Konkursi eesmärgiks on leida ja esile tõsta ehitisi, mille nägusus ning efektiivne ja ökonoomne teostus demonstreerivad betooni kui kodumaise materjali eeliseid ja võimalusi.

„Betoonehitiste võistluse geograafiliselt laia haaret näitavad uute hoonete ja rajatistega osalevad kolm Eesti suuremat linna, aga ka Ida- ja Lääne-Virumaa ning kolm Harjumaa valda,” sõnas Eesti betooniühingu juhatuse esimees Imre Leetma. „Võistluse ja betoonehitiste laia paletti näitavad hästi osalevate ehitiste tüübid: büroohooned, hooldekodu, koolid, korterelamud, rulapark, sadamaterminal, sillad, tervishoiuasutus, tunnelid,” lisas Leetma.

Imre Leetma sõnul võib alanud võistluse üheks märksõnaks pidada betooni julget kasutamist avaliku linnaruumi, linnadisaini elemendina – alates Tallinna sadama kruiisikaist ja Tartu Riia-Vaksali tänava tunnelitest ja viaduktist kuni Tondiraba pargi rulapargini.

„Möödunud betoonehitiste aastat võib nimetada sildade ja tunnelite ehituse aastaks – võistlusel osaleb lausa viis silda-tunnelit,” ütles Eesti Betooniühingu tegevdirektor Toomas Vainola. „Nende hulgas on ka Rail Baltica esimene valminud viadukt – Saustinõmme Tallinna ringteel.”

2021. aasta betoonehitise tiitlile kandideerivad:

1. Aaspere eritasandiline ristmik, Vanamõisa viadukt ja Sauste jalgtee tunnel, Tallinna-Narva maantee, Haljala vald, Lääne-Virumaa

Tellija: Transpordiamet
Peaprojekteerija: Selektor Projekt OÜ, Tarmo Jõe
Konstruktor: Järelpinge Inseneribüroo OÜ, Aivar-Oskar Saar;
Geoman Ltd., Kenneth Knox
Peatöövõtja: Merko Ehitus Eesti AS
Betoonitööd: Merko Ehitus Eesti AS
Betoon: Rudus AS, Rakvere Betoon OÜ
Betoontooted: Pärnu Graniit OÜ
Raketis: Peri AS


2. Ahtme aktiivravi- ja tervisekeskus, Ilmajaama 14 ja 12, Ahtme, Kohtla-Järve, Ida-Virumaa

Tellija: Ida-Viru Keskhaigla SA
Arhitekt: Neeme Vaarpuu, Kevin Villem (AB Vaarpuu ja Kõll)
Konstruktor: Innopolis Insenerid OÜ
Peatöövõtja: Astlanda Ehitus OÜ
Betoonitööd: MPA Ehitus OÜ, Elkam Ehitus OÜ
Betoonelemendid: TMB Element OÜ
Betoon: HC Betoon AS
Raketis: Ramirent Baltic AS

3. Ajamaja, Rotermanni 6, Tallinn

Tellija: Rotermann City OÜ
Arhitekt: KOKO Arhitektid OÜ, Raivo Kotov, Ingrid Viskus
Konstruktor: Sirkel & Mall OÜ, Raul Aripmann, Johannes Pello
Peatöövõtja: Nordecon AS
Betoonitööd: Rakennus Grupp OÜ, Pump-mix OÜ
Betoon: HC Betoon AS
Raketis: Peri AS

4. Erivajadusega inimeste kodu, Merimetsa tee 3, Põhja-Tallinn, Tallinn

Tellija: Hoolekandeteenused AS
Arhitekt: Rene Sauemägi, DAS Arhitektid OÜ
Konstruktor: Infragate Eesti AS
Peatöövõtja: Paide MEK AS
Betoonelemendid: Betoneks AS

5. Kadaka Metsapark, korterelamud, Ehitajate tee 91/1 ja 91/2 ning Kadaka tee 141 ja 141a, Mustamäe, Tallinn

Tellija: Hepsor AS
Arhitekt: AB Pluss OÜ, Indrek Suigusaar, Kaspar Krass
Konstruktor: Pikoprojekt OÜ
Peatöövõtja: Mitt & Perlebach OÜ
Betoonitööd: ERI-Ehitustööd OÜ, Astor Invest OÜ
Betoonelemendid: E-Betoonelement OÜ, Narva-Bark AS, SIA Consolis Elements, SIA Consolis Latvia

6. Kindluse kool, Roheluse tee 4, Järveküla, Rae vald, Harjumaa

Tellija: Rae vallavalitsus
Arhitekt: Sweco Projekt AS, Ahti Kooskora, Sander Palling
Konstruktor: Sweco Projekt AS, Jana Pärn
Peatöövõtja: Nordecon AS
Betoonitööd: Reme Grupp OÜ
Betoon: Betoonimeister AS
Betoonelemendid: Betoneks AS

7. Lahekalda korterelamud I etapp, Paekalda 22, 24 ja 24a, Lasnamäe, Tallinn

Tellija: Merko Ehitus Eesti AS
Arhitekt: Ilmar Klammer
Konstruktor: Estkonsult OÜ, Pikoprojekt OÜ
Peatöövõtja: Merko Ehitus Eesti AS
Betoonitööd: Betoteam OÜ, Merko Ehitus Eesti AS
Betoonelemendid: TMB Element OÜ
Betoon: Betoonimeister AS
Raketis: Peri AS

8. Mary Kay muusikastuudio, Alfagaten 1, Mölndal, Rootsi

Tellija: Mary Kay musikstudio
Arhitekt: Krook & Tjäder AB
Konstruktor: Strängbetong AB
Peatöövõtja: Strängbetong AB
Betoonelemendid: E-Betoonelement OÜ, Strängbetong AB

9. Männiku ja Liiva kergliiklustee tunnelid, Tallinn

Tellija: Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet
Arhitekt: Teedeprojekt OÜ
Konstruktor: Estkonsult OÜ
Peatöövõtja: KMG Insenerehituse AS
Betoonitööd: Rakennus Grupp OÜ, Betonbuilding OÜ
Betoon: Betoonimeister AS, HC Betoon AS
Raketis: Peri AS, Doka Eesti AS

10. Pärnu ühishoone, Tammsaare 61, Pärnu

Tellija: Riigi Kinnisvara AS
Arhitekt: Martin Aunin
Konstruktor: Novarc Group AS, Pikoprojekt OÜ
Peatöövõtja: Ehitustrust AS
Betoonitööd: DMG Ehitus OÜ, Nordecon Betoon OÜ, MPT Ehitus AS, Savi OÜ
Betoonelemendid: TMB Element OÜ
Betoon: HC Betoon AS

11. Riia-Vaksali tn. tunnelid ja viadukt, Tartu

Tellija: Tartu linnavalitsus
Arhitekt: PART OÜ
Konstruktor: Stricto Project OÜ
Peatöövõtja: TREV-2 Grupp AS
Betoonitööd: Cityproject OÜ
Betoon: Rudus AS
Raketis: Ramirent Baltic AS, Peri AS

12. Siug sild, Gonsiori ja Majaka t. ühendav kergliiklustee, Lasnamäe, Tallinn

Tellija: Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet
Arhitekt: KINO Maastikuarhitektid OÜ
Konstruktor: Reaalprojekt OÜ, TREF Nord AS
Peatöövõtja: TREF Nord AS
Betoonitööd: TREF Nord AS
Betoon: Rudus AS, HC Betoon AS
Raketis: Doka Eesti OÜ

13. Tabasalu riigigümnaasium ja Tabasalu põhikool, Kooli 7/Nooruse 6, Harku vald, Harjumaa

Tellija: Riigi Kinnisvara AS, Harku vallavalitsus
Arhitektid: Andro Mänd (Hoov AB OÜ), Pelle-Sten Viiburg (Doomino Arhitektid OÜ)
Konstruktor: Arro & Agasild IB OÜ, Ehitusekspertiisibüroo OÜ
Peatöövõtja: Astlanda Ehitus OÜ
Betoonitööd: Reme Grupp OÜ, Betoteam OÜ, Azelta Projekt OÜ
Betoonelemendid: Framm AS
Betoon: Rudus AS, Betoonimeister AS

14. Tallinna ringtee Saustinõmme viadukt, Saku vald, Harjumaa

Tellija: transpordiamet, Rail Baltic Estonia OÜ
Arhitekt: Estkonsult OÜ
Konstruktor: Estkonsult OÜ
Peatöövõtja: YIT Eesti AS
Betoonitööd: Merko Ehitus Eesti AS, YIT Eesti AS
Betoon: Betoonimeister AS
Raketis: Peri AS

15. Tallinna sadama kruiisiterminal, Logi 4/2, Tallinn

Tellija: Tallinna Sadam AS
Arhitekt: Salto AB OÜ
Konstruktor: Sweco Projekt AS
Peatöövõtja: YIT Eesti AS
Betoonitööd: Azelta Projekt OÜ
Betoon: Framm AS
Betoontooted: Narva-Bark AS, VMT Betoon AS, Muuga Betoonelement AS, Mammut Element OÜ
Raketis: Ramirent Baltic AS

16. Tondiraba pargi rulapark, Lasnamäe, Tallinn

Tellija: Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet
Arhitektid: Heiki Kalberg, Tanel Breede (mõlemad AB Artes Terrae OÜ), Hendrik Kurrikoff
Konstruktor: Skatepargid OÜ, Kannex OÜ
Peatöövõtja: Tallinna Teede AS
Betoonitööd: Skatepargid OÜ, Tallinna Teede AS
Betoon: Rudus AS, Betoonimeister AS, HC Betoon AS
Raketis: Skatepargid OÜ

Võiduobjekti puhul hinnatakse panust Eestis registreeritud ettevõtjate töösse ja Eestist tarnitud betoonmaterjalidesse. Võidutöö valimisel arvestatakse ka objekti projekteerimise ja ehitamise professionaalsust ning nõudlikkusastet, kvaliteeti ja innovaatilisust.

Peaauhind kuulub võiduidee autorile. Äramärkimist leiavad võitnud objekti tellija, projekteerija, ehitaja, betooni ja raketiste tarnija.

Võistluse žüriisse kuuluvad Eesti arhitektide liidu, Eesti betooniühingu, Eesti ehitusettevõtjate liidu, Eesti ehitusinseneride liidu, Eesti ehituskonsultatsiooniettevõtete liidu, Eesti ehitusmaterjalide tootjate liidu, Kunda Nordic Tsemendi ja ehitusajakirjanduse esindajad. Võistluse žürii alustab tööd jaanuaris.

Võitja kuulutatakse välja Betoonipäeval märtsikuus 2022. aastal.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid