FOTOD | Vaata, milliseid jõulukaarte saatsid eestlased möödunud sajandil
(1)Nüüd, kus suurem osa inimestest läkitab oma pühadesoovid sõpradeni ja kolleegideni elektrooniliselt, on seda toredam vana traditsiooni taasavastada. Tegime valiku põnevamatest Eesti muuseumide kogudest leiduvatest jõulukaartidest. Rõõmsaid pühi!
Esimene jõulupostkaart läkitati teele 1843. aastal Inglismaal. Eestis hakkas see ilus komme levima 1880. aastate paiku ja 20. sajandi alguseks oli jõulukaartide saatmine muutunud linnades juba levinud traditsiooniks. Komme hakkas vaikselt imbuma ka maarahava hulka ning hoogustus kõikjal Eestis 1920-1930. aastatel.
Esimestel jõulukaartidel olid tervitused saksakeelsed, kuid vanad kaardid olid tihti tekstita. Tüüpiliselt kujutati talvist maastikku kirikuga, mida raamisid kuuseoksad. Kohalik jõulukaartide trükkimine hoogustus 1920. aastatest ning rahvuslike motiivide rõhutamine kujunduselemendina süvenes eriti 1930-ndatel aastatel. Sellele ajastule tüüpilised postkaardid olid tihti koloreeritud.
Nõukogude perioodi näärikaartidel süvenes rahvuslike motiivide kasutamine — näiteks kujutati vanu jõulumänge või eestluse seisukohalt olulisi raamatuid (A. H. Tammsaare “Tõde ja õigus”).1980 — 1990. aastatel hakati poes taas pakkuma jõulupostkaarte kirikute ja kristliku jõulusümboolikaga.
Allikad: Eesti Muuseumide veebivärav muis.ee