Õige koha leidmine

„Tavaliselt pole inimestel väga palju lisaruumi, seega soovitan vaadata loomingulise pilguga üle kõik kasutamata alad alates keldrist kuni pööninguni. Ja kui sul on suletud rõdu, siis sobib ka see tegelikult pesu kuivatamiseks ja triikimiseks suurepäraselt, seda vähemalt osaliselt. Ka kasutamata nurgast võib mõne nutika nipi abil saada hea koht näiteks pesu triikimiseks. Ja kui mõtled, et oled leidnud hea koha, aga ei saa seda kasutada horisontaalselt, sest ruutmeetrite puudus annab tunda ... siis miks mitte proovida mõnda vertikaalset lahendust?“ ütles sisekujundaja. Kui eraldi majapidamisruumi loomine ei tule kõne allagi, võib lahendused jagada mitme toimingu vahel – üks ruum pesemiseks, teine koht kuivatamiseks, hoiustamiseks jne.

Kasuta ruumi nutikalt

Kui kasutad ruumi pesu pesemiseks ja triikimiseks, on oluline hoiustamiseks kasutada maksimaalselt just seinu. Niisketes ruumides kasutatavatel avatud riiuli- ja sahtlisüsteemidel võib olla maagiline mõju – saad luua isikupärased kombinatsioone kuni laeni välja ja muuta neid igal ajal. Lisaks on võimalus disainida pesunurgake virtuaalses planeerimissüsteemis, et näha kas nurgake näeb täpselt selline välja, nagu ootasid. Funktsionaalne ja nähtav paigutus on võtmeks töö lihtsustamisel, sest leiad oma asjad kiiresti üles. „Kui elad kodus koos lastega, on turvalisus väga oluline. Veendu, et väikesed pereliikmed ei saaks kätte pesuvahendeid ega muid kemikaale, mida pesu pesemisel kasutad. Kõrgemal asuvad riiulid või lukustatavad kapid aitavad tagada ohutust,“ lisas Tammekivi.

Sisekujundaja sõnul ei tohiks unustada ka õiget valgustust – lisaks üldvalgustusele võiksid olla pesukohas kohtvalgustid, näiteks triikimislaua lähedal. Valgustuse paigaldamisel niiskesse ruumi on oluline järgida ka kohalikke ohutuseeskirju. Valgustus tuleb maandada ja see peab olema mõeldud niiskesse ruumi paigaldamiseks.

Korrastamine ja sortimine

„Oma kogemusest kodus teame, et enamasti vedelevad määrdunud ja puhtad riided läbisegi toolidel, pesumasinal või kusagil mujal. Kui on olemas pesukorv, on seda enamikul juhtudel ainult üks, nii et riided on sortimata,“ ütles Tammekivi. Ta soovitas kasutada eraldi pesukaste pesemistemperatuuri või värvi järgi, märgistada need piktogrammide või siltidega ja paigutada need riidekappidesse, vannituppa või muudesse meelepärastesse kohtadesse. Oluline on hoida neid seal, kus tavaliselt riideid vahetatakse ja kuhu neid on mugav jätta.

Teine tähelepanek – puhastus- ja töövahenditega ülekoormatud põrandad – nende korrastatud hoidmiseks võib olla kasulik ratastega abilaud (või laste olemasolu korral – kõrgemal asuvad lukustatavad kapid). Nagid sobivad suurepäraselt kokkupandavate kuivatusrestide ja kokkupandava triikimislaua hoidmiseks, kui neid parasjagu ei kasutata, samuti riiete õhutamiseks. Perfotahvel võtab vähe ruumi, kuid on funktsionaalne ja seda saab kohandada nagide ja riiulitega. See sobib imeliselt väiksemate esemete, näiteks pesulõksude, riidepuhastusrullide või kääride hoiustamiseks.

Muuda pesemine ja puhastamine jätkusuutlikumaks

Enamiku riiete pesemiseks ei ole kuuma vett vaja – ja seda kindlasti mitte igal pesukorral. Energiakulu vähendamiseks pese oma pesu 30 kraadi juures. Kangad kestavad kauem ja energiakulu on väiksem, kui kuivatad pesu riputades või pesukuivatusrestil. Enamgi veel, ehk ei tulegi kõiki riideid alati pesta, ehk piisab nende värskendamiseks ka lühiajalisest õhutamisest? Kantud rõivaste õhutamine säästab mitte ainult vett, vaid vähendab ka nende kulumist, nii et need kestaksid kauem. Kui tahad aga oma rõivaid ja esemeid tulevikus annetada või taaskasutusse viia, siis võiksid ka nende jaoks leida mõned käepärased lisakastid.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid