Üllatavad põhjused, miks on tülikast umbrohust nii keeruline vabaneda

 (2)
Üllatavad põhjused, miks on tülikast umbrohust nii keeruline vabaneda
Foto: Unsplash

Umbrohi on usina rohenäpu üks suurimaid vaenlaseid ja tüütutest peenra-asukatest võib kujuneda tõeline nuhtlus. Mõnikord tundub, et tegemist on juba ette kaotatud võitlusega ning võib-olla oleks mõistlikum lihtsalt alla anda. Umbrohu vohamisel on aga omad põhjused ja tegelikult võib sellega võitlemine olla lihtsam, kui esmapilgul tundub. Toome välja levinumad põhjused, miks umbrohi end su koduaias hästi tunneb ja jagame nippe olukorra parandamiseks!

Mõned umbrohud on üheaastased, mis ilma seemneteta edasi ei levi ja nendega on lihtsam toime tulla, teised aga on väga agressiivsed püsikutest edasilevijad. Seetõttu on oluline umbrohtusid tunda ning osata neid varakult kindlaks teha.

Liiga vähe taimi. Looduses jalutades kohtame enamasti rikkalikku ja mitmekülgset taimestikku. Et loodus tühja kohta ei salli, tahab ta, et viimnegi viljakas maalapikene oleks taimestikuga kaetud. Nii tasub ka oma aeda rohkem taimi tuua. Eriti head on pinnakattetaimed, mis täidavad tühjad kohad kõrgemate taimede vahel nii, et umbrohuseemikutel poleks võimalik kanda kinnitada. Keskmise kõrgusega taimed nagu kõrgemad kõrrelised ja õitsvad püsikud kaitsevad pinnast liigse päikeselõõsa eest. Erinevas suuruses puud ja põõsad annavad aiakujundusele viimase lihvi ning aitavad umbrohtu aiast eemal hoida.

Seotud lood:

Liiga palju multši. Kuigi multš aitab reguleerida pinnase temperatuuri ja teatud määral ka umbrohu vastu võidelda, kipub ta taimi pidevas sisselamisfaasis hoidma. Taimedele meeldib, kui nad saavad üksteist puudutada ja omavahel suhelda — nende juured ja lehed annavad edasi olulist infot ja ressursse ning üheskoos võitlevad nad umbrohtude vastu efektiivsemalt. Paks multšikiht mõjub umbrohtudele kutsuvalt vaba pinnana ja nagu me kõik hästi teame, loodus tühja kohta ei salli.

Üksteisest liiga kaugele istutatud taimed. Enne istutamist tee eeltööd ja uuri järele kui kiiresti su värskelt omandatud taim kasvab? Kas see kasvatab kasvusid, külvab end ise või on tegemist puhmaga, mis ise edasi ei levi? Kui suureks on see teistes aedades kasvanud — eriti sinu kodukandi aedades, kus on sarnane pinnas ja kliimatingimused? Selleks, et vältida umbrohu tärkamist, võivad su taimed vajada tihedalt kokku istutamist. Hea nipp on kasutada pinna täitmiseks tarnasid või teisi kõrrelisi puhmikuid. Need kasvavad kiiresti ja täidavad taimede vahelised tühimikud. Seda taktikat saab hästi kasutada ka potis kasvavate taimede puhul.

Peenrast välja tõmmatud umbrohi, mis jätab ideaalsed „taskud“ umbrohuseemnetele. Mis juhtub, kui sa umbrohu mullast juurtega välja tõmbad? Sellega koos tuleb välja ka hulk mulda ja tekib auk, mis omakorda tähendab suurepäraste tingimuste loomist uue umbrohu tärkamiseks. Kui pead võitlust üheaastaste umbrohutaimedega, siis kõige parem moodus nende hävitamiseks on neil õied maha lõigata, sest siis ei saa nad ka seemneid levitada. Nii ei riku sa pinnast ega loo sellega umbrohu pealetungiks sobivaid tingimusi. See meetod toimib aga ainult üheaastaste umbrohtude puhul, mis pole veel õide puhkenud. Mitmeaastaste umbrohtude puhul tasub kaaluda nende sügavamat välja kaevamist.

Liiga palju vett ja väetist. Kui oled valinud oma aias valitsevatele tingimustele sobivad taimed, siis ei vajagi need palju lisaväetist ja kastmist — hoolitsust, mis umbrohtudele nii väga meele järele on. Kui lilled aias niigi õilmitsevad, siis pole mingit põhjust peenraid liigselt turgutama asuda. Ka kõplamine võib umbrohtude kasvamist ergutada, sest see toob mulla alla maetud umbrohuseemned pinnale ja loob soodsad tingimused nende idanemiseks.

Geotekstiil. Taimekasvu tõkestav kangas ei aita alati umbrohtude tärkamist ära hoida. Mitmetel umbrohtudel on tugevad juured, mis trügivad ka läbi kõige tihedama kanga või kasvavad külgsuunas, kuni leiavad augu, millest läbi pugeda. Tuul lennutab pinnaseosakesi ning kasvatab kangaga kaetud maatükile õhukese pinnasekihi, kus umbrohtudel on hoolimata multšikihi sügavusest kerge kanda kinnitada. Samuti takistab umbrohubarjäär toitainete, hapniku ja vee ringlust pinnase ja pinnapealse maailma vahel — taimede juured aga tahavad hingata. Ja pealegi on geotekstiil tõeline nuhtlus, kui soovid peenrasse uusi taimi lisada.

Millised on sinu parimad nipid umbrohuga võitlemisel? Anna meile kommentaarides teada!

LOE LISAKS:

Need on kõige mürgisemad toataimed meie kodus

FOTOD: Skandinaavia stiilis aiad, rõdud ja terrassid, millest inspiratsiooni ammutada

FOTOD: Hetkel müügis olevad kaunimad ja kallimad palkmajad

Seitse vähenõudlikku toataime, mis sobivad igasse kodusse