AIADISAINER | Kuidas kujundada aeda — aiakujunduse 10 momenti

 (1)
AIADISAINER | Kuidas kujundada aeda — aiakujunduse 10 momenti
Merilen Mentaal

Ühe hea aia kujundamine on kui uue korteri või maja sisustamine, põhjalik töö, mis nõuab süüvimist ja paljude otsuste tegemist, rääkimata aktiivselt väljas veedetud tundidest. Üks suur erinevus tasub siiski mainimist — aed ei saa kunagi valmis, see on pidevas muutumises, ja ka loodus ei ole väljakutsetega kitsi.

Ühe lühikese artikliga ei õnnestu paraku aiakujunduse algtõdesid lahti seletada, kuid annaksin veidi mõtteainet läbi kümne momendi, mida tasub kaaluda nii enne aia kujundamist kui ka siis, kui aed on juba valmis. Midagi saab ju alati paremaks teha.

Keskkond, kõik ümbritsev
Aed tuleb koos keskkonnaga, maja, naabrite, kõrval asuvate ehitiste ja olemasoleva loodusega. Üks hea aed arvestab sellega ja sulandab end sellesse keskkonda, laenab midagi mõnelt healt vaatelt ja kordab seda, kasvõi sümboolselt; kasutab mõningaid lähemas looduses leiduvaid taimi või nende aretatud sorte, et näidata — ka mina olen killuke sellest maanurgast. Keskkond võib ka üsna ebasõbralik või lausa silma riivav olla. Sel juhul tulevad mängu kõikvõimalikud piirded ja kõrgemad hekid ning puud. Aed peaks olema koht, kus on hea ja ilus olla, seega veidi inetumad ja igavad vaated soovitan kinni panna ja taimedega või muidu loovalt lahendada. Kuid analüüsi oma vaateid, pane kirja ja tee plaan, kuhu mida panna, lihtsalt elupuuheki istutamine aia kolme külge ei ole väga loov lahendus.