Maakler Ribaana-Chätleen Horm kirjutab Arco Vara blogis, et sellises olukorras tulebki appi koduvahetuslaen — vaatame lähemalt, mis imeasi see on?

Koduvahetuslaen tuleb tavaliselt kõne alla siis, kui uus korter või maja soovitakse välja osta ajal, mil vana, laenuga soetatud eluaseme müügiga alles tegeletakse. Koduvahetuslaen on üks võimalus uue elukoha soetamiseks, kuid sellisel juhul peab arvestama päris mitme olulise aspektiga. Maakler välja kaalukamad plussid ja miinused:

Plussid

- Soovitud kodu saab soetada kohe

- Saab mugavalt planeerida aega, millal kolida vanast eluasemest uude

- Ei ole tehniliselt ega ajaliselt tavalisest kodulaenu taotlemisest keerulisem

- Olemasoleva kodu müümise ajaks võimaldab pank kliendile üldjuhul laenu põhiosa maksepuhkust, tasuda tuleb vaid intressimakseid

Miinused

- Vana eluaseme piiratud müügiaeg (üldiselt 6 kuud kuni aasta).

- Risk, et olemasolevat eluaset ei õnnestu soovitud hinnaga müüa.

- Laenu saamiseks peab mõlemad kodud — nii uue kui ka vana — pangale laenu tagatiseks seadma.

- Kaasnevad suuremad kulud: tuleb tasuda mõlema eluaseme kindlustus ja kommunaalmaksed, kõrgem intress, laenulepingu sõlmimise tasu ning lisakulud, kui taotleda osalise laenu tagastamise tähtaja pikendamist ja maksepuhkust.

- Mõni pank on nõus finantseerima uue kodu ostu ainult siis, kui kliendi maksevõime võimaldab mõlema kodu finantseerimist täissummas.

Alternatiivid

- Müüa olemasolev eluase enne uue ostmist ja elada kuni uue eluaseme leidmiseni üüripinnal.

- Broneerida juba leitud uus eluase ja vormistada uue kodu ost kui ka olemasoleva kodu müük samaaegselt ühe tehinguna.

Kindlasti on riskivabam vana eluase enne uue kodu ostmist maha müüa, kuid nagu ütleb tuntud vanasõna: kes ei riski, see šampust ei joo.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid