1. Vale temperatuur

Kui tööpostil on suuremad nõuded temperatuurile ja õhuniiskusele, siis kodudes kiputakse sobivale kliimale vähem tähelepanu pöörama. Uuringud tõestavad, et vaid mõnekraadine kõikumine võib langetada produktiivsust. Kui magamistuppa sobib kõige paremini just jahe tuba, mille temperatuur jääb 15-20 soojakraadi vahele, siis kodukontori ideaaltemperatuuriks peetakse 21-23 soojakraadi. Uuringute järgi on naised temperatuurile veelgi tundlikumad, kui mehed ja minimaalne õhutemperatuur peaks õrnema soo esindajate tööruumis olema 22 kraadi. Liiga jahe keskkond põhjustab uimasust, liiga palav tuba aga halvab keskendumist.

2. Värvide suur mõjuvõim

Nagu ka teiste eluruumide puhul, kehtib ka kodukontoris reegel, et viimistlus peab selles viibivale inimesele meeldima, sest värvide mõju on paljuski individuaalne. Küll aga soovitavad värvipsühholoogid hoiduda kodukontoris sinisest värvist — just sel põhjusel, miks soovitatakse kasutada sinist magamistoas, oleks soovitav vältida seda värvi teistes eluruumides. Väidetavalt aeglustab sinine värv südamerütmi, langetab vererõhku ja omab lõõgastavat toimet. Sobivateks värvideks on aga kollane, oranž, punane ja roheline. Kollane süstib optimismi ja ergutab loovust, punane ja oranž mõjuvad stimuleerivalt ning roheline suurendab konsentratsioonivõimet.

3. Kehvasti organiseeritud töölaud

Mida puhtam ja paremini organiseeritud töölaud, seda organiseeritum on ka töötaja. Princetoni Ülikoolis läbiviidud uuring tõestab, et kui meie silm haarab korralagedust, blokeerib see aju võimet tähelepanu hoida ja kurnab nii meie kognitiivset talitlust. See omakorda viib nii vaimse kui ka füüsilise väsimuseni. Lisaks sellele, et töölaud oleks puhas ning mööbel õige kõrgusega, asjad käe- ja jala ulatuses, on oluline pöörata tähelepanu ka valgustusele. Pimeduses hakkab meie organism tootma unehormooni, mis valmistab meid ette magamaminekuks. Kui arvutiga töötades ei tundu valgustus kõige olulisem aspekt, siis tegelikult tasuks investeerida korralikku valgustusse ja seda ka kasutada. Kodukontoris ei piisa ainult üksikust laualambist, vaid mõelda tasuks lisaks heale üldvalgustusele — see on kindel samm värskema enesetundeni! Sel lihtsal põhjusel meenutavadki enamikud kontorid oma valgustuselt operatsioonisaale.

4. Vale kõrgusega tool, laud ja monitor

Istuv töö on tegelikkuses üks tervistkahjustavamaid üldse. Mugavaks ja tervislikuks asendiks on ülioluline leida õige kõrgusega laud ja tool. Vales asendis töötades hakkame varem või hiljem tundma seljavalu, turjavalu või kaelavalu. Ja nii tekibki soov end hoopis diivanile siruli visata, selle asemel, et kaheksa tundi laua taga istudes piinelda. 175 cm pika inimese ideaalne tooli kõrgus on 43 - 47 cm, laua kõrgus 66 - 73 cm ja monitoril 122 - 126 cm. Arvuta SIIN asuva kalkulaatori abil enda pikkusele sobiv istme, laua ja monitori kõrgus.

5. Müra

Inimeste keskendumisvõime on erinev. Mõni suudab end tööd tehes ümbritsevast täielikult välja lülitada, teist häirib iga väiksemgi heli. Kindlasti ei tasu tülli minna pereliikmetega või teisel pool seina toimetavate naabritega, samuti ei aita tänavamüra vastu miski muu, kui korralik heliisolatsioon. Kui planeerid koju kontorit, võiks see asuda kodu kõige vähem läbikäidavamas ruumis ja olema kindlasti suletav uksega.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid