine järgneks. Halvimal juhul võib eelarvest mitte kinnipidamine lõppeda sellega, et pead pooleldi valmis ehitatud maja maha müüma. Anname nõu, kuidas oma ehitusrahadel silma peal hoida ja kindlustada sellega ka maja valmimine.

1. Kui soov on liiga kallis ega ole olemasoleva raha eest tehtav, siis ära hakka seda tegema.
Kui teed majaehituseks oma soovide nimekirja, siis ära unusta sinna kohe lisada eelarvet. Veendu selles, et kõik, mida sa ehitajale presenteerid, oleks selle raha eest ka tehtav. Ükskõik, kas tellid majaehituse mitmelt või ühelt ettevõttelt või teed ise, tuleb kindlasti ehitajaga selgeks teha, kas sinu soovid on selle eelarve piires teostatavad või jäävad sellest välja. Liiga kalleid soove ja tahtmisi, mille kohta sinu rahakott ütleb algusest peale “Ei!”, ei tohiks üldse teha. Soove saab muuta, modifitseerida ja ümber mängida ning ehitajaga läbi rääkida, et asi jääks eelarve piiresse.

2. Leia omale ehitaja ja siseviimistleja, kes päriselt mõistavad sinu eelarve olulisust.
Hoia pea selge! On väga lihtne lasta ennast kanda ulmelistel ehitus- ja viimistluslahendustel. Kuid on täiesti võimalik majas saavutada vau!-efekt, kui kasutada teisi, aga sama ilusat tulemust andvaid odavamaid materjale. Kõige odavama ja kõige kallima vahel on palju võimalusi. Veendu igal sammul, et ehitaja ja siseviimistleja hoiavad eelarvest kinni. Nii pea, kui sul tekivad selles osas kahtlused, leia esimesel võimalusel kas uued tegijad või pea olemasolevatega maha üks tõsine jutt. Kui näha on, et ühest korrast ei piisa, tuleb neil lasta minna.

Seotud lood:

3. Jälgi oma eelarvet tervikuna ja ole valmis sellega töötama lõpuni välja.
Tööde käigus eelarve muutub ja see on normaalne. Ei ole mõistlik eeldada, et enne töödega alustamist paika pandud summad iga tööjärgu peale jäävad selliseks kuni lõpuni välja. Iga järgmine etapp toob uusi nüansse ka eelarvesse. Tavaliselt juhtub aga see, et üks etapp läheb kallimaks ja sa lepid sellega lootuses, et järgmine etapp tuleb odavam, ning otsid võimalusi selle järgmise odavamaks kauplemisel. Ent niipea, kui üks etapp läheb kallimaks, tuleb üle vaadata kogu eelarve. Pea oma ehitajatega nõu, et lõpptulemusena jääksid ikka oma rahanumbrite piiresse.

4. Ülejääv raha pane kõrvale ja kasuta seda siis, kui väga vaja.
Kui juhtub, et mingis etapis jääb raha üle, siis ära torma järgmisi etappe sellevõrra kallimaks ajama, vaid pane see raha kõrvale. Seda raha saad kasutada hiljem kas parema kodutehnika soetamisel (sest see ei ole odav!) või las ta olla olemas nn mustadeks päevadeks, kui ehituse juures tuleb ette midagi ootamatut, kus ekstra väljaminekuta enam edasi ei saa.

5. Eelarves peab olema lõpuni välja vähemalt 10% puhvrit.
Sul läheb seda nagunii vaja, arvesta sellega kohe alguses. Näiteks kui tuleb vundamendiauk kaevata plaanitust sügavamaks, sest näiteks pinnas on liiga pehme, siis on sul kohe vaja rohkem raha — kallimaks lähevad kaevetööd, vundamendiauku on vaja rohkem konstruktsioone ehitada ja betooni valada. Samas — kasuta seda raha mõistlikult ja hoia oma puhvrist kümne küünega kinni. Kui tööde käigus õnnestub säästa, siis lisa eelarvepuhvrisse ka alati midagi. Toodud näide on samuti võimalik teha mõistuse piires. Ehitajaga läbi rääkides ja aru pidades on võimalik asju ajada nii, et kogu puhvriks arvestatud raha esimese kopalöögiga maasse kohe kulutatud ei oleks.

6. Eelarvetabelis peavad kirjas olema kõik hinnad: materjalikulu ja tööde maksumus.
Iga etapp tuleb lüüa alametappideks ning kõigile Exceli ridadele tuleb lisada ka maksumus. Mitte kunagi ei tohi leppida sellega, et hinnakiri tekib töötegemise jooksul. On ehitajaid, kes ei taha anda sulle täpset materjalikulu ega töömaksumust ning üritavad sind kaasa tõmmata mängu “Pärast vaatame!”. See võib väga halvasti lõppeda. Materjalikulu on võimalik välja arvutada ning kogenud ehitaja teab ka seda, kui kaua tal töötegemiseks aega kulub. Eelarvesse tuleb lisada materjalikulu ja töötegemise maksumus eraldi, nii on sul hea ülevaade. Kui mingi konkreetse töö jaoks peab ehitaja kasutama allhankijat, siis peab sulle olema selge ka see, mida see toob kaasa sinu rahakotile. Vt ka 10., 12. ja 14. punkt.

