Sageli kohtab arvamust, et vanasti pandi ju kogu aeg vanale tapeedile uus peale ja keegi ei hakanud vana kihi eemaldamisega vaeva nägema. Tänapäeval kahjuks nii teha ei saa, sest materjalid on väga palju muutunud ja uued tapeedid on parema kestvuse nimel kaetud sageli kileja kihiga.

Seega, tänapäeval ei maksa vanale tapeedile uut peale panna, sest tapeet tuleb lihtsalt seina küljest lahti. Põhjusi on siin mitmeid.

Kliister on vees lahustuv aine, mille abil kleebitakse tapeet seinale

Kliistris sisalduv vesi aurustub kuivamise käigus, tänu millele ilmnevad kliistri kleepivad omadused. Veeaur satub ruumi, kuid tungib ka seina ja imendub vana tapeedi kliistrisse. See kahjustab kliistri kleepimisomadusi. Tapeet võib äärtest ja nurkadest lahti tulla või isegi üleni alla kukkuda. Lahtitulemise oht suureneb veelgi seetõttu, et uus kliister ja uus tapeet suurendavad seinas olevate tapeedikihtide kogumassi ja tõmbavad sellega tapeedi seinast lahti.

Vana tapeedi struktuur võib läbi uue tapeedi näha jääda.

Tüüpiliseks näiteks on pressitud mustriga tapeedid. Vana tapeedi struktuur tungib läbi uue tapeedi ja lükkab uue tapeedi paanid viltu ning lõpptulemus ei jää ilus.

Seepärast soovitataksegi vana tapeet enne uue paigaldamist eemaldada. Niiviisi väldid ebameeldivaid üllatusi ja vajadust tapeeti uuesti kleepida.

Paksem tapeet vajab niisutusele eelnevalt perforeerimist

Vana tapeedi eemaldamine on küll tüütu töö, kuid kõige lihtsamalt läheb see töö tapeedi eemaldusvedeliku abil. See vedelik imbub tapeedi struktuuri sisse ning liimikiht saab kiirelt lahti sulatatud.

Paksemad, tugevama mustriga ja vett tõrjuva pealispinnaga tapeedid (nt vinüültapeet) tuleb eelnevalt üsna tihedalt läbi torkida, mis võimaldab vahendil liimikihini tungida.

Parim vahend selleks on spetsiaalne tööriist- perforaator ehk ogarull. Perforaatori konstruktsioon võimaldab vana tapeedi suurt pinda kiiresti läbi torkida, kaitstes ühtlasi aluspinda vigastuste eest.

Hästiniisutatud vana tapeeti on võimalik raskusteta seinapinnalt (ja ka laest) ribade kaupa lahti rebida. Alustada tuleks iga järgmise paani ülaosast. Vajadusel võib kaasa aidata pahtlilabidaga.

Kes ei saa aga tapeedieemaldusvedelikule raha kulutada, võib proovida niisutamist lihtsalt sooja veega. Ka see võtab tavalise tapeedi üsna hästi lahti.

Tapeet tuleb eemalda kihthaaval. Kui pealmine kiht on kätte saadud, siis tuleb välja värvitu ja mustritu aluspaber. Ka seda on tarvis niisutada.

Üldjuhul on tapeediliimiga ning tärklisekliistriga liimitud tapeete väga lihtne eemaldada. Kui aga on tegemist mõne sünteetilise liimiga (näiteks on kasutatud kas PVA või kummiliimi), võib tegevus osutuda väga raskeks. Sellisel juhul tulev vana tapeet lihtsalt maha kraapida.

Allikad: Alpina, Ehituse ABC