Sinine on oma paljude varjunditega kujunenud kodudisaini armastatuimaks värviks. Iittala aasta värv — ultramariinsinine — on ehtne sinine, millest kiirgab energiat ja selgust. Sügavsinine värvitoon meenutab sinist taevast ja Soome maastikku katvaid tuhandeid järvi.

Ultramariin valiti välja Iittala klaasivärvide kogust ning selle rikkalik värving loodi spetsiaalse klaasiretseptiga Soomes asuvas Iittala klaasitehases. Seda tooni sai viimati Iittala valikus näha 2017. aastal, mil ultramariinsinine kollektsioon tähistas Soome iseseisvuse sajandat aastapäeva.

Sel korral näeb ultramariinsinises toonis Aalto ja Ruutu vaase, Kartio karahvini ja klaase.

Vaskne toon kuulub samuti Iittala üüratusse värvikogusse ning on alati olnud populaarne osa paljudest armastatud kollektsioonidest. Kuna 2022. aasta värvitooniks valiti just vask, siis on ka Iittala klaasesemete valik täienenud just seda värvi toodetega.

Vask on soe värv, mis sobib hästi teiste looduslike toonidega ja sulandub sujuvalt enamikesse interjööridesse. Vaskses toonis on saadaval neljas suuruses Aalto vaasid, samuti õrn Flora vaas.

Birds By Toikka kollektsiooni aasta linnuks valitud klaasskulptuur on rukkiräägust inspireerituna saadaval triibulises vase ja valge värvikombinatsioonis. Samasugust triibu efekti näeb ka kollektsiooni aasta klaasmuna ja kuubiku kujunduses.

Unikaalsed klaasiteadmised

Soomes asuv Iittala klaasitehas on maailmakuulus oma ainulaadsete teadmiste ning klaasi kui materjali mõistmise poolest. Tehase klaasivärvide arhiivis on üle 200 erineva tooni, alates heledatest ja neutraalsetest kuni erksate ja sügavate toonideni. Kõik Iittala varjundid on valminud tehase keemikute ja kunstnike koostöö tulemusena.

Tänapäeval on värvi arendustöö juures oluliseks aspektiks jätkusuutlikkus ja vastutustundlik koostisainete kasutamine. Klaasivärvide puhul jälgitakse pidevalt koostisainete kasutusjuhendeid nii töötajate ohutuse tagamiseks, kui ka toidu ja joogiga kokkupuutuvate klaasnõude turvaliseks valmistamiseks.

Iittalas pannakse kogu tootmisprotsessi vältel rõhku ka jäätmete tekkimise vähendamisele. Näiteks tuleb klaasitehases arvestada klaasivärvidele kehtivate piirangutega. Kuna klaasimassi keemiline koostis on värviti erinev, siis ei ole võimalik kõiki esemed luua igas värvitoonis — teatud värvi esemed võivad tootmisprotsessi käigus kergemini puruneda või ei pruugi vastata Iittala kõrgetele kvaliteedistandarditele.

Iittala klaasitehas on alati olnud uute klaasitootmismeetodite väljatöötamise pioneer, mis paneb proovile aastatega väljakujunenud tavasid ja on uuenduste loojaks.