KODUBLOGI | Kui palju läheb köök maksma, kui kõik ise teha?


KODUBLOGI | Kui palju läheb köök maksma, kui kõik ise teha?
Foto: Kodublogi.ee

Köök, mille kallal oleme pikalt nokitsenud, on lõpuks valmis. Tänases postituses saab näha lõpptulemust, samuti tuleb teemaks ise tehtud köögi maksumus (kui ka köögimööbel ise teha) ja natuke lähemalt räägin ka sellest, millised valikud said tehtud. Lugejatele, kes eelmisi köögipostitusi lugenud pole, soovitan tutvuda ka varasemate sissekannetega, kus sai kirjutatud köögimööbli planeerimisest ja karkassi ehitusest kuni sahtlite valmistamiseni.

Köögi planeerimine

Selle aasta alguseks oli meil köök nii palju valmis, et kasutada sai kogu kodutehnikat ja tööpind ning köögisaar olid olemas. Asjade paigutusega olid aga lood halvad, sest sahtleid veel polnud ja nii olid paljud asjad kastides ja nii mõnigi asi saarekese riiulis või lihtsalt kapipõhjades hunnikus. Seekord kööki planeerides teadsin ma päris kindlalt, et ma ei taha ühtki kappi vaid võimalikult palju sahtleid. Köögis on sahtleid palju lihtsam korras hoida ja asju on ka mugavam kätte saada.

Puudu oli ka ühe kapi raam, kuhu pidi minema ahi. Ajutiselt oli meil ahi lihtsalt ühe kapi põhja tõstetud ja ära ühendatud, aga jaanuaris ehitasime ahjule kapi ja tõstsime ahju tasapinnast kõrgemale.

Kuidas me koleda toru ära peitsime

Seotud lood:

Lisaks oli meil mure, et üks tobe toru oli seinast välja jäänud ja nüüd oli see vaja kuidagi peitu panna. Kui ma alguses köögiplaane joonistasin, siis mõtlesin, et ehitame toru ette suure kapi – st teeme ahjukapi kõrvale veel ühe sama laia kapi. Kui ma aga joonisele üles kirjutasin kus sahtlis midagi asuma hakkab, leidsin, et mul polegi kaht suurt kappi vaja. Mul pole nii palju asju köögis, et sinna midagi panna.

Lisaks oleks see söögitoa nurgast osaliselt valgust ära võtnud, kui oleks veel kaks massiivset kappi tööpinna lõppu paigaldanud. Toru peitmiseks otsustasime ehitada kitsad riiulid ja kasutada ära saare ehitusest üle jäänud tammepuitu.

Foto: ahjukapi planeerimine

Pliidi kõrvale tööpinna alla olime otsustanud lisada ühe kitsa sahtlisüsteemi, mille olime Ikeast hankinud ja mis pikalt oma kohale saamist ootas. Selle sahtli funktsiooniks oli mahutada ära kõik kastmed ja õlid, mida pliidi juures vaja kasutada ja mida külmkapis hoida pole vaja.

Foto: Ikea.lv


Selle Ikea Maximera kastmesahtli kokkupanek osutus keerulisemaks, kui me ootasime. Nimelt on see ju mõeldud Ikea köögiustele ja meil pole Ikea köök, vaid tegime kogu mööbli ja esipaneelid ise. Kokkupaneku juhendi järgi tuli esmalt detailid ukse külge kruvida ja sealt siis edasi minna. Lõpuks leidsime lahenduse, et teeme esialgu väiksema esipaneeli, kuhu külge kinnitame sahtlisüsteemi ja seejärel lisame õige esipaneeli selle peale. Selliselt said tegelikult kõik sahtlid nii-öelda kaks esipaneeli, sest sahtlid tegime esialgu nagu puidust kastid ja lisasime esipaneelid hiljem.

Ahjukapi ehitamine


Lõpuks mehel õnnestus see sahtel ikkagi toimima saada. Kui kedagi huvitab Ikea siinide kvaliteet, siis need Maximera sahtlid on ikka tohutult head – väga sujuvad sahtliliugurid on. Muud sahtlid käivad meil palju raskemalt kui see kastmesahtel. Vahepeal unustame ära, et see käib nii pehmelt ja suudame ikka sahtli pauguga kinni panna.

Paika sai ka ahi ja viimistletud said ahju kõrvale jäävad lahtised riiulid, mis stiililt on sarnased meie köögisaarega – must raam ja tammepuidust riiulid.

Seejärel said ette võetud kõik muud sahtlid. Ja neid polnud vähe – kokku 16 sahtlit. Nagu juba ütlesin – esialgu ehitasime nn sahtlikastid ja alles seejärel said sahtlid esipaneelid.

Garaažist sai vahepeal sahtlitöökoda:

Ajutiselt oli me köök siis üsna “puidune” – ehk siis esipaneelideta oli vaatepilt selline:

Sahtlisiinid valisime üsna odavad, aga isesulguvad. Kõige soodsama hinna siinidele tegi Tarsimani pood. See pood on oma hindadega alati heas mõttes imestama pannud. Kuna puit mängib (kuivab ja siis kogub jälle niiskust), siis on oht, et suvel meil võib selle isesulgumisega probleeme tulla. Me oleme selleks valmis ja eks siis ole näha, kas on vaja midagi parandada. Saepurumööbel meie köögis ei oleks aga kõne allagi tulnud.

Sahtlite viimistlemine

Kõik sahtlid viimistlesin igast küljest Osmo Topoiliga ja kandsin seda peale rulliga 2-3 kihti. Esimese kihi kuivamise järel poleerisin terasvillaga pinna siidiseks. Topoili kulus ainuüksi sahtlite jaoks 4 purki. Nõudesahtli põhja lisasin veel libisemisvastase kummimati, et sahtlit liigutades nõud ei liiguks.

Kui sahtlid olid enamvähem valmis ja õlitatud, siis hakkasime otsima käepidemeid. Tingimuseks oli, et need oleks üsna kandilise joonega ja musta värvi. Peale kõikide ehituspoodide valikute läbikammimist leidsin Mööblifurnituuri poest ühed kulutatud mustad, mis meile välimuselt väga meeldisid ja mille hind meile samuti sobis. Tegemist oli Häfele toodanguga ja üllatuslikult olid need kordades odavamad kui ehituspoodides olevad. Ainukeseks miinuseks oli, et pidime neid mitu nädalat ootama, sest need olid vaid tellimisel tooted. Otseselt kiiret meil ka ei olnud ja tegime tellimuse ära.

Vahepeal sain ma aga sahtlitesse asjad ära paigutada, sest olukord köögis oli juba üsna piinarikas. Kui enne olid asjad kapipõhjades, siis nüüd olid KÕIK asjad tööpindadel.

Köögisahtlite organiseerimine

Kõige mõnusam osa oligi minu jaoks see kui sai kõik oma kohale tõsta ja jällegi kolimiskaste vähendada. Igal asjal on oma koht köögis ja kõik on hästi läbimõeldud. Näiteks on meil kohvitassid, tee, kohv, suhkur ja küpsetamise tarvikud kõik kohvimasina allolevates sahtlites. Ahju all olevates sahtlites on erinevad ahjuvormid ja pannid ning potid. Pliidi all on kuivained (pasta, riis, jahu jms) ja maitseained. Lisaks on üks sahtel n-ö hooaja tarvikutele – suvistele nõudele, mida õues kasutame ja termostele/kaasaskantavatele joogipudelitele, grillimisvarrastele ja muule vajalikule kraamile.

Kõige vähem kasutuses olevad tarvikud, enamasti väike köögitehnika, on meil nurgakapis. Nurgakapiga me tegime ühe vea ja panime sinna ühe seina vähem – see tähendas, et väljapoole avanevat ust me sinna panna enam ei saanud, siis poleks kõrvalolevad sahtlid avanenud. Kuidas meil see kahe silma vahele jäi, ei tea. Tegelikult oli see kohe plaanis, et sinna tuleb nö topeltsein kapile. Kui aga vea avastasime, oli liiga hilja. Selle tõttu sai sinna pandud hoopis liuguks ja mina sain oma kallist nurgakapi furnituurist suu puhtaks pühkida, sest see oli mõeldud välja avaneva ukse külge. Samas – milleks maksta 300+ eurot metallriiuli eest, mida kasutad ülimalt harva. Selle asemel lasin mehel nurgakappi ühe lisariiuli ehitada ja kõik mu väiksed kodumasinad mahtusid sinna lahedalt ära.

Köögi furnituuride ja sisude valik

Spetsiaalsete furnituuride hinnad panid mind ikka korralikult kulmu kortsutama – ma isiklikult ei maksaks iialgi näiteks 600eurot prügikasti süsteemi eest, mis meie prügikastikapi suurusele oleks sobinud. Tegime tavalise suure sahtli, kuhu sisse panime tavalise prügiämbri, mis meil niikuinii olemas oli. Kõik spetsiaalsed prügisüsteemid furnituuripoodides olid hirmus pisikesed ja meie suures kapis lihtsalt ebapraktilised.

Valamualusesse kappi sai lisaks prügikastisahtlile lisatud veel üks Ikea toode – Ikea variera väljatõmmatav konteiner. Seal hoian ma pesukäsna, lappi, nõudepesuvahendeid. Väga mugav vidin!

Foto: sahtlid ilma esipaneelideta


Sahtlite organiseerimiseks sain veidi karpe Apelsini poest ja mõned esemed Ikeast. Näiteks panin nn joogisahtlisse kõrte ja avajate jaoks plastikkarbi.

Foto: Joogisahtel – teed, kohv, mesi, kõrred, avajad


Foto: Sushi ja erilisemate toitude ning maitseainete jaoks sai eraldi sahtel.

Foto: Pottide ja kaante sahtel, kaante hoidmiseks Ikea Variera hoidik


Sahtlitele käepidemete paigaldamine

Veebruari alguses saime oma sahtlite käepidemed kätte ja sai hakata esipaneelidega tegelema. Enne nende saabumist ei julgenud ma ka esipaneele õlitama hakata, sest kartsin, et need kuivavad enne kõveraks kui me käepidemed kätte saame. Seega kohe kui käepidemed kätte saime, hakkasin ma esipaneele õlivahaga katma. Kõikide mustade detailide viimistluseks sai Osmo kattev õlivaha – 3169.

Katsin kõik esipaneelid kolme kihiga – igal kihil lasin ööpäeva kuivada. Õlivaha annab puidule täieliku veekindluse ja on väga lihtsalt puhastatav. Köögi puhul eriti mugav. Tulemus kattis muidugi puidu loomuliku mustri, õigemini on seda näha vaid teatud nurga alt. See-eest ei pea ma kunagi muretsema, et mu kapiuksed niiskuse mõjul punduvad ja koledaks lähevad.

Sahtli esipaneelide kinnitamiseks kasutasime kahepoolset teipi, et esialgu paneel lihtsalt ära fikseerida ja seejärel lasime seestpoolt kruvidega kinni. Kuigi tundus, et peale vahatamist, on keerulisem osa möödas ja paneelide kinnitamine käib kähku, siis nii see kahjuks ei olnud. Nende paika rihtimine võttis omajagu aega ja polnud üldse nii lihtne, sest teip ei hoidnud raskeid puitpaneele paigas, vaid kippus järgi andma. Käepidemete paigaldamiseks ehitas mees rakise, mis määras ära kruvikohtade tsentrid ja tegi vähemalt selle osa tööst lihtsamaks.

Valmis köök

Lõpuks saime kõik sahtlipaneelid pika pusimise peale ette. Lisaks said esipaneelid pesumasin, prügikastisahtel ja nurgakapp. Kõige viimasena sai õlitatud ja paigaldatud sokliliist, mis takistab sodi kappide alla kuhjumist. Eriti mugav kui sul on koer, kes karvu ajab.

Isetehtud köögi hind

Kui nüüd ajakulu mitte arvestada (ka aega läks oluliselt rohkem, kui me arvasime), siis materjalid ja tehnika väga kallid ei olnudki. Kogu köök koos tehnikaga läks maksma 4282 eurot. Ilmselt on osad pintslid ja õlivahad sellest kalkulatsioonist välja jäänud, sest neid ostsime mitu korda jooksvalt juurde. Sellegipoolest on see täispuidust köögi eest väike hind ja isetegemine on meie jaoks lõbus, mitte tüütu kohustus.

Väike ülevaade, millele raha kulus:

Kogu puidumaterjal ja õlivahad: 1392€
Kogu köögitehnika: 2482€ (seejuures külmik oli u 1100€)
Teleskoopsiinid ja käepidemed kokku: 188€
Õlivahad, pintslid, kruvid, karbid, Ikea tooted: 220€

Mõned väiksemad asjad ootavad veel tegemist – näiteks on meil hetkel kahvlid-noad lihtsalt sahtlis segamini, sest me ei ole suutnud otsustada, kas osta sisu või teha täpselt selline nagu meil vaja. Poevariantide mõõdud meile ei sobi.


Tellida on vaja ka õhupuhasti, aga sellegipoolest olen ma juba oma uue köögiga väga rahul. Mõnusalt ruumikas köögis on söögitegemine lausa lust – eriti kui kõikidel asjadel on oma loogiline koht ja midagi otsima ei pea.

  • Kui soovid meie tegemistega kursis olla, siis jälgi ka meie Facebooki lehte: Minu kodu ja instagrami kontot, kuhu postitan iga päev: @minukodu.