Mida teha, kui umbrohi kiusab? Tõhusad nipid


Mida teha, kui umbrohi kiusab? Tõhusad nipid
Scott Webb / Unsplash

Kui usin rohenäpp peaks aiatööle kulutatud tundide üle arvet, siis ta vastaks tõenäoliselt üllatusega, et kulutab palju aega umbrohu väljajuurmisele. Kuidas toimetada aias nii, et umbrohuga võitlmiseks ei kuluks liiga palju tunde.

Kaeva ainult siis, kui seda on väga vaja

Umbrohuseemned on igal pool mullas. Kaevamisel pääsevad sügavamal olevad seemned kõrgemale ja nii on neil lihtsam umbrohutaimeks kasvada, sest nad saavad rohkem valgust ja vett. Kui kaevad aias, siis ära jäta kohta tühjaks. Istuta sinna midagi või kata auk kinni.

Kasuta multši

Kui katad mulla multšiga, ei saa umbrohuseemned piisavalt päikesevalgust ja umbrohi ei hakka kasvama. Multšikiht võiks olla umbes 5 cm paksune. Oluline on aeg-ajalt olemasolevale kihile uut multši lisada, sest aja jooksul multšikiht kulub ja valgus paistab sellest rohkem läbi. Mida rohkem valgust, seda paremini saab ka umbrohi kasvama hakata.

Kui soovid kindel olla, et multš liiga palju valgust läbi ei lase, siis kata muld enne selleks mõeldud kattega ja pane multš kattele. Puude ja põõsaste ümbruses tuleb kaevamist harvem ette. Sinna tasuks panna tugev kangas. Samas on tähtis jälgida, et riidele ei koguneks liialt mulda või teisi orgaanilisi aineid, sest muidu hakkab seal kasvama umbrohi seemnetest, mis on sattunud sinna lindude väljaheidetega.

Kõpla, kui on kuiv, ja tõmba, kui on märg

Seotud lood:

Kui õues on vihma sadanud ja maapind on märg, siis on aeg umbrohtu juurida. Mõningaid umbrohusorte on väga hea välja juurida vana kahvliga. Orasheina ja võililli on millegi muu kui labida või kühvliga võimatu kätte saada.

Kui õues on kuiv ja lõikad pinnal oleva umbrohu juure juurest maha, siis see kuivab ja sureb ära.

Pane välja juuritud umbrohi kompostihunnikusse või prügikasti. Võid kasutada ka musta prügikotti ja asetada selle kohta, kus päike sellele peale paistab. Oluline on, et keskkond oleks kuum, sest muidu võivad seemnetest idaneda järgmised kurja juured.

Foto Erda Estremera / Unsplash

Lõika pea maha

Kui juurimine pole mingil põhjusel võimalik, lõika umbrohul pea maha. Siis on juured sunnitud kasutama oma varusid ja see takistab neil levimist. See võte aitab näiteks ambroosia ja kassitapu puhul. Umbrohu eemaldamiseks sobib kasutada umbrohunäpitsat või teravat nuga, mis lõikab umbrohu hästi lühikeseks.

Istuta taimed lähestikku

Nii on võimalikult suur osa mullast päikese eest varjatud. Kui mingid taimed soovitatakse istutada kõrvuti, siis võid need tegelikult istutada veel neljandiku võrra üksteisele lähemale. On tähtis, et kui taimed kasvavad suuremaks, ei varjaks nad üksteist ega kasvaks üksteise peale.

Ära kasta umbrohtu

Kui paigaldad multši alla niisutustoru, saad sättida selle nii, et soovitud taim saaks niisutatud ja umbrohi jääks veeta. Enamasti väheneb umbrohu levik kohas, kus see ei saa piisavalt vett, umbes 50–70 protsenti. Samas ulatuvad kassitapu ja orasheina juured väga sügavale ja seetõttu on neil kergem vett imada.

Allikas: finegardening.com

Lugu ilmus esimest korda LP erilehes "Aed ja ehitus".