Eesmärk

Esimeses järjekorras tasub hoolikalt läbi mõelda, millised on pereliikmete eelistused ja harjumused – kas diivanil eelkõige istutakse või meeldib pereliikmetele seal ka pikutada, kas seal istutakse ja pikutatakse samal ajal, kas seal magatakse? Harjumuste põhjal selgub ka diivani eesmärk, mis aitab lõpuks paika panna ideaalse diivani suuruse ja kuju, pehmusastme, istumiskõrguse ja -sügavuse ning selja- ja käetugede vajalikkuse. Ideaalne diivan peab olema kõigile mugav ja vastama kõigi pereliikmete vajadustele.

Kui diivanil peaks samal ajal saama pikutada ja istuda, on kõige sobivam lahendus suurema istumissügavusega ja pehmema sisuga nurgadiivan. Kui aga on juba ette teada, et diivanil on eelkõige plaanis istuda (näiteks kohvilaua taga), tagavad suurema mugavuse väiksem istumissügavus ja kõrgem seljatugi. Õige istumiskõrguse paikapanekul on diivani valikul oluline arvesse võtta ka kasutajate vanust – vanematel inimestel võib madalalt diivanilt olla ebamugav püsti tõusta.

Mahukas ja sügava istumisosaga diivan Quilton sobib ideaalselt lebotamiseks. Tootja: HAY

Diivan Match on hea valik, kui elutoas on ruumi lahedalt. Tootja: Prostoria

Kuna diivan on investeering paljudeks aastateks, tasub uut diivanit valides ette mõelda, millised võivad olla diivani kasutamise vajadused aastate möödudes. Kui võimalikke muutusi ette näha ja neid juba varakult arvesse võtta, on kindel, et diivan täidab oma eesmärki kogu oma pika eluea jooksul.

Suurus ja kuju

Kuna diivan on tihtipeale elutoa üks kõige suurematest mööbliesemetest, peab diivani valikul kindlasti arvestama elutoa mõõtmetega. Mõõda hoolikalt seda ala, kuhu diivan mahtuma peab. Hea nipp on märgistada põrand diivani ulatuses maalriteibiga – selliselt on täpselt teada, mis suurusega ja mis kujuga diivan olema peaks. Kui elutuba on pigem väike, tekib ahvatlus mahutada sinna mõõtmetelt maksimumilähedane diivan. See ei pruugi olla hea mõte, kuna suur diivan väikeses toas muudab ruumi visuaalselt veelgi väiksemaks. Sarnane loogika toimib ka vastupidisel juhul – kui tuba on suur, aga seal on väikeste mõõtmetega diivan, võib ruum jääda liiga tühjaks ja kõledaks. Ruumikujunduslikult on kõige parem lahendus lähtuda diivani suurusel ruumi enda proportsioonidest.

Väiksema ruumi puhul on hea valik kompaktsete mõõtudega kahekohaline mooduldiivan Connect Soft. Tootja: Muuto


Kui diivan peaks võimaldama samal ajal istumist ja pikutamist, on väljaulatuva osaga diivan Mags väga sobivaks lahenduseks Tootja: HAY

Pehme sisuga mooduldiivani Mags Soft suur võlu on võimalus panna kokku diivan, mis vastab just sinu soovidele ja ruumile. Tootja: HAY

Disain

Disaini mõttes on diivanite valik liialdamata öeldes lõputu. Õiget diivanit otsima asudes on hea enda jaoks läbi mõelda, milline on kõige eelistatum stiil – kas diivan peaks olema boheemlaslikuma väljanägemisega või eelistad konservatiivsemat disaini, kas see peaks olema pigem lopsakam või hoopis minimalistlikuma joonega.

Ruumikas ja ilusate proportsioonidega diivan Rest on hea segu lopsakusest ja minimalismist. Tammest jalad lisavad diivani üldilmele pehmust. Tootja: Muuto


Sale siluett ja peened jalad muudavad diivani Outline minimalistlikku interjööri väga sobivaks. Tootja: Muuto

Sarnaselt disainiga on ka polsterduse valik piiritu. Enne valiku tegemist on oluline erinevaid materjale sisustussalongis oma käega katsuda, sest foto ei suuda 100% õiget kogemust edasi anda. Värvitooni mõttes ei pruugi aga alati piisata sellest, kui sisustussalongis oma eelistus lukku lüüa. Kuna valgus on erinev, on kõige kindlam kanganäidisega oma koduses valguses tutvuda – mõne valgusega erksana tunduv toon võib teises valguses märksa tuhmim tunduda, või vastupidi.

Polsterduse puhul on väga oluline arvesse võtta, et sama diivan võib erinevate materjalidega ja ka värvitoonidega väga teistsugune välja näha. Siin tasub usaldada spetsialiste, kes oskavad oma kogemusele tuginedes anda vajalikku nõu.

Kangaga polsterdatud diivan Mags Soft mõjub disainilt koduselt ja boheemlaslikult. Tootja: HAY

Nahaga kaetud kõvema sisuga diivan Mags mõjub võrreldes kangaga polsterdatud pehmema Mags Softi diivaniga konservatiivsemalt ja esinduslikumalt. Tootja: HAY

Samet lisab moodulitest koosnevale diivanile Develius täiendava annuse elegantsust. Tootja: &Tradition

Nii disaini, materjali kui ka värvitooni puhul on väga oluliseks märksõnaks ajatus – kuna kvaliteetne ja korralik diivan on investeering, mis peab vastu aastakümneid, on väga tähtis, et diivan näeks ka aastate möödudes hea välja. Diivan on kindlasti selline mööbliese, millesse tasub investeerida – mida kvaliteetsem on diivan, seda kauem see vastu peab. Õige diivan ei peaks kestma vaid paar aastat, vaid pigem aastakümneid.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid