1. Vaata üle kodused elektriseadmed

Kodusest elektrikasutusest kulub keskmiselt 5–10% seadmetele, mis ei tee kasulikku tööd, vaid on jäetud ooterežiimile, näiteks monitorid, telerid, digiboksid, muusikakeskused. Neid seadmeid välja lülitades väheneb ka elektritarbimine. Kodust lahkudes lülita need täiesti välja või ühenda vooluvõrgust lahti. Üldine reegel kodus võiks olla ka see, et kui keegi telerit enam ei vaata, lülitatakse see välja.

Kodumasinaid ja elektroonikat soetades tuleks jälgida ka erinevate seadmete elektritarbimist: energiamärgistus on kohustuslik isegi teleritel, külmkappidest ja pesumasinatest rääkimata. Võimalusel eelistage väiksema elektritarbimisega seadmeid.

2. Toast lahkudes kustuta tuled ja vali LED-lambid

See nõuanne võib vähendada sinu elektrikulusid kuni 25%. Paljudes majapidamistes põlevad tuled igas toas. Mõnes toas lausa mitu. Toast lahkudes kustuta tuled ja harjuta see selgeks tervele perele. Samuti ei pea toas kasutama neid lampe, mida pole hetkel vaja. Näiteks kui keegi laua ääres ei istu, pole laualambi põlemisel vajadust.

Vaata üle ka kasutuses olevad elektripirnid. Valides säästu- või LED-lambid, saab valgustusele kuluvat elektrikogust kuni 80% vähendada.

3. Vaata üle oma veetarbimine ja toidutegemise harjumused

Kui vett soojendatakse elektriga, annab siingi üht-teist energiasäästuks ära teha — mida vähem vett tarbid, seda vähem elektrit kulub selle soojendamiseks. Kui hambaid pesta, pane vesi harjamise ajaks kinni ja keera lahti ainult siis, kui vaja. Nõusidki ei pea pesema pidevalt voolava vee all - siingi kasuta vett vajadusel. Duši all käimine raiskab vett päris korralikult. See on küll ebamugav, ent oluline, samm kulude vähendamise poole kui vahepeal (näiteks enese sisse seebitamise ajal) vesi kinni on.

Vett keeda elektrilise veekeetjaga ainult nii palju, kui parasjagu vaja. Paari tassi tee tegemiseks ei pea tervet liitrit üles kuumutama. Tasub ka kõrva taha panna, et vee keetmine pliidil tarbib rohkem elektrit kui vee keetmine elektrikannus. Kui teed pliidi peal süüa, vali võimalusel õige suurusega keeduala. Kui kasutad suure keeduala peal liiga väikest potti, siis võib kuni 20% soojast niisama raisku minna. Kui supp või muu keedis vajab valmimiseks vaikset keemist, vähenda pliidil kuumust sinnamaani, kus toit veel keeb. Kui toit hakkab valmima, võib juba enne valmimist pliidi kinni keerata — keeduplaadi soojast jagub lõpuni välja.

4. Vähenda temperatuuri ruumides, kus keegi ei viibi või kus viibitakse vähem

Näiteks on võimalik alandada põrandakütte temperatuuri ruumides, kus viibitakse vähem (näiteks esikud, koridorid). Kui lähed reisile, lülita välja põrandaküte ning alanda ruumides hoitavat temperatuuri.

5. Kasuta radiaatorite termostaate

Radiaatorite termostaatide kasutamisel tähendab üks kraad temperatuuri vähendamist küttekulude vähenemist 5% võrra. Radiaatorid ei pea kogu aeg huugama. Kodust tööle-kooli lahkudes keera radiaatorid režiimi peale, kus nad ainult vajadusel lülitavad end sisse. Koju tulles on küll mõnus, kui maja on soe, ent küttekulusid vähendab selline tegevus märgatavalt.

Radiaatorite puhul aitab küttekulusid kokku hoida ka neile termosventiilide paigaldamine, regulaarne õhutamine ning sisepindade puhtana hoidmine ladestuvast katlakivist.