NÕUANDEID | Kuidas ravimtaimede abil kahjuritest vabaneda


NÕUANDEID | Kuidas ravimtaimede abil kahjuritest vabaneda
Foto: Pixabay

Parimaks profülaktikaks kahjurite ja haiguste vastu on õige kasvukoht ja optimaalsed kasvutingimused. Mürgitamist tasuks koduaias võimalusel vältida ja katsetada pigem looduslikke, kuid efektiivseid vahendeid. Sageli hoiab ainuüksi maitsetaimede tugev aroom kahjurputukad eemal.

Kui neid siiski esineb, peaks tõrje olema keskkonnasõbralik: lõigake kahjustatud kohad välja, korjake kahjurid ära või kasutage taimseid leotisi. Tugeva kahjustuse korral kasutage looduslikke preparaate, mis on valmistatud rohelise seebi baasil.

Maitse-ja ravimtaimed on hea nektariallikas mesilastele, kimalastele ja liblikatele. Maitsetaimed meelitavad ligi ka kasulikke putukaid, kelle vastsed hävitavad tõhusalt kahjurputukaid. Ubade lähedale istutatud aed-piparrohi hoiab eemal musta oa-lehetäi. Lavendel kaitseb roose lehetäide eest. Köömen, mädarõigas ja suur mungalill parandavad kartuli maitset. Mündid, salvei ja liivatee peletavad kapsaliblikaid.

Foto: Pixabay

Nõgeseleotis lehetäide vastu:

1 kg värskeid v.200 g kuivatatud nõgeseid panna 10l veega likku. Lasta 14 päeva käärida, iga päev segada. Kastmiseks lahjendada veega vahekorras 1:10, pritsimiseks 1:20

Seotud lood:

Põldosja keeduvesi jahukaste, rooste ja kärntõve vastu:

300g värskeid v 30g kuivatatud pealseid panna 10l veega 24 tunniks likku. Seejärel keeta 30 minutit. Kui segu on jahtunud, lasta see läbi sõela ja lahjendada veega vahekorras 1:5. Võib kasutada ka koos soolikarohuga.
Pritsimiseks on parim aeg hommikupoolik.

Hariliku soolikarohu tõmmis lehetäide ja kedriklesta vastu:

300g värsket või 30g kuivatatud soolikarohtu kallata üle 10l keeva veega, lasta 10-15 min tõmmata ning seejärel kurnata. Kohe, kui vedelik on jahtunud, lahjendada veega vahekorras 1:3.

Allikas: Hortes.ee

LOE LISAKS:

NÕUANDEID | Kõik, mida tasub teada maitsetaimede kasvatamisest ja säilitamisest

Tee õueruum lihtsate vahenditega tõeliselt lahedaks — 20 head näidet!