Esmalt tasub mõelda, kas valgusteid soovitakse sise- või väliruumi. Kasutuskoha järgi eristatakse sise- ja välistingimustes kasutatavaid jõuluvalgusteid. Kasutuskoha määrab toote niiskuskindlus (isolatsiooni kaitseaste ehk IP) – mida suurem on number IP tähise taga, seda niiskuskindlam on toode. IP20 märgistusega tooted on mõeldud kasutamiseks kuivades siseruumides, IP44 tähisega tooteid võib kasutada nii sise- kui välistingimustes.

Millised on kõige levinumad jõulutuled?

Pirnitüüpide järgi jagunevad valgustid hõõgniidil põhinevateks ja LED-tüüpi ehk valgusdioodil põhinevateks. Tänapäevased valgustid on suures osas kõik LED pirnidega, mis on kuni 90% energiasäästlikumad ja 50 korda pikema elueaga. LED lambid ei kuumene ja on väga väikesed, neid saab panna värvi muutma ja vilkuma, mistõttu nende kasutusvõimalused on hõõglampidest oluliselt ulatuslikumad.

Välisvalgustitest on kõige populaarsemad olnud jääpurikakujulised valgusketid katuseservade ja akende kaunistamiseks ning pikad sirged valgusketid puude ja põõsaste dekoreerimiseks.

Hea nipp: kui teil on maja ees lipumast, siis võib pika keti tõmmata masti tippu ja keerutada ümber masti.

Saadaval on ka võrgu- ja kardinakujulisi tulesid. Lisaks valguskettidele on populaarsed valgusvoolikud, mis erinevad valguskettidest selle poolest, et neis on pirnid väga lähestikku ja moodustavad eemalt vaadatuna katkematu joone.

Hea nipp: enne paigaldamist või kujundite tegemist hoia kaabel toasoojas, siis on sellega lihtsam ümber käia.

Sisevalgustitest on levinuimad klassikalised kolmnurkse kujuga aknalauale või riiulisse asetatavad advendiküünlad ning kahes-kolmes reas asuvate torukeste otsas põlevate pisikeste pirnidega valgusti, mida nimetatakse polaartuledeks. Oma austajaskonna on leidnud LED pirnidega varustatud akrüülist kujud ja loomad. Jäiselt särav püramiid, jääkaru või põder sobib praktiliselt igasse koju või kontorisse. Samuti on väiksemad neist suurepärased öövalgustid lastetuppa.

Hea nipp: LED valguskettidega saab luua põnevaid kujundeid - näiteks kuuse asemel võib seinale tekitada kuusekujulise valgusseade.

Kuidas planeerida valguskujunduse mahtu?

Soovitav on kindlasti teha plaan, mida ja kuidas tahetakse kaunistada, pinnad ära mõõta ja paberile joonistada. See võimaldab mahtu hinnata ja ligikaudset maksumust arvestada. Plaani võib tervikut ja tulevikku silmas pidades teha ka suurema. Enamus valguskette on omavahel jätkatavad ja neid võib aastate vältel lisada. Väiksemate kuludega saab hakkama siis, kui valgustus mängib jõulukaunistuste puhul toetavat osa ning põhirõhk on hoopis uksel asuval jõulupärjal või okstest tehtud kompositsioonil maja trepil.

Tihti on võimalus erinevaid detaile omavahel ühendada, näiteks tavalist valgusketti ja jääpurika-tüüpi ketti. Jälgige erinevate vahetükkide olemasolu, mis annab võimaluse põhiketile vahelülisid tekitada.

Hea nipp: pikendatava ketiga on mugav näiteks raagus puud okste kaupa ehtida.

Jääpurikakujuliste valguskettide puhul tuleb kauplustes jälgida kindlasti mõõte. Näiteks on saadaval 100 lambiga valgusketid, mille pikkus võib sama hinnataseme juures olla nii 2 meetrit kui 5 meetrit. Viiele meetrile jagunevad 100 lampi on linnavalgustuse keskkonnas kuni kahekorruselisele majale täiesti piisav. Eriti säästlik on katuseservadesse paigaldada loogetena pikad sirged valgusketid. Näiteks 100 lambiga 10m pikkune valguskett maksab ligikaudu sama palju kui 100 lambiga 5m pikkune jääpurikakujuline valguskett ja on maja kontuuride väljatoomiseks hea lahendus. Puude ja põõsaste kaunistamiseks võiks iga 1m kõrguse kohta olla vähemalt 150 tuld.

Alati on mõistlik osta kvaliteetseid tooteid, eriti välisvalgustuse puhul. Nii paigaldamine kui parandamine on kallis ja aeganõudev ning kvaliteetsemad tooted peavad kauem vastu. Samuti aitavad kulusid säästa programmkellad ja valgusandurid, mille abil saab valgustite tööaega reguleerida.

Allikas: Bauhof

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid