Ebarealistlikult kõrged ootused ning kiirustamine

Värvitud köögikapid või kummutid näevad väga kenad välja, kuid need pole sugugi nii siledad ja poleeritud, kui arvata võiks. Kui kappidel on mingeid nähtavaid vigastusi või kriimustusi, siis jäävad need värvi alt välja paistma. Isegi kui värvimata mööblilt defektid eriti välja ei paista, siis värvi all need võimenduvad ja muutuvad nähvatamaks.

Enne kappide värvimist tuleks kappide pinnadefektid pahteldada ja lihvida, siis ei jää defektid nii märgatavad. Ei maksa ka unustada, et tegemist pole kerge ja lihtsa pühapäevahommikuse projektiga. Sageli arvatakse ka, et asjaga saab ühele poole ühe nädalavahetusega. Tegelikult võtab mööbli värvimine aega vähemalt neli kuni seitse päeva, sest ettevalmistustööd tuleb teha korralikult. Arvesta ka sellega, et sa ei saa tegeleda ühe mööblitüki tuunimisega hommikust õhtuni ilma puhkamata või ka muid vajalikke toimetusi tegemata.


Jätad puidu puhastamata

Hoolimata sellest, et arvad, et su elamine on puhas ja tolmuvaba, tuleb mööbel enne värvima asumist siiski puhtaks pesta. Vastasel juhul, kui värvid rasvase köögiriiuli üle vee baasil värviga, ei jää värv puidu külge kinni.

Loodad, et mööblit ei pea enne värvimist osadeks võtma

See on äärmiselt oluline, et esimese asjana enne värvima asumist võtaksid kappidel uksed eest ning tõstaksid riiulid ja sahtlid välja. Mõned inimesed üritavad kappe värvida ilma seda tegemata, ka hinged ja riiuli- ning sahtlikandurid jäetakse oma kohale. Selline asi pole pikas perspektiivis tark tegu. Värv hakkab kildhaaval murduma ja ära kukkuma juba mõne kuu pärast. Ja kui värv juba murduma hakkab, pead kogu mööbli värvist puhtaks lihvima. Seega — säästa end sellest tööst!


Jätad uste, sahtlite, riiulite ja furnituuri sildistamise vahele

See, mis kord kusagil on olnud, peab pärast oma kohale ka tagasi minema. Seega on kasulik kasutada nummerdatud silte, et sul meeles püsiks, kus miski asi asus. Kleebi iga äravõetud osa tagaküljele kleeps või teibitükk ja kirjuta number peale, sellest piisab. Eriti oluline on see suuremate mööblitükkide puhul — näiteks kui plaanid värvida köögimööblit või sektsioonkappi.

Jätad liivapaberiga nühkimise vahele

Isegi siis, kui mööbel on peaaegu ideaalses seisundis, pead pinnad kindlasti liivapaberiga üle käima, et värv pinnale kinni jääks. Kasuta keskmise karedusega liivapaberit (150-200) ning töötle kõik pinnad sellega üle. Eesmärk ei ole mitte vana pinnakatet üleni maha lihvida, vaid muuta läikiv pind matiks ja uuele värvile nakkuvaks.

Värvitav pind pole enne värvimist lihvimistolmust puhas

Tõmba värvitavad pinnad enne värvima asumist tolmuimejaga üle veel enne, kui pintsli värvipotti pistad. Ka väike tolmukogus (lihvimise tulemusena) kapil võib kogu su suure töö ära rikkuda. Pind muutub krobeliseks ja näeb välja selline, nagu sa oleksid värvinud liiva. Asja parandamiseks pead kogu mööbli uuesti liivapaberiga üle töötlema ja seejärel taas värvima.

Sa ei kasuta kruntvärvi

Väga ahvatlev mõte tundub kruntimine vahele jätta, kuid kui seda teha tahad, kaalu järgmist: värvitud mööbel näeb kena välja kolm nädalat või ka kolm kuud, kuid siis hakkavad võib-olla vaigupisarad puidu pinnast läbi värvi välja pressima. Et seda vältida, peaksid värvikihi all kruntvärvi kasutama. Kui nii toimid, siis väldid hilisemaid üllatusi.

Valid kiirustades vale värvi

Loomulikult on iga värvitoon, mille sa oma mööblile valid, õige. Aga suurema mööbli, nagu köögikappide puhul peaksid tegema õige valiku esimesel korral. Kappide värvimine ei ole küll kuigi raske, kuid see pole ka selline töö, mida sa ikka ja jälle uuesti tahaksid teha, kui värv ei meeldi enam. Värvi esmalt testriks üle üks suurem näidispind, et vaadata, kuidas värv sulle tundub.

Valid võimalikult odava värvi

Eksperdid on mööbli värvimiseks kasutanud kõikvõimalike erinevaid värve, kuid kokkuvõttes on parim ikkagi selline värv, mis ei ole just kõige odavam. Kallim ja kvaliteetsem värv annab parema tulemuse. Üldjuhul mööbli värvimiseks just väga palju värvi ei kulu. Seega võid sa endale kallimat värvi lubada ilma, et pärast ostu rahakotis auk haigutaks.
Ja veel üks asi — osade värvide korral jäävad värvitud pinnal pintslijäljed näha. Sellisel juhul kasuta värvimiseks madalakarvalist veluurist rulli või kui sul on rohkem kogemusi, siis näiteks ka spreivärvi.


Kiirustad värskelt värvitud mööbli kasutuselevõtmisega

Jah, see käib jubedalt närvidele, kui näiteks köögikapid on mitmeid päevi seina pealt alla võetud ja vedelevad keset põrandat. Või kui sa ei saa kasutada oma riidekappi. Kuid liiga vara mööblit kasutama hakates võid värvi vigastada. Siis pead kogu töö uuesti tegema — pinna liivapaberiga karestama, puhastama, kruntima ja üle värvima. Ja jälle värvi kuivamist ootama. Seega — kannatust veidi!

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid