Eesti Puitmajaliidu ja klastri korraldatud Aasta Tehasemaja 2021 konkursi üldvõitjaks valiti Kodumaja poolt toodetud hotellihoone Norras. Tänavusel konkursil osales 15 majatootjat ja kokku 20 objekti Eestist, Soomest, Rootsist ja Norrast.

Aasta Tehasemaja konkursi võitjatele andis õnnitlused üle ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Andres Sutt. „Konkursil osalesid suurepärased teosed, kus arhitektuur ja kaasaegne puitehitis sulanduvad ümbruskonda. Tulevikku vaatav ekspordiartikkel, millel on kasvuruumi ka Eestis,“ lausus minister konkursi autasustamisel tunnustavalt.

Konkursi üldvõitja ja parim avalik hoone — Kodumaja hotellihoone — koosneb kahest betoonkorrusest ja neljast puitkonstruktsioonil korrusest. Hotell asub küla transpordisõlmes, asumi keskpunktis — vahetult rongi-, bussi- ja gondlijaama kõrval. Konkursi žüriile jäi võistlustöö silma oma esinduslikkuse ja mahu poolest, sobides arhitektuurselt lahenduselt samal ajal hästi konteksti. Otsustavaks sai see, et hoones on kasutusotstarbest ja asukohast tingitult palju keerukaid tehnilisi lahendusi — põhjalikult on läbi mõeldud nii tuleohutuse kui ka akustika aspektid. Lisaväärtust andis asjaolu, et tehnoloogiline (modulaarne) lahendus toetab edukalt arhitektuurset visiooni. Hotell on kahtlemata linnaruumi rikastav dominant ning asumi maamärk.

„Kodumajale on suur au olla tunnustatud oma ala professionaalide poolt. Eks me kõik teeme oma parima ning usume ise sellesse, mida teeme, kuid tunnustus kõrvalt annab kindlasti jõudu ja kindlustunnet juurde. Kuid siiski isegi tähtsam võidust on see, et Aasta Tehasemaja konkurss toimub. Ütleks, et kõik osalejad on juba eos võitjad, sest nii saame koos heade kolleegidega võimaluse näidata koduturul, mida tegelikult üks tehasemaja endast kujutab. Puidust ning tehaselist ehitusviisi kasutades saab ehitada väga eriilmelisi ning ka mahukaid projekte,“ lausus Kodumaja müügidirektor Indrek Rehme konkursi võidutiitlit üle võttes.

Rehme lisas, et võidutöö projekt on oma mahult ehe näide tehaselise tootmise ja moodulehituse eelistest, milleks on peamiselt efektiivsus ja seeläbi aeg. „Projekti täielikust realiseerimisest ehk esimesest kopatäiest kuni hotelli avamiseni kulus 17 kuud. Peatöövõtja hinnang oli, et hotelli ehitus nn tavaehitusena oleks kestnud umbes aasta kauem.“ Projekti õnnestumises oli Kodumaja hinnangul väga suur roll 3D projekteerimisel ning koordineerimisel erinevate osapoolte vahel. „Projektil oli kasutusel üks ühtne pilves asuv mudel mida erinevad ettevõtted täiendasid ning kus toimusid ka kokkusobivuse kontrollid. Kokkuvõtvalt, projekt ehitati kõigepealt mudelis ning siis järgnes füüsiline töö,“ täiendas Rehme. „Hoopis ebaefektiivsem oleks olnud olukord, kui ühildamise ja kokkusobivusega oleks pidanud tegelema hakkama ehitusplatsil.“

  • Üldvõitja, parim avalik hoone ja Rothoblaasi eripreemia — Kodumaja AS, hotell-konverentsikeskus Norras
  • Parim arendus — Matek AS, kortermajade kompleks Norras
  • Parim kortermaja ja Isoveri energiatõhusaima hoone eripreemia — Arca Nova Element OÜ, kortermajad Norras
  • Parim eramu ja Veluxi eripreemia "Parim valguslahendus" — Finnlog OÜ, eramu Haapsalus
  • Parim väikeehitis — Akso-Haus OÜ, uisupargi teenindushoone Nõmmel
  • Parim erilahendus — KMT Prefab OÜ, meditsiinikeskuse fassaadielemendid NorrasTäiendavalt anti välja alljärgnevad eripreemiad:

  • Puidukasutuse eripreemia, ITW eripreemia „Parim elukeskkond peredele“ ja AkzoNobeli eripreemia „Parim värvilahendus“ — Timbeco Woodhouse OÜ, ridaelamud Rootsis
  • Traditsioonilise ehituse hoidmise eripreemia — Vipson Projekt OÜ, käsitöö palkmaja Võrumaal
  • Delfi ja moodnekodu.ee lugejate eripreemia — Nord Homes OÜ, eramu Harku vallas
  • Sponsorite — ESSVE, BMI Monier ja Kyocera Senco eripreemia — EstNor OÜ, puhkemaja Norras


Konkursitöid hindasid TalTech Ehitusfüüsika professor dr Targo Kalamees, TalTech Ehituse ja arhitektuuri instituudi direktor dr Jarek Kurnitski, arhitekt Veronika Valk-Siska, arhitekt Markus Kaasik, ajakirjanik Eva Kiisler ning Eesti Puitmajaliidu arendusnõunik Elar Vilt.