1. Osta kõige tervislikuma välimusega taim

Vali eluterve taim, millel on sügavroheline lehestik. On oluline, et taime kandelehed oleksid tugevad. Pööra tähelepanu ka õietolmule — mida vähem seda on, seda parem.

2. Aseta taim valgusküllasesse kohta

Parim koht on lõunapoolse akna juures. Otsene päevavalgus aitab taimel ilusana püsida. Kui sellist akent pole, siis vali kõige eredama valgusega koht.

3. Kuid lase ka taimel piisavalt pimeduses olla

Et taim õitseks võimalikult kaua, on neil vaja vähemalt 12 tundi pimeduses olla. Kui jõulutäht on paigutatud ruumi, kus terve õhtu tuli põleb, siis liiguta see lihtsalt õhtul pimedamasse kohta. Hommikul tõsta taim taas valguse kätte.

4. Ära unusta kasta

Õige aeg jõulutähe kastmiseks on siis, kui muld on katsudes kuiv. Kõige parem viis taime kastmiseks on terve pott vee sisse ligunema panna. Kui võtad taime veest välja, lase üleliigsel veel ära tilkuda. Kogu protsess võtab umbes tunnikese.

5. Kui soovid sama taime järgmisel aastal uuesti istutada, siis kärbi seda

Kui taime eest ilusti hoolitseda, on võimalik, et taim elab isegi kevadeni. Kui kavatsed jõulutähe alles jätta, tuleks taime vart kärpida umbes 15 cm. Lisaks hoia jõulutähte kohas, kus on umbkaudu 18 kraadi. Kasta taime nagu enne ja väeta seda iga kahe nädala tagant. Ühel hetkel hakkavad arenema uued võrsed. Hiliskevadel, kui ööpäeva keskmine temperatuur on umbes 10 kraadi, kärbi võrsed 10 cm pikkusteks. Aseta kärbitud jõulutäht varasügiseni vette ligunema.

6. Hoia lemmikloomi taimest eemal

Jõulutähes on lemmikloomadele kahjulikke mürkaineid. Kui lemmikloom peaks pahaaimamatult taime näksima, esineb tal tõenäoliselt oksendamist, kõhulahtisust, suurt süljevoolust ja sügelust kehal. Kui märkad sümptomeid, kontakteeru loomaarstiga.

7. Ole ettevaatlik taime transportimisel

Paljudes poodides müüakse taime juba kilesse pakituna. See kaitseb teda tuule eest. Sellegipoolest võivad taime õied ja lehed külmakraadide tõttu kannatada. Võta ise või küsi poest mõni suurem kott, millega taim katta.

8. Väldi lehtede kokkupuudet külma aknaklaasiga

Kuna jõulutäht on troopiline taim, mida kasvatatakse tavaliselt kasvuhoones, siis pole inimestel sageli aimugi, et tegemist on külmakartliku taimega. Kui taime lehed vastu külma aknaklaasi lähevad, võib see ohustada terve taime heaolu. Selle vältimiseks aseta taim akna läheduses olevale lauale või kapile, kuid mitte aknalauale.


9. Tee kindlaks, et taim on kohal, kus tõmbetuult ei teki

Jõulutähe õrnad lehed ja õied närbuvad tuulistes tingimustes. Veendu, et taim poleks avatud akende ega konditsioneeride läheduses.

10. Ära kasta taime üle

Taime leotamine on küll parim viis selle kastmiseks, kuid sellega ei tohi liiale minna. Tihti on poest ostetud taimede poti ümber foolium. Eemalda see enne leotamist. Nimelt ei lase foolium veel ära voolata. Seetõttu võib jääda juurte ümbrus liialt märjaks. Mistõttu võib taim minna mädanema ja ta lehed võivad langema hakata. Halvimal juhul sureb taim hoopis ära.

11. Tee kindlaks, et taimel on piisavalt suur pott

Taim ja tema juured kasvavad ajaga. Väike pott jääb juurtele ajapikku kitsaks ja need võivad põimuda. Kui hakkad taime ümber istutama, siis leia talle varasemast suurem pott. See võiks olla umbes 5 cm laiem ja sügavam kui eelmine.