Hansaplanti aednik annab mõned praktilised nõuandeid, kuidas soetatud kuuking uuesti õitsema saada:

1. Anna kuukingale piisavalt valgust

Kuukinga uuesti õitsemise ebaõnnestumise kõige sagedasem põhjus on ebapiisav valgus. Looduses kasvab kuuking küll suurte puude tüvedel varjus, kuid kodutingimustes tuleks neile anda võimalikult palju valgust. Parim on valgusküllane, kuid otsese päikesevalguse eest varjatud kasvukoht. Sellises kasvukohas saab kuuking piisavalt energiat, et kasvatada uus ja elujõuline õisikuvars. Valguse puudumisel on võimalik seda juurde anda tehislikult valguslampidega. Nende kasutamisel tuleb aga meeles pidada päeva pikkust ja anda valgust loomuliku päeva pikkuse järgi. Kindlasti ei tohi lamp põleda 24 tundi järjest. Sügisel lühenevad päevad annavad kuukinga taimele märku, et nüüd on aeg õiepungade moodustamiseks.

Pane tähele! Kui sa asetad kuukinga täispäikese kätte, võivad taime lehed saada kõrvetada. Päikesepõletatud lehed muutuvad kollakaspruuniks. Selline olukord pärsib uute õiepungade teket.

2. Jälgi kuukinga juurte välimust

Õige aeg kuukinga ümberistutamiseks on siis, kui taim hakkab potist välja kasvama või orhideemuld on liigselt lagunenud. Samuti annab ümberistutamise vajadusest märku juurestiku välimus. Liigselt lagunenud mulla vahel ei saa orhidee juurestik enam piisavalt hapnikku, mistõttu muutuvad juured pruuniks ja hukkuvad. Sellistes tingimustes ei ole orhideel piisavalt energiat hakata kasvatama uusi õievarsi ja -pungi.

NB! Kuukinga ümberistutamisel tuleb kasutada spetsiaalselt orhideele mõeldud mulda.

3. Kasta kuukinga pigem vähem, kuid hoolikalt

Kuna kuuking kasvab looduses suurte puude tüvedel, siis ei vaja ta palju kastmist. Liiga tihti kastes vettib kasvusubstraat läbi ja taime juurestik saab liigsest niiskusest kahjustada, mistõttu on häiritud toitainete ning muude eluks vajalike ainete ringlus ja omastamine. Sellises olukorras ei hakka orhidee õitsema ning juba õitsev orhidee langetab oma õiepungad.

Kuukingad tahavad kastmiskordade vahel läbikuivamist. Samas ole ettevaatlik, et taim täiesti läbi ei kuivaks. Liiga kuivas tõmbavad lopsakad lehed kogu taime niiskuse endasse, mistõttu pungade moodustumise jaoks seda ei jätku ja õitsemine on häiritud.

Hea nipp! Kuukinga kastmisvajadust saad kindlaks teha juurte värvuse järgi. Rohelised juured on niiskust täis, kui aga juurestik on muutunud hallikaks, on aeg taime kasta. Soojas toas vajab kuuking kastmist umbes kord nädalas, jahedamas harvem — kõik sõltub kasvutingimustest.

4. Järjepidev väetamine kasvuperioodil

Kuukingad ei omasta oma looduslikus kasvukohas eriti palju toitaineid, kuid kodutingimustes vajab taim edukaks õitsemiseks erinevaid toitaineid. Väetada tuleks alati vastavalt pakendil olevale juhendile. Vältida tuleks aga ka liigset väetamist, sest selles olev lämmastik võib nii soodustab hoopiski lehemassi arengut ja pidurdab õiepungade moodustamist.

5. Ära rutta õisikuvart lõikama

Olenevalt orhidee liigist tuleb või ei tule õisikuvars pärast õitsemise lõppu ära lõigata. Näiteks kuukingadel võivad samast õisikuvarrest ilmuda uued õisikuharud ja õiepungad. Üldiselt on põhitõde see — senikaua kui äraõitsenud õisikuvars püsib rohelise ja elavana, pole teda vaja ühelgi orhideel eemaldada. Ära peaks lõikama vaid surnud varreosad.

Allikas: Hansaplant