Ühed mürgisemad taimed on sibullilled, mis pakuvad aias silmailu varakevadest sügiseni. Praegu, kui on parim aeg sibullilledega tegeleda, tasub tähelepanu pöörata nende hooldamisega seotud ohtudele. Näiteks kokkupuutest kuivade hüatsindisibulatega võib tekkida nahasügelus ja mõnikord ka põletik, mida põhjustavad lillesibulatel leiduvad kaltsiumoksalaadi kristallid. Seetõttu on enne hüatsindisibulatega toimetamist soovitav kummikindad kätte tõmmata. Peale aiatöid tuleb käed ja töövahendid viivitamatult pesuainega puhtaks pesta.

Priimulad võivad põhjustada tugevat sügelevat villilist nahaärritust, mis ilmub mõni tund kuni paar nädalat pärast lilledega kokkupuutumist. Reaktsiooni põhjustavad priimula lehtede alumisel pinnal ja varre asuvad karvakesed. Inimeste tundlikkus priimula vastu on erinev. Mõni võib lillede eest pikemat aega hoolitseda, ilma, et nahakahjustus tekiks. Mõnel võib allergiline reaktsioon välja lüüa ainuüksi kokkupuutest esemega, näiteks noa või ukse käepidemega, mis on määrdunud priimula karvakeste mahlaga.

Foto: Pixabay

Nartsisside hooldamisel, näiteks lõikamisel või ümberistutamisel võib kätel ja küünarvarrel tekkida sügelev sõlmeline lööve ning pakatis, mis areneb ekseemitaoliseks vaevuseks, mis võib kesta nädalaid. Mõnevõrra aitab seda vältida kinnastega töötamine.

Mitmed teisedki amarüllilised (lisaks nartsissile ka lumikelluke) ja liilialised (märtsikelluke, püvilill, tulbid) sisaldavad väga mürgiseid alkaloide. Need taimed tekitavad nahaärritust, samas võib taimeosade söömine lõppeda surmaga. On selge, et täiskasvanu neid taimi suhu ei pane, kuid lapsed võivad lehti näksida. Esmaabiks pesta nahka voolava vee all, kutsuda esile oksendamine, anda aktiivsütt ja viia kannatanu kiiresti arsti juurde.

Foto: Unsplash

Kaunite õite ja oranžide viljadega harilik maikelluke (Convallaria majalis) ehk piibeleht on samuti ohtlik mürktaim, mis sisaldab mürgiseid glükosiide— konvallatoksiini, konvallasiidi jt. Taime iga osa söömine (lehti võib segamini ajada karulaugu- või küüslaugulehtedega) tekitab iiveldust, oksendamist, peapööritust, pulsi kiirenemist ja teadvusekadu. Kannatanu vajab kindlasti kiiret arstiabi.

Nahaärritust ja isegi -põletikku võivad põhjustada ka krüsanteemid, geraaniumid, karikakrad ja pojengid. Eriti põhjalikult tasub käsi pesta pärast oleandrite hooldamist, sest oleandri lehtedest ja vartest väljuv mahl on mürgine.

Ühed mürgisemad aiataimed on sügislilled (Colchicum). Need sisaldavad mitmeid mürgiseid alkaloide, nagu kolhitsiini ja kolhamiini, mida leidub kõige enam taime sibulates ja seemnetes. Mürgistustunnused ilmnevad alles mitme tunni möödudes, tekib surmahirm, kõrvetustunne suus ja kurgus, neelamishäired, tihe urineerimisvajadus, valud maos, õhupuudus. Kujuneb tsüanoos, pulss on kiirenenud, surm saabub hingamislihaste halvatuse ja südametegevuse lakkamise tagajärjel. Esmaabiks anda aktiivsütt ja toimetada kannatanu kiiresti arsti juurde.

