Veebikaubamaja Hansapost pani õla alla Lauri ja Getheli uue kodu projektile ja palus neil jagada 10 nõuannet, millest vana maja renoveerimisel lähtuda:

1) Ela oma uues-vanas kodus mõnda aega sees

Vanasse majja kolides soovitavad Lauri ja Gethel esialgu saada majaga tuttavaks ning tunnetada maja loomulikku voolamist. „Kapitaalremondi ja seinte lõhkumise asemel anna majale veidi aega. Ela seal vähemalt kaks kuni neli nädalat sees, tutvu iga toa kumeruste ja nurkadega ning püüa aru saada, miks on maja plaan just selline nagu ta on. Üldiselt paneb aeg ise paika, millised on kitsaskohad ning mida tuleks muuta ja mida mitte,“ soovitab Lauri.

2) Ehitusbuumi ajal tee asjad ise ära

Getheli ja Lauri jaoks oli uue kodu ehitamisel oluline teha võimalikult palju ise. Isenokitsemise tahe ja soov oma armastus sinna sisse panna tuli mõlemal loomulikult. „Ma ei vahetaks seda kogemust mitte millegi vastu. Isegi, kui mul oleks valida, alustaksin ma ikka sellest samast majast,“ arvab Gethel. Lauri sõnul on sellel ka praktiline pool, eriti praegusel ehitusbuumi ajal, kus hinnad on võrreldes tavapärase olukorraga kahe- kui mitte kolmekordsed ning hinnapakkumised kehtivad maksimaalselt viis päeva. „Me ei sõltu pikkadest ooteaegadest, oskustööliste puudumisest ega ebamõistlikest hindadest. Lohakalt värvitud seina pärast saab ainult iseennast süüdistada.“

3) Akutrell ja tiigersaag — ilma nendeta ei saa

Kuigi tööriistade nimekiri on kodu ehitamisel pikk, ei saa Lauri ja Getheli sõnul hakkama ilma akutrelli ega tiigersaeta, mis sahisevad nii toas kui õues. „Isegi kui lased kõik asjad spetsialistil ära teha, on sul akutrelli ikka vaja näiteks pildi või peegli seina kinnitamiseks või kardinapuude vahetamiseks. Täiesti asendamatu tööriist,“ ütleb Gethel. Lauril on õue minnes aga alati kärus tiigersaag, millega võtab maha võsa, lõikab õunapuudelt vesivõsusid, saeb pakke pooleks ning lõigub mistahes muid puit- ja metallmaterjale. Tiigersae eeliseks on vähene müra ning selle kasutamisega ei häiri naabreid ega kärus magavat last.

4) Jaota rollid ära

Maja restaureerimisel pole Lauril ja Gethelil suuremaid tülisid olnud, pigem käib võitlus selle pärast, kes saab koduste projektide kallal toimetada, sest hoolitsemist vajab ka tütar Aria. „Majaehitusel, seda eriti peres, kus kasvavad lapsed, on mõistlik tööde jaotus paika panna ning anda mõlemale poolele aega olla nii sisekujundaja kui lapsevanem. Üldiselt on meil kujunenud nii, et disaini eest hoolitseb Gethel ja teostuse eest mina,“ ütleb Lauri. „Kui Gethel ütleb, et on vaja sinist värvi seina või väga erilise kuju ja disainiga aknalaudu, siis tuleb need lihtsalt valmis teha.“

5) Parim õpetaja on YouTube

Palju pealehakkamist ja mõningaid oskusi on nii Lauril kui Gethelil. Parimaks õpetajaks on olnud internet ja YouTube. „Kui ma magamistoa voodit ise ehitama hakkasin, vaatasin otsast lõpuni 8 YouTube’i videot. Analüüsisin põhjalikult, mida peaksin voodikarkassi, jalgade ja peatsi puhul arvesse võtma, mõõtsin, kaalusin ja planeerisin. Tegin ja värvisin asju mitu korda ümber,“ meenutab Lauri. Lõpptulemusega on mõlemad väga rahul, lisaks räägib voodi nüüd täiesti oma lugu.

6) Kasuta kõike, mis üle jääb

Lauri ja Gethel püüavad leida igale asjale kasutuse. Noorpaari voodipeats tehti magamistoa vanast uksest, Aria toa seintest mahavõetud laudis on nüüd hoopis koridori laes ja lugemisnurga tugitool pärineb Getheli kasuisalt. „Mis puudutab maja konstruktsiooni — karkasse, metallraame ja muud taolist, siis need ilmselgelt tulevad uutena, et maja püsti jääks. Ka sisustuses on paar elementi nagu näiteks vann või diivan, mida juba hügieeni mõttes soovime uutena,“ lisab Gethel.

7) Mõtle kestlikult

Lauri ja Gethel elavad iga päev kestlike praktikate järgi. Näiteks soov oma söök ise kasvatada oli üheks põhjuseks, miks linnast maale kolitud sai. Sama mõtteviis peegeldub lisaks puhtale toidule, isetegemisele ja teise ringi toodete valimisele ka siseviimistlustoodete valikus. „Mitmed seinavärvid ja viimistlustooted on looduslikud,“ ütleb Gethel. „Näiteks on kõik meie maja seinad kaetud niivõrd puhaste värvidega, et kui värvipotti väike tilgake alles jääb, võid selle rahumeeli wc-potist alla lasta.“

8) Võta SIMS appi

Oma soovide ja plaanide elluviimisel on väga oluline hoida soovitud lõpptulemus silme ees ning selleks on hea visandada majaplaan kas paberile või arvutisse. Getheli ja Lauri majaplaani leiab näiteks SIMSi arvutimängust. „Olen seda mängu mänginud 1. klassist alates ja seda eesmärgiga, et oma unistuste kodu kunagi ka ise valmis ehitada. Eks see ajas ikka muutub ka — muutunud on köögi seina värv, ülemise korruse tubade plaan ning hetkel tegeleme majas maast laeni akendega. Oma ideede läbi mängimine annab üsna kiiresti vastuse, kas see ikka sobitub kogu kontseptsiooniga ning vajadusel saab seal kiiresti ideid ümber mängida ja kujundada,“ soovitab Gethel. Lisaks SIMSile on head abimehed kodu disainimisel ka floorplanner.com või home.by.me.

9) Liigu ühest toast teise

Selleks, et sul oleks võimalik kodu värskendamisel seal ka sees elada, tuleb ehitustegevus targalt läbi mõelda. Alusta näiteks vannitoast, tee see valmis, siis võta ette köök või magamistuba, seejärel lastetuba ja nii edasi. Järjekorra paneb paika elu ise. „Meie kogemusest lähtudes tuleb panustada väikeste võitude, mitte grand prix peale. Kui üks tuba saab valmis, liigu edasi järgmisesse,“ soovitab Lauri. „Iga sammuga oled kogemuse võrra targem, samuti annab ühe asja lõpetamine ja tulemuse nägemine juurde palju motivatsiooni järgmisteks toimetusteks.“

10) Ole valmis ootamatusteks

Vanasse majja kolides ja seda renoveerima hakates võib sind ees oodata palju üllatusi. Lauri ja Getheli sõnul lähevadki asjad tuksi, kui sa pole just kuldsete kätega kogenud ehitusmees. Paari kõige esimene soov oli saada valmis vannituba, kus oleks mugav last vannitama hakata. „Väga kiiresti saime aru, et esmane prioriteet on hoopis küttesüsteem, sest ilma soojata 9 kuud naljalt üle ei ela ning praeguseks ehk veidi alla aasta hiljem pole meil vannituba veel valmiski,“ meenutab Gethel. „Sellistel hetkedel on oluline mitte alla anda, mudida esialgseid plaane, konsulteerida endast targematega ning pusida senikaua kuniks ise rahul oled.“

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena