Kui seda artiklit loed, siis ilmselt ei ole sa sisearhitekt, aga tea, et iga edukas sisekujundusprojekt saab alguse moodboard’ist ehk tujutahvlist. See on miski, mille ka sina saad endale lihtsa vaevaga valmistada.

Mis on moodboard on ja miks see oluline on?

Moodboard ehk tujutahvel on komplekt fotodest, mis peegeldavad ideid, mida tahaksid sisekujunduses ellu viia. Need on mõtted, mida oled aja jooksul kokku kogunud, ehk justkui sinu tulevase kodu soovinimekiri: millist stiili ja meeleolu sa eelistad, millised värvid võiksid su kodus olla ning kuidas sätitud mööbel ja muud detailid. See on justkui kõigi sinu ideede kogum, mille põhjal otsustada, mis üldse käiku läheb ja mis välja jätta. Ühtlasi aitab see hoida ära võimalikud (ja kulukad) vead.

Milliseid moodboard’e olemas on?

Sisekujundajatele meeldib luua erinevaid moodboard’e. Näiteks koondavad esimest tüüpi moodboard’id mööbli ja pisidetailid ühte kohta, et aidata mõista, kuidas erinevad asjad üksteisega kokku sobivad. See on suurepärane moodboard, mis panna kokku siis, kui läheb suuremaks mööbliostuks ja tahad kindel olla, et miski, mille oled välja valinud, ikka ostu väärt on.

Teist tüüpi moodboard on mõeldud hetkeks, mil alles asud ruumi planeerima ja pead otsustama, millise viimistlusega parkett valida, millist värvi võiksid olla seinad ning millised tekstiilid sobivad neid täiustama.

Kolmandat tüüpi moodboard on palju abstraktsem. Selles ühendatakse pildid, mis üheskoos tekitavad mingi konkreetse tunde või emotsiooni ning aitavad paremini mõista ruumi atmosfääri. Need fotod ei pea üksteisega täiuslikult sobima ja võivad esindada erinevaid asju. Peamine eesmärk on, et need sulle lihtsalt meeldiksid.

Kõigist neist kolmest moodboard’ist on loomingulise protsessi ajal kindlasti palju abi.

Kuidas valmistada moodboard’i?

Üks lihtsam võimalus on teha moodboard Pinterestis. Tee sinna spetsiaalne kaust, kuhu koondad kokku fotod interjööridest, mis sulle meeldivad ja mis peegeldavad seda, mida sooviksid ka oma kodus tulevikus näha. Muuseas, need ei pea olema vaid pildid, mis Pinteresti keskkonnas juba olemas on, vaid saad pin’ida pilte pea kõikidest veebikeskkondadest ja e-poodidest.

Natukene edasijõudnutele, aga jätkuvalt mugav võimalus on Adobe Illustrator, mis võimaldab sul väljavalitud pildid ühte faili kokku töödelda ja sinna ka soovi korral mõtteid peale kirjutada. Erinevalt Pinterestist jääb see tulemus justkui üks kena foto, mis välja printida ja seinale sättida, et soovitud tulemus oleks kogu aeg silme ees.

Paljud inimesed eelistavad kasutada ka Canva keskkonda, kus on nii tasuta kui ka tasuline valikuvariant. Canva suureks plussiks on mugav tööriist, millega eemaldada fotodelt taust, ning lõputu valik taustasid ja funktsioone, millega moodboard võimalikult professionaalseks disainida.

Moodboard’i disainides on oluline, et mõtleksid võimalikult laialt ja kaasaksid ruumi erinevad elemendid aknaraamidest põrandani välja, sest lisaks sellele, millisel diivanil soovid istuda ja millise laua taga süüa, määravad just need detailid ära interjööri üldmulje. Siiski, proovi hoida stiil ühtsena ehk mõtle enam-vähem välja, millist lõpptulemust soovid saavutada.

Seega, mõtle järgnevale:

• üleüldine atmosfäär ja stiil;
• mööbliesemed (mida sa juba omad ja uued asjad, mida soetada soovid);
• kunstiteosed;
• vaibad;
• aknaraamid ja -lauad;
• värvitoonid;
• põranda viimistlus;
• pisidetailid.

Kui moodboard on valmis, astu sammuke tagasi ja vaata üle, kas oled sellega rahul ning kas on midagi, mis sulle ehk enam ei meeldi. Lase mõtetel pisut settida ja seejärel vaata seda uuesti: kas nüüd on kõik täpselt nii, nagu soovid? Kui miski tundub häirivat, usalda oma kõhutunnet, praegu on õige aeg muudatusi teha. Mis peamine, ära kiirusta ja võta seda kui üht toredat mängu, mille lõpptulemuseks on kaunis kodu.

Vaata ka põnevaid lahendusi Pinterestist.

Abimehed toa kujundamisel

Lisaks moodboard’ile aitab hea pildi tulevasest interjöörist silme ette saada ka mõni toa kujundamiseks loodud äpp või veebikeskkond. Siin on valik lai ja tuleb vaid leida endale sobiv.

• MagicPlan

• Home Design 3D

• Amikasa

• Room Scan Pro

• Floor Plan Creator

• Planner 5D

• Room Creator

• Roomstyler 3D Home Planner

• 3D Homestyler

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid