Turvalisusele pööratakse tänapäeval järjest rohkem tähelepanu. Katuse turvatarvikute kasutamise vajadus on kõige paremini reguleeritud Skandinaavia seadusandluses. Kui katusele ei ole paigaldatud seadusega nõutud turvatarvikuid, ei väljastata ehitisele kasutusluba. Alates 7.04.2017 on ka Eesti koduomanikul seadusest tulenev kohustus tagada statsionaarsete ühendusteede ja/või redeliga juurdepääs korstnale. Tihti vaadatakse sellele kohustusele läbi sõrmede ja lükatakse turvatarvikute paigaldus tulevikku.

Enamlevinud probleem on teadmatus innovaatiliste ehitustoodete olemasolust. Uut jalgratast valides peame iseenesestmõistetavaks, et jalgratas on turvaline, pidurid töötavad ja juhtraud on korralikult seadistatud. Katust renoveerides või maja ostes mõtleme harva katuselt langevale lumele, päikesepaneelidele ja sellele, kas korstnapühkijal on mugav ja ohutu katusele ronida. Anname siinkohal ülevaate tähtsaimatest katuse turvatarvikutest ja nende toodete kasutuseesmärkidest.

Kõige olulisem on ära märkida, et katuse turvatarvikud ei taga mitte ainult inimeste turvalisust katusel liikumisel ja katusel töötamise mugavust, vaid kaitsevad ka autosid, haljastust, terrasse ja muid katuse räästaservade all asuvaid esemeid. Samal ajal kaitsevad turvatarvikud ka katust ja katusetooteid nagu näiteks vihmaveesüsteeme, ventilatsioonikorstnaid, antenne ja päikesepaneele kas muljumise või purunemise eest. Turvatarvikud annavad katusele ka ilusama üldmulje ja pikema eluea.

Neli populaarseimat katuse turvatarvikute tootegruppi on: lumetõkked, seina- ja katuseredelid, katusesillad ja suurematel hoonetel turvapiirded.

Seina- ja katuseredelit valides tasub tähelepanu pöörata sellele, kas redeli pikkus ja laius on valitud vastavalt hoone eripärale ja kas komplekti peavad kuuluma ka turvapiirded. Katuseredeli kinnituskomplekt tuleb valida vastavalt katusekattematerjalile ja kinnitata katusele nii, et katusel kõndimise ajal ei saaks katusekate kahjustusi. Eelmisel aastal turule toodud patenteeritud Ruukki SafeGrip redel elimineerib libisemise riski, tekitab parema hõõrde jalatsite talla ja redelipulkade vahel ja seda ka vihmase või lumise ilma korral. Vaata lähemalt VIDEOT.

Lumetõkked on torukujulised ja valmistatud paksust terasest. Ümara profiiliga torul on ligikaudu 30% suurem lume püüdmise pind kui ovaalsetel torudel. Samuti hoiavad toru-lumetõkked tõhusamalt lund kinni ja on esteetilisema välimusega kui lumetõkkeplekk. Kevaditi, ilmade soojenedes, sulab lumi toru-lumetõkkete puhul kiiremini ja valgub vihmaveerennidesse. Lumetõkked tuleb kindlasti paigaldada hoone sissepääsude, garaažide ja terrasside kohale. Samuti kohtadesse, kus toimub inimeste liikumine katuse räästa all või kuhu pargitakse autosid.

Lumetõkete eesmärk on kaitsta langeva lume eest ka garaažikatuseid, päikesepaneele, tuulutustorusid või teisi olulisi hoone osasid. Katuseakende tootja Velux soovitab lumetõkked paigaldada ka katuseakende kohale. Selleks, et katuseaknad oma eesmärki teeniks ja katusealuseid maksimaalselt valgustaks, on oluline lumetõkete olemasolu katuseakende kohal.

Katusesillad on stabiilsed horisonaalsed katusel kõndimise tööpinnad, mis võimaldavad turvalist ligipääsu korstendele ja teistele katusel asuvatele tarvikutele. Katusesillad on väga tugeva konstruktsiooniga. Katusesilla kõndimisplatvorm ei ole libe isegi talvise ilma korral. Ühtlasi saab katusesilla külge personaalse kukkumisvastse varustuse kasutamise puhul ennast ka kinnitada.

Katusesillal seistes tunned ennast sama kindlalt nagu seisaksid maapinnal. Katusesillalt saab turvaliselt puhastada nii korstnaid kui ka päikesepaneele. Päikesepaneelide maksimaalse kasuteguri väljateenimiseks tuleb paneelid hoida talvel lumest puhtad. Lumega kaetud päikesepaneelid ei täida oma funktsiooni enne kui lumi on ära sulanud või paneelidelt maha lükatud. Kevadisel kuivemal ajal võib päikesepaneelide efektiivsust oluliselt vähendada ka paneelidele kinnitunud õietolm.

Katuseastmed on abiks fassaadide põhjapoolsetse külgede puhastamisel, eriti kohtades, kus fassaad liitub alumise katusetahuga. Sellistes kohtades on ligipääs tihti kõikide teiste käepäraste vahenditega nagu tõstukid, teleskoopvarrastega puhastjad jne, raskendatud.

Katustele, mille kalle on rohkem kui 7 kraadi ja mille karniisi kõrgus on 7 meetrit või enam, samuti hoonetele, mille katuseserva kõrgus ületab 10 meetrit, tuleb paigaldada vähemalt 60cm kõrgused turvapiirded.

Katustele, millel tuleb korraga kasutada nii lumetõkketorusid kui ka turvapiirdeid, saab pakkuda ka niinimetatud kaks-ühes-lahendust. Tegemist on lahendusega, mille puhul läheb tarvis kaks korda vähem kinnitusdetaile kui vastavaid tooteid eraldi paigaldades. Katus näeb välja esteetilisem ja on silmale parem vaadata. Selline lahendus on sobivaim avalikus kasutuses olevatele hoonetele nagu koolid, haiglad, kortermajad, kauplused ja muud ehitised, mille ümbruses liigub palju inimesi ja mille lähedusse pargitakse ka autosid.

Parim võimalik viis ohutuse tagamiseks on osta katuse turvatarvikud kohe koos katusekattematerjaliga. Turvatarvikuid saab ka hiljem katusele paigaldada. Sellisel juhul tuleks enne materjalide tellimist konsulteerida Ruukki müügiesindajaga, kes aitab Teie hoone katusekattematerjaliga sobivad tarvikud ja kinnitusvahendid välja valida.

Katuse turvatarvikuid on lihtne ise paigaldada, kui teil on olemas vajalikud tööriistad. Ruukki on välja töötanud kõik paigaldusjuhendid katuse turvatarvikute korrektseks paigaldamiseks. Juhendid on allalaaditavad Ruukki kodulehelt: www.ruukki.ee. Ruukki turvatarvikud ja vihmaveesüsteemid sobivad paigaldamiseks kõikidele hoonetüüpidele: eramajad, suvilad, korterelamud, koolid ja muud avalikud hooned. Ruukki turvatarvikud sobivad paigaldamiseks kõikidele katusekattematerjalidele: teras, kivi, bituumen, eterniit jne.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid