1. Valitakse vale suurusega valgusti

Üks kõige sagedasemaid eksimusi valgustite valikul on see, et enne valgustite valikut ei mõelda piisavalt lõpptulemust läbi. Riputades liiga väikese valgusti või lühtri laua kohale ei valgusta see piisavalt soovitud ala ning ei näe ka proportsionaalselt ilus välja. Vastupidine näide — hiigelsuur valgusti pisikese laua kohal või lugemisnurgas väikese tugitooli kõrval mõjub samuti ruumi proportsioonidele negatiivselt. Juhul kui hiigelsuure valgustiga soovitakse saavutada efekti, siis peab see ülejäänud ruumiga tasakaalus olema ning läbimõeldult, kasutades sisearhitekti või valgustuseksperdi abi, võib tulemus jääda eriline ja taotluslik.

2. Valgust ei ole võimalik reguleerida

Üks kõige lihtsam, soodsam ja mugavam lahendus paljudele valgustusalastele probleemidele on lihtne — dimmerdamine! See võimaldab kontrollida valguse tugevust vastavalt päevavalgusele, tujule või tegevusele. Näiteks võib liiga eredalt valgustatud ruum rikkuda mõnusa hubase õhtusöögi, kuid samas on õppimiseks, mängimiseks või koristamiseks just vajalik see, et saaks ruumi täiesti valgeks reguleerida. Siin tulebki appi dimmer ehk valgusregulaator. Kuna paljude LED valgustite puhul peab aga arvestama sellega, et dimmerdamine eeldab tavapärasest erinevat kaablit ja lülitit seinal, siis peab ka seda teadma ning alati on parem kui valgustid on enne valitud kui ehitustööd hakkavad, et elektrik saaks valgusti paigaldamiseks ettevalmistunud olla. Dimmeriga hoiate kokku ka elektriarvelt, sest tihti ei vaja me valgusteid nende maksimaalses tugevuses.

3. Ei arvestata seina värvi ja materjaliga

Valgustusega saavutatavat lukside (valgustiheduse ühik) arvu ruumis arvutatakse tihti lihtsalt kasutades ruumi ruutmeetreid ning valgusallika luumeneid (valgusvoo mõõtühik), kuid tihti unustatakse ära väga oluline faktor — seina värv ja materjal. Juhul kui seinad on valged või heledad, siis peegeldub sealt väga palju valgust tagasi ja ruum on palju valgem. Samas tumedad värvid ja krobeline või matt pind neelavad valgust ja sama ruum vajab palju tugevamat valgustust, et saavutaksite soovitud tulemuse.

  1. 4. Valgustid paiknevad ainult ruumi laes

Sage viga, mida kodu valgustamisel tehakse on see, et pannakse ainult vastu lage või süvisvalgustid. Selline lahendus ei tekita ruumile ei soojust ega iseloomu. Samuti kaotatakse sellega elektri energiat, sest seintelt ei peegeldu valgust tagasi. Laevalgustus on loomulikult lihtsaim lahendus ning ka vajalik, kuid lisaks sellele on vajalikud ka põranda-, laua- ja seinavalgustid. Vastavalt ruumi kasutuse otstarbele on need praktilised näiteks diivanil lugemiseks, kuid annavad ruumile ka lisaväärtust nii disaini kui valgustuse osas. Aktsent valgustusega saab välja tuua ruumis kunsti, iluasju riiulitel või lihtsalt mängida valguse efektidega seintel. Ruumi valgustamisel võik arvestada nii meeleolu-, aktsent- kui ka töövalgustusega, kombineeritult annavad need valgustused parima tulemuse.

Juhul kui soovitakse lisavalgust ruumi seinavalgusti näol, kuid puudub selleks vajalik juhe, siis on ideaalne minimalistlik lahendus Artemide disainvalgusti Flashit näol. See valgusti kinnitatakse magnetiga seinale ning valgustiga tuleb kaasa kaks magnetit, mida saab vajadusel erinevatele kõrgustele asetada, et valgusti kaldenurka vastavalt vajadusele lihtsalt muuta. Samuti on võimalik valgusti valgunurka keerates reguleerida.

5. Ei arvestata varjudega

Valesti paigutatud valgusti võib lahenduse asemel hoopis tekitada suurema probleemi. Näiteks vannitoa peegli valgustusel oleks mõistlikum kasutada valgusteid mõlemal pool peeglit, et vältida varjude tekkimist näole. See siiski ei välista populaarsete peegli kohal paiknevate valgustite kasutamist, kuid sellisel juhul soovitatakse kasutada pikemat horisontaalselt paiknevat valgustit, et piisavalt valgustada nägu. Varjude probleem võib tekkida ka mujal, näiteks köögi valgustusel kui valgustus on paigaldatud nii, et köögi leti ääres seistes tekitada täpselt sinna, kuhu soovite valgust toidu valmistamiseks, hoopis varju. See probleem on lihtsasti lahendatav köögimööblisse integreeritud töötasapinna valgustusega.

6. Väikeseid ruume ei valgustata piisavalt

Tihti ei pöörata piisavalt tähelepanu selliste ruumide nagu panipaigad, tehnilised ruumid, garderoobid jne valgustamisele. Tavapärane on sinna paigaldada üksik laevalgusti, mis aga tekitab varje ja pimedaid nurki. Nendes pisikestes ruumides on aga tihti just palju asju, mida sealt otsimas käime ning hea ja tugev valgustus on seal hädavajalik. Samuti ei veeda me nendes ruumides pikalt aega, mistõttu ei ole tasu karta ruumi liigset valgustamist. Sellistes ruumides soovitame kasutada suunatavaid laevalgusteid ning kui võimalik, siis ka LED ribavalgusteid ja riiulivalgusteid, et saavutada igas ruumi osas piisavalt valgust.

7. Ei arvestata valguse värvustemperatuuriga

Oleme harjunud pöörama tähelepanu valgusallikate vattidele (W) ning juba osatakse hinnata ka valgustugevust luumenites (lm), kuid tihti jääb tähelepanuta valguse värvsustemperatuur, mille vale kasutamine võib muuta ruumi elutuks, külmaks või värvituks. Valguse värvsustemperatuuri teema nõuab kindlasti selle kohta eraldi blogipostitust, kuid siin on mõned üldisemad nõuanded. Valguse värvsustemperatuuri valik sõltub seinte värvist, ruumi kasutusalast ning kindlasti ka inimese enda isiklikest eelistustest. Valguse värvsustemperatuuri märgitakse K — kelvinites ning mida suurem on number, seda külmem on valgus. 2700-3000K on soe, kollakas ja hubane valgus ning kodudes soovitame kasutada just seda vahemikku. Loomulikult olenevalt ruumi otstarbest on ka siin erandeid ja selle alaselt saame anda salongis nõuandeid.