PLUSSID JA MIINUSED │ Millisest materjalist aiamööbel on parim?


PLUSSID JA MIINUSED │ Millisest materjalist aiamööbel on parim?
Foto: Shutterstock

Aiarõõmude nautimise aeg ei ole üldse enam kaugel ning aiapidude või grilliõhtute lahutamatuks osaks on korralik aiamööbel. Ühest küljest on aiamööbel oluline kujunduselement, mis loob aiale oma stiili ja näo. Välimusele lisaks on aga oluline ka see, kui hästi mööbel ilmatingimustele vastu peab — kui hästi see talub niiskust, kuuma päikesepaistet ja tugevaid tuulehooge.

Kallim mööbel on reeglina ka kvaliteetsem ja vastupidavam, kuid ainult selle põhjal otsust teha ei saa. Esmalt tasub uurida, kuidas on mööblitükk valmistatud ja viia end kurssi erinevate materjalide plusside ja miinustega:

1. Puit

Puit on olnud järjekindlalt kõige levinum materjal, millest õuemööblit valmistada. See on kauakestev, talub erinevaid kliimatingimusi ja on ka stiili osas mõnusalt paindlik. Puidust aiamööbli hulgast leiab nii traditsioonilisi puidust pinke ja laudu kui ka modernsema ilmega vorme.

Foto: IKEA

Plussid. Tugev ja vastupidav ning saadaval väga laias valikus. Ei ima endasse kuumust nii nagu mõned teised materjalid. Samuti on puidust mööbel kohandatav iga kujundusstiiliga. Enamik puitmööblist on töödeldud hallitusele ja mädanikule vastupidavaks ja niiskuskindlaks, samuti ei kipu putukad töödeldud puidule liiga tegema. Mereäärses asukohas on parimaks valikuks tiikpuu.

Seotud lood:

Miinused. Kvaliteetne puitmööbel võib hinnalt üsna kallis olla. See vajab igaaastast hooldust, eriti siis, kui sa ei soovi, et mööbel ilmastikust tingituna kiiresti pleekima hakkaks. Otse pehmel maapinnal või murul kasutades võivad mööbli jalad ootamatult kiiresti hallitama või mädanema minna. Karmides ilmastikutingimustes võib hakata pragunema või pindu ajama.

Mida veel valiku tegemisel silmas pidada?
Eelista puitmööblit, mis on hallitus- ja mädanikukindel ja tõrjub niiskust ning putukaid. Sellised omadused on tiikpuul, seedripuidul, sekvoial, männipuidul ja küpressil, kuid ka mõnedel vähemtuntud puiduliikidel, näiteks nagu akaatsia, eukalüpt ja soorea.
Katseta, kas mööbli konstruktsioon on piisavalt vastupidav. Kontrolli üle kinnitused ja tapid, roostevabast terasest ja messingist osad, samuti uuri, kas kõik metallist osad on roostekindlaks töödeldud.

Hooldamine. Õlita või peitsi puitmööbel korra aastas uuesti üle, et vältida selle ilmastiku toimel hallikaks luitumist. Puitmööblit värvides kontrolli, et värv sisaldaks UV filtreid, mis kaitsevad seda päikese mõju eest. Kata mööbel talveks korralikult kinni või too võimaluse korral siseruumidesse hoiule.