7. Ole valmis otsast peale alustama.
Kõige rumalam, mis sa teha saad, on kogu ehituse aja üle oma võimete elada. Kui on ikkagi näha, et sa ei püsi kohe kuidagi eelarves, siis pane tööd seisma. Kui sinu palgatud tegijad ületavad vaatamata lubadustele pidevalt eelarvet, on sul õigus vahetada nad uute vastu. Kui eelarve on läinud käest ära sinu nõudmiste või halva planeerimise tõttu, siis on samuti mõistlik aeg maha võtta. Vaata oma eelarvele ja tegemata töödele otsa, leia abilisi, kellega koos panna paika edasine tegevus- ja rahaplaan.

8. Kes on projektijuht?
Oled valmis riskima? Kas see on parim viis oma aega kasutada? Kui mugavalt sa end tunned, kui keegi teine on sinu asemel projektijuht?
Neile küsimustele oleks mõistlik enne mõelda. Kui tead ja tunned ennast ning oled valmis ise olema projektijuht ning sul on selleks ka aega, siis võid säästa koguni 15% eelarvest. Projektijuhil peavad olema ehituse kohta vajalikud teadmised, et tunda ära need kohad, kus sul nahka üle kõrvade üritatakse tõmmata. Kui sul neid teadmisi ei ole, siis võib sinu asjatundmatus aga eelarvesse lüüa suure augu, sest kõige peale kulub rohkem aega ja raha. Kui keegi teine võiks sinu asemel projektijuhi töö enda kanda võtta, siis pigem kasuta seda võimalust.

9. Äkki teeks mõne asja majaehituse juures ise?
Need kolm küsimust, millele vastata enne projektijuhi määramist, peaksid siin samuti sinu peast läbi käima. Sa ei saa teha mitut asja korraga. Üldine soovitus on lasta teistel teha. Nii saavad asjad jooksvalt ja õigel ajal valmis ning sa ei pea hiljem omaenese tööd hakkama ümber tegema, muutma või mis veel hullem — lammutama, kuna see kas ei sobi, ei tulnud päris nii välja, nagu tahtsid vms. Selline tegevus sööb raha. Tööraha on võimalik kokku hoida muudes kohtades: kui ehitus hakkab valmima, siis koristamine, krundi tasapisine haljastamine, ehituse ajal ka millegi uurimine, helistamine jne — need on kohad, kus sinu sisend on mõistlik ajakasutus.

10. Ära lase end lollitada “lisadel”!
Paljud kauplejad pakuvad põhimaterjalidele ja -toodetele alati midagi “lisaks”. Mõni pakub tasuta, mõni vähese tasu eest. Selliste pakkumistega kaasa minemine ei tõota head ning võib eelarvele kaasa tuua pea 40%-lise tõusu. Peale selle pole neid lisasid enamasti vaja. Kui aga selgub, et lisade juurde saamine on vajalik, siis peavad nende hinnad olema algusest peale selged ja ette teada.

11. Mis siis, kui hinnad on kallimad, kui sa oled kalkuleerinud?
Kui selgub, et sinu välja valitud ehitaja tahab ikkagi rohkem raha, siis ole valmis olema ise projektijuht ning kasutama tööde jaoks allhankijaid. See venitab projekti ajaliselt pikemaks, ent võimaldab sul hea tahtmise juures siiski jääda eelarve piiresse. Teine võimalus — ja parem võimalus — on oma eelarve ümber planeerida.

12. Tükelda elevant väikesteks tükkideks.
Eelarvet planeerides jaga tööd nii väikesteks tükkideks kui võimalik ja pane tööd tähtsuse järjekorda. Kui sa ei ole seda algusest peale teinud ja keset ehitust selgub, et pead tööd seisma panema, siis tee seda siis. Mõnd asja ei pea kohe valmis tegema, vaid võib jätta hilisemaks. Kallis köök või vannituba ei pea saama kohe kogu sisustust, vaid võib oodata mõne aasta. Garaaž ei pea olema kohe otsast lõpuni valmis ehitatud.

13. Hangi materjale hulgi, nii saab odavamalt.
Kui kasutad telliseid majaehitamise juures ja sul läheb samu telliseid vaja ka näiteks ahju ehitamiseks, siis varu valmis ka need. Või kui lauamaterjali puhul on teada, et seda kulub hiljem ka muudeks töödeks. Hulgi ostes ja kohale toimetades saad alati odavamalt. See nõuab planeerimist ja ettenägelikkust, aga on seda väärt.

14. Varjatud kulud tuleb eelarvesse kohe sisse planeerida.
Näiteks, mis maksab välikemmergu rent, kui ehitajad sinu juures tööd teevad? Kas tööriistad on neil olemas või peavad nad need rentima ja see hind lisandub tööde maksumusele kuidagi “endastmõistetavalt”? Küsi alati, kas kõik on pakutud hinna sees ja nii väldid ebameeldivaid üllatusi. Vt ka 10. punkt.

15. Kuula teiste nõuandeid!
Algajana võid mõelda, et sinu puhul on kõik teisiti ja teiste nõu pole vaja. Vale! Kui su kõrval on head ehitajad, siis nende nõu on kuldaväärt, kuna neil on kogemusi oma eelmiste objektide ja teiste tellijatega, ja kogemusi teiste sinusugustega. Mõtle läbi, miks sa nõu küsid ja katsu hankida vastused vähemalt kahelt sõltumatult spetsialistilt. Lähene asjale avatud meelega — lõpuks on see sinu kodu, kuhu sa aastateks elama kolid!

Allikas: homebuilding.co.uk

LOE LISAKS:

Kuidas saab maja ehitamise hinda soodsamaks, mille pealt annab kokku hoida?

Plaanid suurejoonelist remonti? Vaata, millele kulutada ja mille arvelt säästa!