Hea ja viljakas kompost on tumepruun sõmer materjal, mis sarnaneb läbikõdunenud sõnnikule. Komponentideks on kõik taimsed jäätmed aiast, köögist ja põllult (niidetud rohi, närtsinud lõikelilled, puu- ja juurvilja puhastamise jäätmed, kartulipealsed jms). Kompostrist tasub aga eemal hoida halvasti lagunevad, haigusi levitavad või kemikaale sisaldavad ained. Et komposteerimisega ei kaasneks ebameeldivaid lõhnu, tasub kompostris laduda kihid hästi läbimõeldult.
Kuhu komposter paigaldada ja millist konteinerit valida?
Kompostimise alustamiseks tuleb esmalt leida kompostile hea koht. Vali päikse- ja tuulevarjulisem koht ning väldi orge või madalamaid kohti, sest komposti ei tohiks valguda liigset vihmavett. Kui oled otsustanud, et valid kompostimiseks ehituspoest soetatava plastikust konteineri või kiirkomposteri, siis on kõik väga lihtne – aseta komposter oma kohale. Kui oled aga otsustanud ise oma aianurka kompostikasti meisterdada, mis on kõige loodussõbralikum viis, siis selleks vajad natuke laudu ja mõningaid ehitustarvikuid.
Kompostikast peab asuma maapinna peal. Maa sisse kaevatud augus on kompost pidevalt üle ujutatud ja rikneb kiiresti. Ka kuhja meisterdamine, kobestamine ja komposti väljavõtmine on maa peal tunduvalt kergem, kui augus. Komposteerimine toimub parasiteeruvate organismide talituse tulemusena ja protsessi käigus tõuseb kuhja temperatuur, mis soodustab haigusttekitavate organismide ja isegi umbrohuseemnete hävimist. Sellegipoolest on hea vältida haigete taimede ja seemnetega umbrohtude sattumist kompostihunnikusse.

Sobivaks konteineriks peetakse kasti mõõtudega 1,2 m x 1,2 m ja kõrgusega 1 kuni 1,2 m, kuid see võib olla ka suurem. Tagumine ja külgmised seinad võivad olla kapitaalselt tehtud (tellis, betoon, puit), kuid esisein võiks olla lahtivõetav, et kergendada komposti väljavõtmist ja laadimist. Konteineri põhjas on tavaliselt muld, kuid tasub teada, et mullase põhja puhul uhutakse vihma poolt toitained pinnasesse. Seetõttu tasuks eelistada valatud põhja, mis garanteerib hea kraami jäämise kõdumulda. Valatud põhjaga komposteri puhul peab aga olema mõeldud vee äravoolule.