Foto: Sügislilled, Pixabay

Väga mürgine on ka Eestisse sissetoodud sinine käoking (Aconitum napellus), mille kõik osad on mürgised, eriti risoom, mis sisaldab surmavalt mürgist alkaloidi akonitiini. Ainuüksi selle taime murdmine võib põhjustada mürgistuse, sest tema mahl tungib läbi naha, tekitades lööbe. Mürgistussümptomiteks on tuimustunne suus ja kurgus, iiveldus, oksendamine ja kõhulahtisus, millele võib järgneda südame- ja hingamislihaste halvatus. Esmaabiks tuleb kannatanule anda aktiivsütt, hoida ta soojas ja toimetada kiiresti arsti juurde. Paljud taimed on ohtlikud just lastele, kes kipuvad sööma taimede mürgiseid vilju.

Foto: Pixabay

Nii aias kui prahipaikades võib kergesti kokku puutuda väga mürgiseid alkaloide hüostsüamiini ja skopolamiini sisaldava koera-pöörirohu (Hyoscyamus niger) ja hariliku ogaõunaga (Datura stramonium). Mõlema taime puhul on mürgistustunnusteks suu kuivus, nahapunetus, hallutsinatsioonid ja krambid, lisaks halvatus koera-pöörirohu ning pupillide laienemine ogaõuna mürgistuse korral.

Looduslikesse aedadesse võivad elama trügida ka mürgised putked. Mürkputke (Cicuta) perekonda, kuhu kuulub 8 liiki väga mürgiseid rohttaimi, peetakse põhjapoolkera mürgiseimaks taimeperekonnaks. Üks neist on veekogude kallastel, kraavides ja soostunud aladel kasvav harilik mürkputk (C. virosa). Surmaga lõppeva mürgistuse võib samuti saada, süües mürkputkega ühte sugukonda kuuluvaid täpilist surmaputke ja koeraputke, mis sisaldavad mürgist alkaloidi koniini. Täpiline surmaputk (Conium maculatum). Väga mürgine on ka koeraputk (Aethusa cynapium), mille muudab eriti ohtlikuks selle taime sarnasus peterselliga, kuid koeraputkel puudub petersellile iseloomulik lõhn. Juulist septembrini õitseva taime mürgistusnähtudeks on hingamis- ja nägemishäired, valud, nõrkus, oksendamine. Mürgistuskahtluse korral pöörduda kiiresti arsti poole. Hingamise seiskumisel teha kunstlikku hingamist.

Foto: Pixabay

Kui majas on väikesi lapsi, tuleks eriti ettevaatlik olla ka toataimedega — eriti alpikanni, ratsuritähe, vahalille, puis-inglitrompeti, koralltomati, võhaliste (diifenbahhiate, kirivõhkade, filodendronite, monsterate) ja juba mainitud oleandriga. Eriti mürgist oleandriini sisaldab hariliku oleandri (Nerium oleander) piimmahl. Mürgistusnähtudeks on pulsi aeglustumine, õhupuudus, huulte sinakas värvus, pupillide laienemine, krambid, südameseiskus. Esmaabiks anda aktiivsütt ja viia kannatanu kiiresti arsti juurde.

Mõningad toidutaimed, nagu näiteks kartuli roheliseks läinud mugulad, valmimata tomatid, värsked aedoad ja mõru manioki mugulad sisaldavad mürgiseid ühendeid, mis töötlemisel lagunevad. Ka jänesekapsas, hapuoblikas, rabarber jt, mida me tunneme kui söödavaid taimi, sisaldavad mürgiseid happeid (oblikhape) ning nende tarvitamisega ei tohi liialdada. Mitmete vähem mürgiste taimede ohtlikkus seisneb nende sarnasuses söödavate taimedega, nagu ussilaku viljade sarnasus mustikaga, hariliku kuslapuu viljade sarnasus magesõstraga jne.

Allikad: Kliinik.ee, "Perenaise käsiraamat" (L. Lints jt, 1968).

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid