Õige aja valimine sõltub natuke ka tingimustest, kus taimi enne kasvuhoonesse istutamist kasvatada. Kui kasvukohaks on soe aknalaud, kus ruum ja valgus ikkagi piiratud, siis ei tasu liiga varase külviga kiirustada ning targem on veel pisut oodata. Muidu on oht, et taimed kasvavad taimed üle ning kipuvad pikaks venima. Kui on aga käepärast veranda, kus on valgust ja õhku rohkem, võib juba täna seemned mulda pista.

Taimede ettekasvatamine seemnest

Nii paprika kui ka tomatitaimede seemnete valik on päris suur. On varaseid ja hiliseid, kõrgekasvulisi ja pigem põõsakujulisi sorte. Praktiline oleks kasvatada nii varaseid kui hiliseid sorte, et katta kogu suvi ja sügis värskete viljadega. Valikul võid aga lähtuda ka peamiselt maitse-eelistustest. Igal juhul tasub eksperimenteerida erinevate sortidega ja mitte piirduda aastaid samade taimedega samast aiandist.

Üldiselt soovitatakse külviks kookosekiu tablette, et pärast oleks lihtsam taimi ümber istutada. Mõte on selles, et mugavamalt ja väiksema vaevaga tulemust saada. Samas kui külvata taimi suhteliselt väikeses koguses, siis võib oma taimedele lubada ka veidi looduslikku valikut ja juurtele vabamat ruumi. Sellisel juhul võib seemned külvata vaba käega külvikasti ja pärast tugevamad taimed ümber istutada. Igale taimele meeldib kui tal on juurtel ruumi ja ta saab juurte kaudu teiste omasugustega suhelda. Selliselt kasvavad oluliselt tugevamad taimed.

Külviks võb kasutada käepäraseid vahendeid, milleks sobivad erinevad toiduainepakendid, mis majapidamises muidu prügikasti lendaks. Mõõtudelt on väga mugavad ka 3 liitrise mahuga sügavkülma jaoks mõeldud toidukarbid (ca 28x18cm). Lihtsam on muidugi kasutada spetsiaalseid külvikasette, millel läbipaistev katus peal. Oluline on, et saaks värske külvi katta kattega, et niiskus püsiks ühtlasena.

See, kui palju külvata, sõltub kasvuhoone suurusest ja tarbimisvajadusest. Üldiselt võib arvestada et umbes 80% seemnetest idaneb kenasti ning võib-olla mõni üksik taim osutub nõrgaks ja tuleb hiljem välja praakida.

Tööprotsess külvamisel on kokkuvõtlikult järgmine:

  • Valmista töökoht ette, et kõik vajalik oleks käepärast. Muld, külvikarbid, seemned, plastikust nimesildid ja veekindel vildikas, käärid pakkide avamiseks, kaaned karpide katmiseks ja vesi, millega muld enne külvi kasta. Ja loomulikult ilusad töökindad.
  • Täida karbid külvimullaga, vajuta ühtlaselt kinni ja kasta märjaks.
  • Lõika seemnepakid lahti ja kirjuta sildid valmis.
  • Külva seemned ja pane sildid.
  • Kata külvid kas kaane või kilega, et idanemist kiirendada.
  • Paiguta külvid sooja kohta. Näiteks vannitoa soojale küttega põrandale. Idanemisel pole valgust vaja aga peale idanemist tõsta külvid kohe valguse kätte.

Kui taimed on juba 10cm pikkuseks sirgunud, siis tuleb nad ümber istutada eraldi pottidesse.
Ümberistutamisel tasub kindlasti jälgida külvikalendrit. Külvikalender põhineb looduslikel energialiikumiste rütmidel, peamiselt kuu mõjul taimedele. Üks mahekasvatamise võimalusi ongi kasutada väetise asemel looduses vabalt saada olevat energiat ja selleks on vaja lihtsalt tegutseda kooskõlas üldise rütmiga. Kui energia soosib lehtede arengut, siis pole mõtet teha risti vastupidist ja kui energia soosib viljade korjamist säilimiseks, siis pole mõtet seda kasutamatta jätta.

Tomati ja paprika taimede ettekasvatamine minikasvuhoones

Kõige kiirem ja mugavam viis taimi seemnest ette kasvatada on teha seda spetsiaalses minikasvuhoones, kus on oma mikrokliima. Paremates minikasvuhoonetes on automaatne juhtimine, mis kontrollib nii soojust, valgust kui niiskust.

Tugevad taimed kasvavad jahedamas õhus ja tugevas valguses. Sellepärast on parem seda teha altküttega minikasvuhoones või lihtsalt soojendusmati peal. Nii minikasvuhooned kui soojendusmatid on kavalalt tehtud sellise mõõduga, et nad mahuksid täpselt nii kasvuhoone riiulitele ja sobiksid külvikastide suurustega.Professionaalsed minikasvuhooned on piisava küttevõimsusega, et hoida taimi soojas ka külmas kasvuhoones isegi varakevadel.

Sellisel juhul pole vaja kütta soojaks tervet kasvuhoonet, piisab kui külmas kasvuhoones olev minikasvuhoone on ühendatud vooluvõrku. Minikasvuhoone termoregulaator hoiab temperatuuri mullas täpselt etteantud temperatuuril. Valgust on veebruaris ja märtsis kasvuhoones juba piisavalt.Soojendusmati või minikasvuhoone kasutamisega hoiab kõvasti kokku kasvuhoone kütmise pealt. Seda trikki teavad ka kõik suurtootjad, et kui taime juured on soojas, siis ei pea ülejäänud ruum taime ümber nii soe olema.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid