Robotniiduk kui aiapidaja käepikendus — mille järgi valida?


Robotniiduk kui aiapidaja käepikendus — mille järgi valida?
Shutterstock

Inimese kõige väärtuslikum valuuta on aeg. Robotniiduk ongi loodud selleks, et anda meile tagasi meie vaba aeg. Vähe on neid, kes huviga oma aias muru niidavad, samuti neid, kes seda spordi või treeninguna võtavad, või neid, kes peavad samal eesmärgil lambaid.

Kuid nagu iga uue asjaga, on enamikul meist roboti kohta, kes hiirvaikselt aias toimetab, palju küsimusi: kas see minu aeda sobib, mis see maksab, kas oksad on ohtlikud, kas see kardab vihma ja nii edasi. Püüame neile siis mõistlikult vastata.

Eestis on robotniiduk eeskätt lükatava, mootoriga või mootorita muruniitja asendaja, kuid Skandinaavia riikides kasutatakse seda murutraktori asemel. Robotniidukiga niites paraneb muru kvaliteet, sest niitmine on ühtlane. Niiduk töötab just nii, nagu omanik on selle programmeerinud. Parim aeg niitmiseks on tööpäeviti kell 7–11 ja osale robotniidukitest ongi vaikimisi see ajavahemik sisestatud. Robot võib niita põhimõtteliselt kogu aeg, käies end vahepeal ise laadimas, kuid suurema vihmaga tuleks masin siiski „põllult” ära kutsuda.

Kuid kuidas siis ikkagi valida sobiv robotniiduk? Enamasti algab jutt rahast ja kõigepealt küsime, kui palju on niidetavat pinda. See tähendab, et eri suurusega aedadele sobivad erinevad robotniidukid, samuti erinevad niidukid natukene selle järgi, kui ebatasasel pinnal need töötada saavad. Üldiselt on robotite ronimisvõime 30 protsenti ehk 20 kraadi, kuid on ka selliseid niidukeid, mis suudavad töötada kuni 45-protsendilise kaldega alal. Praegu kehtib robotniiduki kasutamisel valem üks euro ruutmeetri kohta. Odavaima korraliku niiduki saab kätte juba umbes 1000 euroga.

Shutterstock

Mis robotniidukite maailmas üldse toimub?

Seotud lood:

Viimastel aastatel on robotid muutunud aina nutikamaks. Nagu muu kodutehnika, ühenduvad ka robotniidukid internetiga. Sellisel moel on niiduki omanikul kodust eemal viibides võimalus nutitelefoni kaudu niiduki tööd jälgida ja teha seadistustes soovi korral muudatusi. Näiteks uutel Ambrogio robotniidukitel on põhivarustuses positsioneerimissüsteem, mis annab teada niiduki konkreetsest asukohast. Niidukil endal aitab GPS niidetavat pinda kaardistada ja süsteemselt töötada, tagades kogu muruplatsi niitmise.

Peale robotniidukite nutikuse täiustatakse ka nende veermikuosa, mille eesmärk on tagada ühtlane raskuse jaotumine kõigile ratastele. See on eriti oluline väga hea tulemuse tagamiseks ebatasase pinnaga muruplatside niitmisel. Parima haarduvuse tagamiseks on mitmed tootjad varustanud oma niidukid auto õhkrehvi põhimõttel toimivate pehmete kummiratastega.