Üks suurus ei sobi igasse kööki

Kui asi puudutab köögisaari, siis ei tasu eeldada, et need kuuluvad ainult suurtesse köökidesse. Ka väiksesse kööki on võimalik paigaldada funktsionaalne ja ilus köögisaar. Paljud köögimööbliga tegelevad ettevõtted pakuvad eritellimusel valmivaid köögisaari.

Õige vahekäigu suurus

Köögisaare ehitusel peavad kujundajad arvestama mitmete teguritega. Esmatähtis on köögi suurus. Peale seda tuleb veel arvestada majas elavate inimeste arvu ja köögi kasutamise eesmärkidega. Ristkülikukujulises ruumis asuvad kapid tavaliselt ühes seinas. Köögisaarte ja kappide vahele peab jääma piisavalt ruumi, et seal edukalt tegusteda. Ideaalne vahekäigu suurus on üks meeter.

Turvalisus

Õige vahekäigu suuruse juures tuleb arvestada ka sellega, et kõik kapiuksed saaksid korralikult avaneda. Kõige suuremat ohtu kujutab endast nõudepesumasin. Enamasti avaneb masina uks allapoole. Kui vahekäik pole piisavalt suur ja masina uks on avatud, on sinna väga lihtne otsa komistada ning kukkuda. Eriti ohtlikuks kujuneb olukord siis, kui masinas on veel erinevad nõud -noad, kahvlid, klaasid ja nii edasi.

Köögisaar väikses köögis

Kõige väiksem köögisaar võib olla isegi meeter korda meeter. Olenemata oma pisikesest suurusest, pakub ta köögis lisa tööpinda ja isegi hoiustamise ruumi. Nii väikse köögisaare puhul võib vahekäigu suurus olla isegi 0,8 meetrit. Seda siiski juhul, kui köögis toimetab ainult üks inimene.

Mitmete funktsioonidega köögisaar

Köögisaart planeerides tasub läbi mõelda, milliseid funktsioone köögisaar täitma saaks. Äkki on kööki uusi istekohti juurde vaja? Vahest sobib sinna hoopiski elektripliit?

Hoia proportsioone

Keskmine köögisaare suurus on meeter korda kaks meetrit. Saare ümber on meetrised vahekäigud. Loomulikult on võimalik suurematesse köökidesse ehitada suuremad saared, kuid liiale minnes võib see rikkuda terve köögi üldmulje. Lisaks on vale suurusega köögisaart ebamugav kasutada. Ka vahekäik ei tohi olla liiga suur. Kui vahekäik on üle 1.2 meetri lai, võib töövoog köögis rikutud olla.

Kambüüsile sarnanev paigutus

Kokad eelistavad enda köökides enamasti kambüüsile sarnanevat paigutust. Kui kapid omavahel paralleelselt jooksevad, on köögis väga mugav töötada. Teise tööpinnani pääsemiseks tuleb ainult ümber pöörata. See toimib ainult juhul, kui vahekäik liiga suur pole.

Tee kindlaks, kas tööpind mahub tuppa

Lisaks saare suurusele tuleb arvestada ka tööpinna suurusega. Paljudel materjalidel on kindel suurus. Kahe või enama plaadi kokku panemine võib jätta aga tööpinnale nähtava joone, mis enamasti pole visuaalselt kena. Meeles tuleb pidada ka tööpinna transporti — kas plaat mahub ukse avadest sisse ja kas seda on võimalik kitsastest koridoridest läbi vedada.

Uuri alternatiive

Kui soovid köögisaart, aga ruumi pole piisavalt, siis ei tasu pead norgu lasta. Kui soovid asja suurelt ette võtta, võid terve oma köögi ümber kujundada. See võib tähendada isegi seinade maha lammutamist. Neile, kes aga nii suuri muutusi teha ei saa, on üheks alternatiiviks ratastel serveerimislaud. See on pilkupüüdev ja funktsionaalne.

Unusta normid

Köögisaari leiab erinevates kujudes, suurustes ja värvides. Valik on lõpmatu — miks mitte valida midagi teistsugust. Üheks varinadiks võib olla ümar köögisaar, mida saab kasutada ka õhtusöögilauana.

Kaalutle poolsaart

Köögisaare asemel võib ehitada hoopiski poolsaare. Viimasel on peaaegu kõik samad funktsioonid, mis köögisaarel. Poolsaar on ühest küljest seina külge kinnitatud. Lisaks ei võta poolsaar sama palju ruumi kui köögisaar, kuna vajab meetriseid vahekäike ainult kolmel küljel.

Houzz.com

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid