Selliseks võib olla korter kas peale tulekahju või veeuputust, ebaseaduslike ümberehitustega, lihtsalt väga vanas majas olev või puittaladega korter; esimesel korrusel, ebasoodsas piirkonnas, suure kaubandusettevõtte kõrval, lärmakate naabrite läheduses, kehvas ühistranspordisõlmes, raudtee või lennujaama kõrval asuv korter; vaatega tööstusalale või kalmistule või hoovipoolsete akendega korter. Kliendid ei soovi osta ka korterit, kus keegi on surnud. Võib öelda, et tegelikult ei tea keegi, mis korteris on varem toimunud. Kui klient ise surmade kohta ei küsi, on parem toimunust mitte rääkida.

Selliste korterite ilmselge ja kõige tõhusam müüginõu on hea allahindlus.

Kõik müüjad soovivad oma vara eest saada maksimaalset summat, ei taha kaubelda ega tea alati ka olukorda kinnisvaraturul. Sellisel juhul on professionaalse kinnisvaramaakleri ülesanne veenda omanikku hinda alandama. Maakler peab omanikule selgitama, et sellist kinnisvara müüakse palju odavamalt kui sarnaseid renoveeritud kortereid. Kinnisvaraturg on viimasel ajal olnud äärmiselt kõikuv, mittelikviidsete korterite hinnad aga tõenäoliselt eriti ei tõuse.

Koristamine on vajalik kõigis korterites, mida plaanitakse müüa. Kui aga räägime hooletusse jäetud korterist, kus on prügihunnikud või tulekahju tagajärjed, on vaja põhjalikku sekkumist. Suuremat remonti pole vaja teha, kuid põlengu jälgi peate minimeerima nii palju kui võimalik. Põlenud korterist on vaja välja tuua kogu mööbel, võimaluse korral eemaldada tapeedid, põrandakatted ja ventileerida ruumid. Põrandad ja seinad tuleks desinfitseerida või pöörduda vastava eriteenistuse poole.

Paljud ostjad ja ka müüjad ei mõista kinnisvaraturgu hästi, eriti kui tegemist on keeruliste objektidega. Vähesed suudavad täpselt nimetada korteri tegelikke kulusid ja allahindluse suurust. Mõju võib avaldada suurenenud nõudlus: kui ostja näeb, et ka teistel on objekti vastu huvi, on ta ka ise sellest rohkem huvitatud. Selleks saab kinnisvaramaakler korraldada esitlusi nii, et potentsiaalsed ostjad näevad üksteist ja neile jääb mulje, et objekt on populaarne. See säästab ka maakleri aega.

Too esile korteri plussid

Kui analüüsite õigesti potentsiaalset klientuuri, saab plussiks muuta peaaegu kõik korteri miinused. Näiteks soojade piirkondade elanikele ei meeldi korterid hoone päikesepoolsel küljel, kuid neile, kes käivad lõunamaal sooja ja päikest nautimas, on see ainult pluss. Nurgakorterid on suurepärane võimalus neile, kes on naabritest väsinud. Renoveerimata korter on suurepärane võimalus uutele omanikele või üürnikele seal ise oma äranägemise järgi remonti teha. Esimene korrus sobib hästi lastega peredele ja eakatele. Parem on mitte rääkida ilmsetest puudustest, näiteks maantee või lähedal asuva lennujaama mürast. Kui see oli omaniku jaoks probleem, võivad uued üürnikud hoopis nautida öist linnamüra ja näha õhku tõusvates lennukites romantikat. Räägime klientidele korteri eelistest ja muudame negatiivsed aspektid positiivseteks!

Kuna keeruka korteri puudused tuleb võimalikult palju asendada eelistega, tuleb kinnisvaramaakleril teha tõsiseid ettevalmistustöid. Tuleb tutvuda piirkonnaga ja leida kõik selle eelised: rääkida potentsiaalsetele ostjatele suurepärasest kliinikust või kuulsast koolist, mis asub basseini või uhke ilusalongi kõrval. Positiivse mulje kindlustamiseks tasub luua suhteid lähimate naabrite ja majahoidjaga, sageli küsitlevad ka ostjad neid. Oluline on esitada objekti parimas võimalikus valguses. Enne korteriga tutvumist on parem tulla kohale varem ja „võõra pilguga“ ringi vaadata. Kui lapsed, lemmikloomad või võõrad inimesed tekitavad korteris sagimist, paluge kõigil korraks jalutama minna. Ebameeldivaid lõhnu saab peletada tuulutades. Paluge omanikul valmistada kohvi, mida saab klientidele pakkuda ja mis aitab luua meeldiva mulje.

Mittelikviidsete korterite müümise peamine reegel on mittestandardsete lahenduste otsimine. Kinnisvaramaakler võib omaniku toetusel ja nõusolekul ning arvestades eksperdi arvamust hinna osas, müüa isegi väga keerukas seisundis korteri.

Liia Koreline, Arco Vara blogi

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid