Kuidas valida meie kliimatingimustesse hekki — luubi all on jugapuu, kuusk, elupuu ja kadakas


Kui on vajadus alati halja rohemüüri järele, tuleb valik teha võimalikult “kindlate” okaspuude vahel. Valikuid ei olegi palju, kui süveneda, millistele tingimustele milline puittaim vastu pidama on võimeline. Eks me kõik oleme imetlenud Lääne-Euroopa imelisi rohemüüre ja ohanud, et Eestis see võimalik ei ole. On küll! Aednik aednik Maris Paalvelt annab üksikasjalikku nõu!

Õnneks on mõned kindlad liigid ja sordid olemas ja turvaline ongi nende vahel valida, mitte eksperimenteerida. Igal okaspuuliigil on aga erinev iseloom ja erinevad vajadused. Kui jugapuud näiteks saab lõigata suure eksimise hirmuta, nagu lehtpõõsaidki, siis kuusk ei andesta vigu lõikamisel. Kuidas siis igihaljast hekki valida, kuidas hooldada, räägime inimesega, kellele hekkide rajamine ja hooldus on igapäevatööks — Aiaabi-OY aednik Maris Paalveltiga.

  • ELUPUUHEKK
Kõige kindlam, kõige kiiremini kasvav igihaljas hekitaim — elupuu. Kuidas elupuuhekki rajada, kuidas hooldada? Akuhekilõikaja — parim, mugavaim, müravabam. Heki sügisväetus on hea teha lõikamisega samal ajal. Vaatluse all on kaks põhjusega enamlevinud elupuusorti Brabant ja Smaragd. Brabant on tugevakasvuline, miinuseks peetakse teinekord tema talvist kahvatumat olemist. Smaragd on aeglasema kasvuga, plussiks peetakse tema talvist erkrohelist värvi.
Seotud lood:

  • JUGAPUUHEKK

Ainus variant varjulistesse tingimustesse on jugapuuhekk. Jugapuu on ka üks neljast eesti looduslikust liigist kuuse, männi ja kadaka kõrval. Enamik aedasid ongi valgustingimuste tõttu sellised, et osa on valguses, osa varjus. Siis on tumeroheline jugapuuhekk parim valik.
Jugapuu võiks olla hekitaimena Eestis populaarsem. Ära unusta sügisväetust!

  • HARILIK KUUSK
Tundub olevat hekitaimena eestlaste seas suur lemmik. Eestimaal, eriti just maarajoonides on näha imeilusaid ja tihedaid väärikaid kuusehekke. Tahab iga-aastast lõikust ja soovitavalt trapetsisse, sest päike on kuusele oluline.

  • KADAKAHEKK
Võib ju tunduda, et hekki võiks ükskõik millisest okaspuust teha. Ehk võibki. Lihtsalt milleks teha oma elu keerulisemaks, kui on lihtsamaid variante? Vaatamegi ühte pisut “aiataha” läinud otsust, kus hekk on rajatud kadakast. Õnnetuseks oli ostukohaks ka veel puukool, kes müüs vastutustundetult kahte erinevat kadakasorti, kuigi telliti ikka loomulikult ühe sordi taimed.

Saates kasutatud: Makita, Baltic Agro

Autor: Monika Süvari, monika@kodusaade.ee