NÕUANDEID | Hästi valitud õuevalgustus pikendadab valget aega


NÕUANDEID | Hästi valitud õuevalgustus pikendadab valget aega
Foto: Shutterstock

Nüüd, kus suvi hakkab lõpu poole veerema, saab hea välisvalgustus üha olulisemaks. Paraku on aga paljud valgustuslahendused sellised, mis kehva paigutuse või liiga kiiskava valguse tõttu nähtavuse hoopistükkis kehvemaks muudavad. Seetõttu otsustasimegi välja tuua kuus levinud valgustusvõimalust, mis majaesisele sobival ja silmasõbralikul moel valgust lisada aitavad.

Valgustatud teerada. Eesaiale lisab põnevust stiilne teerada, mis kutsub sind edasi astuma. Mida madalamale sa aiatee valgustid asetad, seda vähem heidavad need segavat valguskiirgust. Paljud teerajavalgustid on küll kena disainiga, kuid need ei valgusta piisavalt. Suurepärane viis aiateele mõnusa ja madalal asuva valgustuse loomiseks on LED valgusribad. Selle aia kujundajad peitsid LED valgusribad puidust kõnnitee ääre alla ning kaunilt kujundatud teerada aitab külalistel pimedal ajal turvaliselt peamajast basseini- ja saunamajani jõuda.

Traditsioonilisema ilme saavutamiseks võib kasutada kuplitega välisvalgusteid, mis varjavad pirnid silma eest ning suunavad valguse alla. See vähendab segavat valguskiirgust ning suunab valguse sinna, kus su jalad seda kõige enam vajavad — otse teerajale.

Trepiastme valgustid. Mõned astmevalgustid kiirgavad valgust igas suunas, sealhulgas sulle näkku. See teeb astmete nägemise keerulisemaks ning muudab trepi ebaturvaliseks. Siin pildil näha olevad varjuga trepipostivalgustid toimivad palju tõhusamalt, suunates valguse otse trepiastmete ning ei paista sulle silma.

Seotud lood:

Veelgi tõhusama valgustuse loovad trepiastmete äärte alla sätitud LED ribad, mis suunavad valguse alla astmete ning hoiavad fookuspunkti seal, kus see olema peab.

Laternad. Laternaid valides väldi läbipaistva klaasi ning küünlaleeki imiteerivate lambipirnidega valgusteid, nende valgus on silmale häiriv. Eelista udustatud klaase ning paigalda valgustid nii, et valgus langeks allapoole ning valgustaks põrandat. Ühtlasi võiksid kaaluda hämardite paigaldamist või kasutada lahjasid pirne, nii lood hubase ja kutsuva atmosfääri.

Rippvalgustid. Just nagu laternate puhul, nii tasuks ka ukse kohal rippuvate valgustite osas vältida paljaid pirne või kasutada madala võimsusega pirne ning hämardeid. Iial ei tasu laternaid ja rippvalgusteid paigaldada peamise valgusallikana, sest tihtipeale paneb neist kiirgav valgus silmaiirise kokku tõmbuma ning muudab pimedas nägemise veelgi raskemaks.

Kohtvalgustid. Paljud kohtvalgustid ja turvavalgustid muudavad nähtavuse kehvemaks, sest valgus, mida nad kiirgavad, on tihtipeale suunatud otse sulle silma. See võib küll varaste tabamisel hea olla, kuid muidu mitte. Selle asemel püüa suunata kohtvalgustite valgus maja erinevatele elementidele, näiteks nagu tellisseinale, simssidele või katuseräästale. See annab valgust, mis loob turvatunde ilma et paneks su külalisi end ebamugavalt tundma.

Laelambid. Tavalised siseruumide laelambid pole välitingimustes reeglina hea lahendus, sest nad annavad valgust laialt ja kaugele, mis õuetingimustes tähendab silmale üsnagi ebamugavat kiirgust. Selle asemel kasuta sügavalt süvistatud lampe, mille pirn või valgusallikas jääb lae sisse peitu. Hämardite lisamine aitab valgust vastavalt vajadusele tugevamaks või nõrgemaks keerata.

Vaata veel ideid klikkides galeriil:

LOE LISAKS:

FOTOD │ Häid ideid, kuidas kividega aeda kujundada

Kui päikest ei paista ehk milliseid taimi plaanida varjulisse aeda?